ИН4С

ИН4С портал

ЦГО: Рад црногорских општина да буде транспарентнији

1 min read
Рад црногорских општина требао би бити транспарентнији и отворенији према грађанима, закључено је данас на округлом столу "Имам право да знам" који је у Пљевљима организовао Центар за грађанско образовање (ЦГО) у сарадњи са НВО Бонум.

Рад црногорских општина требао би бити транспарентнији и отворенији према грађанима, закључено је данас на округлом столу „Имам право да знам“ који је у Пљевљима организовао Центар за грађанско образовање (ЦГО) у сарадњи са НВО Бонум.

Мира Поповић, сарадница на програмима у ЦГО-у, истакла је да је право на слободан приступ информацијама у Црној Гори значајно ограничено, а супротно препорукама Европске уније. „Подаци нису доступни ни на друге начине које прописује Закон, а то су само неки од проблема са којима се сусрећу грађани у обављању свакодневних обавеза, али и организације цивилног друштва које се фокусирају на истраживања и нијесу у могућности да дођу до одређених података, обзиром да их органи најчешће огласе као тајне, што ће, убудуће, бити све чешће, због укидања обавезе спровођења теста штетности“ закључила је Поповић.

Шефица службе Главног администратора у Општини Пљевља, Милојка Пуповић, нагласила је да је Општина Пљевља веома ажурна у свом раду на овом пољу и том приликом посебно је истакла рад Секретаријата за друштвене дјелатности. Она је напоменула да „треба радити на побољшању тренутног стања али да у локалној самоуправи постоје одговрни и стручни људи који раде свој посао“.

Руждија Струјић, предсједник Управног одбора НВО Бонум, подсјетио је да је „неопходно искористити потенцијале организација цивилног друштва за побољшање рада органа локалне самоуправе“. Он је указао да „невладине организације могу анимирати грађане да узму активније учешће у процесима доношењу одлука на локално нивоу“.

Дејан Миличић, директор РТВ Пљевља, саопштио је да Телевизија Пљевља добро сарађује са локалном самоуправом и да је евидентан помак у дијелу кварталних конференција за медије које организују, на којима се објављују информације које и нијесу толико повољне по саму Општину.


Алекса Ивановић, члан Савјета Агенције за заштиту личних података и слобода приступ информацијама, предочио је да је Агенција од јануара примила 3.600 жалби на рад органа управе, и указао је на чињеницу да земље у региону – Словенија и Хрватска имају далеко мањи број жалби, у односу на Црну Гору. Поред тога што се треба омогућити приступ информацијама, он је инсистирао и на обавези органа да приложе и образоложење уз дато рјешење како би тај податак био употребљив. „Органи који желе да поштују Закон, морају поћи од проактивног приступа информацијама и то је најисплативије и за сам орган али и за државу по себи“ истакао је Ивановић.

Директорка Службе за европске интеграције у Општини Пљевља, Нермина Башић, истакла је да запослени у тој служби „заиста ревносно испуњавају своје обавезе и труде се да одговоре у законски предвиђеном року на све Захтјеве о слобосном приступу информацијама које су упућене овом органу“.

Исмета Жакић, из НВО Грађанске инцијативе, саопштила је да је незнање и непрофесионализам службеника, са једне стране и непознавање својих права од стране самих грађана често узрок бројних жалби. „Свака информација која се даје грађанима мора бити јасна и мора се утврдити одговорност у раду службеника и надлежних и њихова етичност у самом раду“, оцијенила је она.

Округли сто је окупио 20 учесника, представника медија, институција, представника локалних НВО-а као и заинтересованих грађана ове црногорске општине.

Округли сто „Имам право да знам“ први је у низу оваквих догађаја који ЦГО организује са партнерима у оквиру пројекта „Имам право да знам – Одговорне општине у служби грађана!“ који се финансира из средстава Еврпске уније и кофинансира из средстава Краљевине Холандије, у оквиру ширег регионалног пројекта WeBER (Western Balkans Enabling Project for Civil Society Monitoring of Public Administration Reform.

Циљ пројекта „Имам право да знам – Одговорне општине у служби грађана“ је давање доприноса унапрјеђењу одговорности и транспарентности локалних самоуправа у Црној Гори у складу са принципима доброг управљања, који ће се остварити кроз оснаживање сарадње између националних и локалних невладиних организација и локалних медија, у заједничком праћењу спровођења и редовном обавјештавању о стању у области примјене Закона о слободном приступу информацијама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *