ИН4С

ИН4С портал

ЦИН ЦГ: Високи функционери узели мито у послу са вјетроелектранама?

1 min read

Поједини високи црногорски званичници наводно су узели мито у послу градње вјетроелектрана на брду Можура између Бара и Улциња, саопштено је из Центра за истраживачко новинарство Црне Горе (ЦИН-ЦГ), на основу података доступним Делегацији ЕУ, а у које је Центар имао увид.

Ради се о послу који је у јулу 2010. године Влада Црне Горе уговорила са познатом шпанском компанијом “Fersa Energias Renovables” и партнерском подгоричком фирмом “Челебић”, власника Тома Челебића. Тим уговором државно земљиште је дато у закуп на период од 20 година за потребе изградње 23 вјетроелектране снаге до 46 мегавати. Пројекат је требало да вриједи 75 милиона евра.

Иако су уговори склопљени и добијене све потребне дозволе, посао до данас није реализован. Ниједна вјетроелектрана није изграђена.

Шпанска “Fersa Energias Renovables”, у фебруару прошле године, продала је за 2,9 милиона еура тај посао фирми “Cifidex Ltd”, која је у власништву британске компаније „Vestigo Capital“. Шта је натјерало шпанску компанију на тај корак, није познато.

ЦИН-ЦГ дошао је до податка да је “Fersa Energias Renovables” успјела да реализује наводни корупционашки посао преко подгоричке компаније “BWP Моntenegro”. Према документацији до које је дошао ЦИН-ЦГ, постоји уговор између те двије фирме потписан у Барселони 2007. године. Тим уговором подгоричка фирма се обавезала да шпанску компанију доведе у позицију да са Владом Црне Горе закључи уговор за градњу вјетроелектрана на брду Можура.

Према подацима Централног регистра привредних субјеката (ЦРПС) “BWP Моntenegro” основана је 20. марта 2007. године. Оснивач је био Alex Requesens Pallerola, док је као овлашћени заступник тада уписана Милена Поповић, кћерка Данила Поповића, бившег предсједника Одбора директора Савеза синдиката Црне Горе и садашњег директора Црногорског фонда за солидарну стамбену изградњу (ЦФССИ). Касније је Поповићева постала и један од власника “BWP Моntenegro”, која је у међувремену према подацима ЦРПС угашена.

Милена Поповић
Милена Поповић

Да би шпанска компанија “Fersa Energias Renovables” добила посао на Можури преко “BWP Моntenegro“ морале су наводно да се подмите неке особе, између осталог и на високим државним позицијама.

У Подгорици је 2008. године основана компанија “Mozura Wind Park”, како би се тај пројекат реализовао. И у тој фирми улогу је имала кћерка некада синдикалног лидера, Милена Поповић – била је извршни директор у готово исто вријеме, у којем је била и у компанији „BWP Моntenegro“.

ЦИН-ЦГ дошао је до податка да “Ферса” по договору није исплатила држављанина Црне Горе П. В. и Шпаније Ц. Ц. П.

Они су у три рате требало да добију вишемилионски износ за посредовање у послу изградње вјетроелектрана на Можури. Међутим, добили су наводно само прву рату, која је исплаћена преко њемачке Дојче банке.

Да би добили новац, који их наводно сљедовао, с обзиром на то да је шпанска фирма потписала уговор са Владом Црне Горе, П. В. и Ц. Ц. П. су почетком октобра 2012. године поднијели тужбу против компанија “BWP Моntenegro”, “Fersa Energias Renovables” и још најмање једног правног лица. Тужба је предата Основном суду у Котору, од којег нису могли да добију помоћ, јер се након више мјесеци прогласио ненадлежним.

Црногорац и Шпанац тако су поднијели нову тужбу против истих правних лица и Основном суду у Подгорици 19. августа 2013. године. До данас, више од три године касније, ни припремно рочиште није одржано. Иако је црногорско правосуђе у тужби наводно имало довољно података да се, у најмањем, посумња на високу корупцију, сходно закону, нису о томе обавијестили црногорско тужилаштво.

Тако су годинама од очију јавности и тужилачких органа скривани подаци о наводној милионској високој корупцији у послу изградње вјетроелектрана на брду Можура.
mozur

Размишљају да суђење “BWP” и “Ферси” затворе за јавност

Из подгоричког Основног суда нијесу жељели да саопште имена странака у поступку против компанија “BWP Моntenegro“ и “Fersa Energias Renovables”, као ни детаље о тужбеном захтјеву, правдајући то тиме да ће поступак можда бити затворен за јавност.

Нису објаснили при том зашто би поступак за наплату дуга био тајан.

“При чињеници да у предметној правној ствари још увијек није одржано припремно рочиште, то у овој фази не могу знати да ли ће расправа бити јавна или не, због чега вам не могу дати даље информације”, навела је портпаролка тог суда Ања Кркељић.

Она је, на инсистирање новинарке, послала иницијале странака, наводећи да су тужиоци “два физичка лица П. В. и Ц. Ц. П., док су тужени Б. В. П. М., Б. W. П. Е. Ц. С. Л. и Ф. Е. Р., три правна лица, од којих једно има сједиште у Црној Гори, а два ван државе.

Одговарајући на питање зашто још није одржано припремно рочиште, иако је тужба поднијета прије неколико година портпаролка је објаснила да је због дужег боловања и промјене функције претходне двије суткиње, предметом од 14. јануара прошле године задужена суткиња Јелена Вуловић.

“У поменутом предмету и претходне, као и сада поступајућа суткиња, предузимале су све радње у циљу испуњавања законских претпоставки за заказивање припремног рочишта. Наиме, из списа предмета произилази да се поступајућа суткиња преко Министарства правде Црне Горе, а и непосредно, обраћала Министарству правде земље у којој се налази сједиште правних лица (тужених II и III реда), а сходно одредбама Конвенције о достављању у иностранство судских и вансудских аката у грађанским и привредним стварима, а све у циљу достављања тужбе са пропратним актима туженом II и III реда на одговор”, навела је Кркељић.

Она је додала да су се тек 8. јула ове године стекли услови да се закаже припремно рочиште, те да га је Вуловић тада заказала за 14. септембар. Суткиња је, међутим, осам дана прије заказаног рочишта, отишла на боловање, па је почетак суђења одлаган већ два пута.

Тужилаштво нису обавијестили, јер није одржано припремно рочиште

На питање да ли је Основни суд у Подгорици достављао тужилаштву било какве информације о предмету против BVP и “Ферсе”, с обзиром да постоје сумње у постојање високе корупције, портпаролка суда је рекла да, у овој фази поступка, у којој није одржано припремно рочиште, није било прилике за предлагање и провођење доказа.

“То суд и није у могућности да изводи било какве закључке у погледу постојања елемената ’високе корупције’, а на основу којих би био у обавези да достави информације о предмету тужилаштву”, наводи се у одговору суда.

Упућени кажу да је суд у овом предмету морао да реагује брже и да још у години кад је тужба поднесена закаже припремно рочиште, с обзиром на сумње да је ријеч о високој корупцији и да тако обезбиједи доказе, које је по хитном поступку требало да преда Специјалном државном тужилаштву (СДТ).

Губиташ са Малте преузео посао

Према сазнањима ЦИН-ЦГ, Делегација ЕУ обавијештена је о детаљима сумњивог посла “Fersa Energias Renovables” и Владе Црне Горе. Надлежни у ЕУ прате како ће се у том предмету даље одвијати ствари.

delegacija-eu

Из Владе су крајем прошле године саопштили да су задовољни што је посао градње вјетроелектрана на Можури у октобру прошле године преузела државна компанија са Малте – “Enemalta plc“. Влада Малте има 33 одсто власништва у компанији “Enemalta plc“.

Како је државна компанија са Малте, која је према подацима малтешког медија “Индепендент” – “биљежила губитке изрешетана дуговима”, ушла у тај посао није у потпуности јасно.

Подгоричка компанија “Mozura Wind Farm” носилац је посла око градње вјетроелектрана.

delegacija-eu-mozur

У подацима ЦРПС може се видјети да је у децембру 2015. године “Enemalta plc“ од “Cifidex ltd” преузела власништво у компанији “Mozura Wind Farm”.

У Црну Гору је између осталог због посла са вјетроелектранама у новембру прошле године долазио и министар енергетике, здравља и приватно-јавног партнерства у Влади Малте Конрад Мизи. Брдо Можура је у јануару ове године посјетио и премијер Малте Џозеф Мускат. Крајем септембра Тајмс оф Малта је објавио да ће министар Мизи бити међу првим високим званичницима из чланица ЕУ који ће бити позван на разговор у Брисел због учешћа у скандалу Панама папира. Мизи ће одговарати пред члановима комитета Европског парламента, јер се доводи у везу са офшор компанијама из Панаме, које су склапале лукративне послове са малтешком владом.

Иако листа свих европских политичара откривених у Панама папирима, који ће морати да поднесу извјештај у Брисел још није готова, сигурно је да ће Мизи бити позван, рекао је Вернер Ланген, који предсједава комисијом ЕП која се бави истрагама везаним за прање новца.

Како је повучена тужба против “Ферсе” на Панами?

Шпански медиј “El Confidencial” у августу 2012. године објавио је да је против компаније “Ферса” на Панами повучена тужба предата тамошњем суду. Ферса је на Панами требало да изгради два “вјетропарка” (одређени број вјетроелектрана), које би производиле 330 мегавата.

Према подацима шпанског медија, од “Ферсе” је партнер у том послу José Luis Iglesias потраживао тужбом износ од пет милиона еура.

Пише да је вансудским договором “Ферса” Панама уступила 62 одсто удјела у послу изградње вјетроелектрана, како би тужба била повучена.

Поповић: Пројекат је пропала инвестиција за Ферсу

Милена Поповић казала је да је пројекат пропала инвестиција са становишта компаније “Ферса”.

“Са становишта фирме ’Fersa Energias Renovables’, која је ангажовала моју фирму да развије пројекат, пројекат је пропала инвестиција, јер је био годинама стагнацији због обостраног неразумијевања између инвеститора и надлежног министарства. Да је било коруптивних радњи вјероватно би се боље разумјели и пројекат би био реализован”, казала је Поповић. Додала је да су оснивачи, за које је радила, продали пројекат одавно, а са новим власницима нема контакт.

“И не знам шта се дешава по питању пројекта”, написала је Поповић у СМС поруци. Из компаније “Челебић” саопштили су да одређени период нису дио пројекта градње вјетроелектрана.

“Компанија ’Челебић’ није била ни у једном тренутку у партнерском односу било какве врсте са подгоричком компанијом BWP Montenegro, ни прије расписивања тендера, ни у току тендерске процедуре, нити у фази након завршеног тендера. Милена Поповић је од стране шпанске компаније ’Fersa Energias Renovables’ била именована за извршног директора фирме ’Možura Wind Park’ доо, црногорске компаније основане са 99 одсто њиховог капитала и са њом смо имали комуникацију као власници преосталих један одсто капитала у компанији задуженој за реализацију пројекта вјетроелектрана на Можури.

Ферса Е. Р. је компанију Челебић одабрала као партнера за потребе тендерске процедуре имајући у виду референце наше компаније, будући да им је за такву процедуру био потребан респектабилан домаћи партнер.

Компанија ’Челебић’ такође није учествовала ни у преговорима са Владом ЦГ, као што нијесмо упознати ни да је фирма ’BWP’ имала било каква права, обавезе или преговоре везано за реализацију овог уговора. Коначно, ’Челебић’ компанија већ извјестан период није ни дио поменутог пројекта”, саопштила је Маја Крстајић Радоман, портпаролка компаније “Челебић”.

(Извор: ЦИН ЦГ)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “ЦИН ЦГ: Високи функционери узели мито у послу са вјетроелектранама?

  1. visoki funkcioneri,svi oko metar i devedeset,kao i jedan mali debeli ,uzimaju reket svakome ko hoce da investira u Crnu nam Goru.Zato niko ozbiljan ne dolazi,a ovi što dodju brzo se pokaju.Izuzetak su mafijaški pajtaši koji ovdje peru novac od droge.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *