ИН4С

ИН4С портал

Албанија, политичка криза због марихуане

У Албанији годишње се годишње произведе више од 1.500 тона марихуане, вредне осам милијарди евра. У тој земљи не постоји ни једна привредна грана способна да генерише толики капитал.

Пише: Раде Мароевић

Албанију потреса најозбиљнија политичка криза последњих година, пошто се бивши министар полиције Саимир Тахири налази на корак од притвора због наводног учешћа у трговини дрогом, мада је пре свега неколико година помпезно најављивао да ће спровести владавину права на сваком педљу те земље.

Налог за хапшење бившег министра унутрашњих послова издат је још у четвртак, али парламентарна комисија није до сада успела да дође до одлуке о укидању посланичког мандата.

Бивши министар полиције, како се чини, ипак ће тешко успети да избегне хапшење, пошто се почетна декларативна подршка његових социјалиста и премијера Едија Раме полако топи, док се у Тирани расправља какве ће последице по владу имати овај, најсвежији у низу скандала.

Први део загонетке могао би бити решен већ током викенда, пошто парламентарна комисија делује спремна да у најскоријем року оконча свој део посла, чему се надају и западне дипомате, који су заседање ове комисије пратили из ресторана у непосредној близини зграде парламента.

Као у већини криза у овом делу Балкана, притисак дипломата ће одредити начин на који ће власти у Тирани деловати током решавања случаја Тахири, сложеног као и што су и односи међу политичким странкама и, на крају, наводне везе званичника садашње и бивше власти са свакојаким криминалцима.

Тахири је био министар унутрашњих послова од 2013. до марта ове године, када га је Рама разрешио дужности, али је на недавним изборима водио кампање социјалиста у Тирани. Пре смењивања са места министра, опозиција га је оптуживала за везе са мафијом.

Последњи у серији скандала избио је пошто су италијанске власти ухапсиле Моисија и Флоријана Хабилаја, шефове локалне организације која је пребацивала марихуану из Албаније у Италију.

У маси хапшења и јурњава патролних чамаца и шверцерских глисера по Јадрану, овај догађај прошао би готово неопажено да двојица ухапшених нису рођаци Сеимира Тахирија, мада бивши министар негира било какве везе са њима.

После хапшења у Италији, албанска полиција ухапсила је Арманда Кучерија из Вљоре и на његовом имању запленила више од четири тоне дроге. Опозиција тврди да је истог дана, недалеко од места на којем се одвијала полицијска акција спаљено око шест тона марихуане.

Суштински, везе властодржаца и шверцера дроге много су дуже него што је то политичка каријера Едија Раме. Беспућа око албанског градића Лазарат већ двадесетак година уживају статус главног снабдевача западне Европе марихуаном и то без икаквог уплитања полиције и централних власти у Тирани.

У једноставној подели задатака екипа из Лазарата је несметано гајила марихуану, док је заузврат локално становништво листом гласало за демократе.

Стање се променило после избора 2013. године и доласка на власт социјалиста Едија Раме, па је годину дана касније покренута велика акција сузбијања марихуане и већ надалеко чувене „Операције Лазарат“.

Производња марихуане је у том региону накратко заустављена, а сељани су уместо канабиса почели да гаје парадајз, који им је обезбеђивао бедну зараду и никакву перспективу, па су фарме преместили више у планине.

„У Албанији на висинама изнад 1.000 метара закони не важе“, стара је крилатица представника свакојаких западних полицијских служби, који већ годинама покушавају да пронађу начин да зауставе овај шверц.

Албанија има дугу традицију гајења марихуане, која се пре доласка Енвера Хоџе на власт слободно користила чак и као средство за смирење за децу. У Хоџино време, узгајање ове биљке било је дозвољено само посебним комбинатима, који су је извозили, махом швајцарским фармацеутима.

Западни експерти тврде да се у Албанији годишње произведе више од 1.500 тона марихуане, вредне безмало осам милијарди евра. У тој земљи не постоји ни једна привредна грана способна да генерише толики капитал.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *