ИН4С

ИН4С портал

Момир Булатовић: Крвна слика Америке која је на самрти

Крвна слика америчке привреде и финансија је толико лоша, да је право чудо да има било каквих знакова живота. Током 2015. године, америчка Влада је потрошила 3,5 хиљада милијарди долара. Да би се схватила ова величина, ваља указати да је промет Волмарта, највећег трговинског ланца у САД, био 476 милијарди.
momir bulatovic

Момир Булатовић

Пише: Момир Булатовић

Једна шестина становништва САД (47 милиона људи) прима државну помоћ у храни, будући да није у стању да елементарно прехрани себе и своју породицу. Више од 53 одсто америчких домаћинстава живи у дуговима (годишње троши више него што зарађује). Истовремено, више од девет милиона американаца живи унутар границе апсолутног сиромаштва.

Америка је у новој офанзиви. Избор Доналда Трампа је, на почетку, обрадовао свијет, али радост је била кратког даха. Постало је очигледно да се америчка политика не може промијенити вољом америчког народа, будући да је вашингтонска мочвара исувише блатњава да би била исушена у разумном року. И под новим предсједником (и старом администрацијом) Америка је наставила да „усрећује“ државе и народе широм планете, учећи их како да изграде праведнија друштва и богатије заједнице.

Крвна слика америчке привреде и финансија је толико лоша, да је право чудо да има било каквих знакова живота. Током 2015. године, америчка Влада је потрошила 3,5 хиљада милијарди долара. Да би се схватила ова величина, ваља указати да је промет Волмарта, највећег трговинског ланца у САД, био 476 милијарди. Истовремено, укупна количина долара у оптицају (новчанице, односно кеш) износила је само 250 милијарди. То је мизерно мало у односу на укупне одобрене кредите у Америци који су достигли износ од шездесет трилиона долара.

Једна шестина становништва (47 милиона људи) прима државну помоћ у храни, будући да није у стању да елементарно прехрани себе и своју породицу. Више од 53 одсто америчких домаћинстава живи у дуговима (годишње троши више него што зарађује). Истовремено, више од девет милиона американаца живи унутар границе апсолутног сиромаштва. Американци су банкама, по основу кредита за куповину кућа и станова, били дужни невјероватних 13,1 трилион долара. По Пописном бироу (Тхе Унитед Статес Ценсус Буреау) просјечни приход по домаћинству у Америци био је за 9 одсто нижи него 1999. године.

Због економске кризе, јавне службе су пред колапсом. Америка има суманути образовни и накарадни здравствени систем. Велики број градова је банкротирао, или се налазио на ивици на којој је био присиљен да грађанима ускраћује бројне основне комуналне, социјалне, безбједносне или друге услуге. Исто је важило за администрације савезних држава.

Све је ово изашло на видјело још 2008. године сломом америчког тржишта некретнина, када је држава ускочила као посљедњи спасилац банкарског сектора. Током те операције, из финансијског система Америке је нестало 10,2 трилиона долара. За спашавање банака, америчка Влада је потрошила 4,5 трилиона долара. То је, прерачунато у сталне цијене, био већи износ од трошкова ослобађања Западне Европе током Другог свјетског рата. Јефтиније је, дакле, било допринијети поразу Хитлера и ослобађању Европе, што је чин вриједан истинског дивљења и вјечног памћења, него обуздати хијене са Волстрита и из редова власти које раде по њиховим налозима, уз напомену да је прво било успјешно, а друго није.

Дуг у банкарском сектору је са 53, порастао на 60 трилиона долара. Та сума је двоструко већа од процијењене вриједности свих кућа за становање у Америци, три пута је већа од (такође фиктивне) активе свих америчких банака и двадесет пута већа од годишњег пореза који америчка Влада прикупи од корпорација и становништва. Многи људи у Америци, налик зомбијима, вјерују да је у питању некаква завјера и да ће на крају све испасти како ваља.

И нису усамљени. И на овим просторима су бројни они који мисле (или су плаћени да говоре) како је Америка демократска и сретна земља чији примјер ваља слиједити. Можда неко, спутан разним обавезама и мора да се повинује америчким „истинама“, али нико паметан и слободољубив не смије да му повјерује. Због истине и здравог разума.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Момир Булатовић: Крвна слика Америке која је на самрти

  1. Ameroljupci,sto ne dodjete u Rusiju da vidite sto je zivot.Ovdje je prava sloboda i demokratija.Dodjite da se malo kultivisete .Da se nagledate ljepote i da se najedete zdrave hrane.Da zivite bar malo zivot dostojan covjeka.Ovdje ne radite kao robovi,Imatce te vremena i love za teatar,cirkus,izlozbe,koncerte,muzeje,sportske manifestacije itd.Ovdje vam ne ispiraju mosak.Ovdje prica komsija sa komsijom.Ovdje nema parada pedera i seka lezibezi.Ovdje policija ne ubija ako zavuces ruku u dzep.Ovo je srecna zemlja.

  2. Propada polako ali sigurno,a nije jos kako ce.Mnoge drzave su dozivjele uspon i pad,pa ce i oni.To je zakonomjernost.Sta je satnica od 10$ kad za stan moras izdvojiti 5$ ili zivjeti ko kokoska(po petoro u jednoj sobi)O picu,cigarima ili o nekom izlasku da ne pricamo.Tamo mogu nesto ustedjeti samo oni sto ljuste caj sa secerom i smoce hljebom.Imaju mogucnost da kupe i drugo ali oni obicno kupuju hranu kojoj je prosao rok trajanja ili hranu iz robnih rezervi koja se prodaje i u Crnoj Gori.Oko50 miliona amera(zvanicni podaci)jede takvu hranu.Sto se tice lijecenja ako se razbolis mozes se lijeciti samo kod Svetog Petra .Kad vam je tako dobra izivite tamo stoko poltronska.

  3. Vidim fino, propade Amerika. Sreća naša da smo za vakta ovoga političara mi imali: „mir“, „prosperitet“, postali „cjenjeniji“, ljubav „cvjetala“ na sve strane, a od „zdravlja i veselja“ ne mogasmo se odbranit. I sad zaplačem, kad se sjetim.

  4. Uvijek se nadju oni kojima je dobro i kad je opste zlo, kataklizme i ratovi.
    Sta je sa opstim dobrom?
    Ovih dana cujemo da u katastrofom pogodjenim oblastima u SAD vreca pijeska se prodaje za 100 dolara, flasa pijace vode nekoliko stotina i tako redom.
    Sta se to desava i desilo u zemlji „blagostanja“?
    Cije je blagostanje i kome sluzi?
    Pokvareni i sebicni duh u ljudima samo gleda sta je za njega dobro ili lose, a za druge ne haje.
    To je Planetu dovelo do propasti i raspada.

  5. Iskreno se nadam da ovo nije potpisao Momir Bulatovic. Ako jeste treba da se zabrine za sebe.
    https://www.federalreserve.gov/releases/h6/current/default.htm
    Zna li Momir da je u toj gladnoj Americi legalna minimalna satnica u prosjeku oko $10, a da je litar benzina $0.6 ili da sat rada u Mekdonaldsu kupuje 15 litara benzina. Da su cijene hljeba, mlijeka, hrane, bijele tehnike, odjece nize nego u Podgorici koju je on osmislio sa Svetom I Milom.

    1. Да ишта знаш о економији знао би да је потпуно у праву.Основ економије (а то зна сваки сељак на пијаци) јесте плус и минус,односно приход и расход.Булатовић причу своди на једно:дефицит јавне потрошње односно финансирање свега и свачега из буџета је невјероватно веће од онога што се зарађује и приходује.А плаћање из буџета се финансира примарном емисијом односно штампањем велике количине готовог новца која ништа не вриједи (звучи познато ) или ефективом у виду кред.картица,чекова, кредита,и осталих „фиктивних“ начина плаћања што је случај у САД.Наравно да нешто што се тако лако „производи “ као што је масовна емисија долара , а нема покриће у стратешким сировинама или злату,НЕ ВРИЈЕДИ НИШТА.Али,Амерички савезници (и они који то нису)МОРАЈУ да продају стратешке сировине као што је нафта, за доларе.И то је једино што одржава долар и САД економију у животу.Рекло би се па нећемо да продајемо нафту за доларе који не вриједе ништа,хоћемо за злато (златни динар) као што су тражили Садам и Гадафи,па су завршили како су завршили.То једној Русији или Кини Амери не могу да раде,али много нафте имају амер.савезници који као што рекох морају да продају за доларе,па по закону понуде и тражње и Русија невољно продаје нафту за доларе.Америчка војска и спољна политика су оно што одржава долар у животу.Али и томе ће једног дана да дође крај.И са њом и америчка економија која ће да пукне као мјехур од сапунице, а на крају и држава.

      1. Nije dobro sto se kod nas zivi u teorijama zavjere. Americki deficit je odlicno objasnjen I kad oni trose vise = znaci da izvoze dolare koje svijet koristi u robnim I novcanim transakcijama. 1944 se svijet dogovorio da $ bude svjetski novac I taj dogovor jos vazi. Momir Bulatovic je politicki otac Mila Djukanovica I saucesnik u prvoj raspodjeli crnogorskog bogatstva. Duvan, sticung, bilansi komunistickih banka, Vektra Prva, sve je to nastalo u vremenima Moma postenoga. Nazalost nije mu zbog toga sudjeno.
        Sve ovo na stranu, izgledao je kao racionalan covjek.
        Danas lici na lik iz ogledala Dusana Janjica . Janic za casu alkohola brani Ameriku

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *