Код Прокупља топе бакар као пре 7.000 година!
На археолошком налазишту Плочник код Прокупља, организован је експеримент јединствен на Балкану! Топљена је руда бакра на начин како је то рађено пре 7.000 година.
У простору посебно одређеном за ту намену, руда бакра топљена је на два начина уз помоћ дуваљки и директно на запаљеном грабовом дрвету.
У осмишљавању и организацији укупно 12 експеримената, који су се одвијали претходних дана, учествовали су археометалурзи из Дохе, Лондона, Пекинга…
Према речима Бастијана Асмуса, археометалурга из Немачке, све је веома добро организовано.
„Имали смо тежак програм јуче са 11 експеримената, који је трајао до касно у ноћ. Али, имамо добре резултате. Срећан сам што сам овде и надам се да ћу доћи опет да наставим оно што сам почео“, истакао је др Асмус.
Експеримент је водила Миљана Радивојевић са Института за археологију у Лондону. У својој докторској тези др Радивојевић показала је да најстарија светска металургија потиче управо са ових простора.
„Нашли смо комаде згуре, комаде керамике са згуром, произвели смо, наравно, метал. Управо су колеге екстраховале неке опиљке које ћемо сада лити, успели смо да реконстуишемо бакар који смо негде замислили из лабораторијских анализа“, објаснила је научница лондонског Института.
Експеримент је део великог међународног пројекта „Развој металургије у Евроазији“, чији су носиоци лодонски Институт за археологију, Народни музеј у Београду, Музеј Топлице у Прокупљу и Завичајни музеј у Прибоју на Лиму. Пројекат је вредан 500.000 фунти и укључује велики број људи из четири музеја и три државе.
Намера је да се повежу прошлост и садашњост.
„То је била једна цивилизација истинска, која је познавала металургију, која је имала сјајну уметност. Хоћемо да управо то покажемо туристима, да покажемо деци. Хоћемо да покажемо људима који пролазе овим крајем“, нагласила је Јулка Кузмановић Цветковић, директор Музеја Топлице.
Пројекат је започет прошле, а трајаће и наредне године. Овогодишња истраживања на Плочнику донела су велики број узорака за даље анализе.
Међу најзначајнијим налазима је прстен пронађен августа ове године, један од најстаријих комада ливеног бакарног накита на свету.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: