ИН4С

ИН4С портал

Митрополит Амфилохије: Храм Христовог Васкрсења у Подгорици је позив на узајамно помирење и праштање

1 min read

amfilohije

Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије казао је данас да је Саборни храм Васкрсења Христовог у Подгорици, чије освећење је заказано за 7. октобар, позив народу у Црној Гори на узајамно помирење и праштање, преноси Светигора прес.

„Храм Христовог Васкрсења у Подгорици, поред своје суштинске намјене, поред васкрсавања њиме свега онога што је хришћанско предање оставило кроз вјекове на овим нашим просторима, поред обнављања памћења на живот Цркве Христове од апостолских времена па све до нашег времена, поред циља да треба да сабира око себе и у себи ближње и даљне, има једну суштинску функцију и суштинско значење – он јесте и треба да буде позив на помирење“, казао је Митрополит Амфилохије у изјави Радију „Светигора“.

Митрополит је објаснио да је само Христово Васкрсење позив на мир, на помирење и на праштање.
„Зато и пјевамо за празник Христовог Васкрсења: Све опростимо Васкрсењем Христовим једни другима. Управо овај саборни храм је позив, на првом мјесту нама који овдје живимо у садашњој Црној Гори, на узајамно помирење и узајамно праштање. А имамо ради чега да се миримо и имамо шта да праштамо једни другима“, рекао је Митрополит црногорско-приморски.

Владика је подсјетио да је у Црној Гори од времена Светога Петра Цетињскога па до наших времена, премного сукоба, распри, крвних освета, диоба, рана које су остале у душама братстава, племена и покољења.

„Кад то говоримо, треба да се сјетимо и похаре Куча, и сукоба између Петровића и Радоњића и онда редом до зеленаша и бјелаша, до сукоба и несрећа братоубилачких, до четника и партизана. Дубоке су то ране на народној души које још нијесу зацијељене из којих се рађају и нове диобе, и то диобе у наше вријеме које су можда још дубље и трагичније од свих досадашњих диоба и подјела“, поручио је Митрополит Амфилохије.

Питајући се има ли лијека нашим диобама и нашим подјелама несрећним, он је казао да „управо Христово Васкрсење, управо храм Христовог Васкрсења, који заједнички градимо, који је дјело свих без разлике, даје могућност и позива нас да се помиримо, загрлимо братски, да зацијелимо све те ране, да превазиђемо у себи све оно што нас дијели, што нас међусобно одваја да бисмо онда могли да једним срцем и једном душом градимо заједничку будућност“.

„Ништа не може тако дубоко помирити људе и очистити их од мржње, зависти и злобе, ништа не може тако здраво зацијелити те ране колико сабирање око овога Светога храма и мирење братско Христовим Васкрсењем и храмом подигнутим у част Христовог Васкрсења“, закључио је Митрополит Амфилохије.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

10 thoughts on “Митрополит Амфилохије: Храм Христовог Васкрсења у Подгорици је позив на узајамно помирење и праштање

  1. Evo poziva Mirašu i dukljanskoj bulumenti da se pokaju za stravične grijehe i da se vrate pod okrilje SPC.
    ====================

    Kakve su ovo nebuloze?
    To je isto kao da zovemo dubrovačke Hrvate da se vrate u pod okrilje SRBSTVA!

    PS: izvinjavam se redakciji, ali ja drukčije neću i ne mogu.
    Pa… stojim vam na raspolaganju za brisanje!

  2. Све у славу Бога и ове године у славу Светог Његоша чији је јубилеј 200 година рођења.
    Нека нам је на здравље и спасење.

  3. Митрополит Амфилохије по свим анкетама, по свим српским земљама ужива највеће поштовање. Нека зида храмове, цркве, нама уточишта, вјернима и Христу домове.
    То ради због нас, свог народа, гдје никне српска црква или храм, ту је наш простор без обзира на сулуду државну политику!!!!

  4. Mitropolit je svetionik istine u Crnoj Gori.

    Podsjetiću samo na neke od njegovih izjava koje mnogi opozicionari nemaju hrabrosti da kažu:

    NATO je NACIFAŠISTIČKA organizacija

    Homoseksualizam je grijeh

    Kosmet je srpski, na KiM hje srpska duša

  5. Наш Пастир и Вожд! Митрополит Амфилохије, један једини овакав код Срба и у Православним земљама!

  6. Владика је подсјетио да је у Црној Гори од времена Светога Петра Цетињскога па до наших времена, премного сукоба, распри, крвних освета, диоба, рана које су остале у душама братстава, племена и покољења. – Тога нам није фалило… А како смо кренули и неће.

  7. Našeg Mitropolita nema u svijetu. Kad treba reći istinu kaže je bez uztezanja, veliki je protivnik grijeha ali grešnima koji su spremni da se pokaju uvjek pruža ruku podrške

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *