Њемачка штампа: Тешко да ће Ђукановић задржати мјесто премијера
1 min readПосле избора у Црној Гори, немачка штампа се данас највише бави личношћу премијера Мила Ђукановића, који је како подсећају, већ 25 година на власти и „није изучио ништа друго до да диригује Црном Гором“, али пише и о расцепканој црногорској опозицији, преноси Дојче веле.
Шпигел онлајн је објавио текст у коме пише и ово: „У Црној Гори су социјалисти дугогодишњег премијера Мила Ђукановића победили на парламентарним изборима, али нису добили апсолутну већину. Према рачуници Института за истраживање избора Цеми, ДПС је освојила 41 одсто гласова и 36 од 81 мандата. Сада се земља налази пред тешким формирањем владе. Опозиција у држави је врло фрагментирана и тешко је објединити. Према актуелним резултатима избора, опозициони Демократски фронт је освојио 20 одсто гласова (18 мандата), опозициона алијанса Кључ 11 одсто (девет мандата). Десет одсто гласова (осам мандата) освојиле су опозиционе Демократе. Социјалдемократска партија (СДП), дугогодишњи партнер ДПС, са којом се почетком године посвађао, добила је пет процената (четири мандата). Даљих шест мандата освојиле су странке Бошњака, Хрвата и Албанаца.“
„Ако се ови резултати потврде, за Ђукановића ће бити тешко да формира владу и да задржи функцију премијера. За то би морао да придобије Социјалдемократе и партије етничких мањина. Али и широк савез опозиционих снага које нису хомогене могао би само са великим тешкоћама да се претвори у делатну владајућу коалицију. Црна Гора је са око 625.000 становника кандидат за ЕУ и НАТО. Ђукановић је за наставак тог курса. Приступ НАТО је споран за грађане, а опозиција о томе нема јединствену позицију. Неке опозиционе странке важе као проруске.“
„Изборе је обележила напета атмосфера. Савез цивилних организација МАНС регистровао је 117 неправилности и поднео пријаве. Полиција је ухапсила 20 Срба који су осумњичени да су планирали нападе аутоматским оружјем. Излазност је била 73 процента, што је са три одсто више него прошле године“, пише Шпигел онлајн.
„Већ 25 година постоје добри разлози због којих он – и само он – обавезно мора да остане на власти“, пише о Милу Ђукановићу дневник Франкфуртер рундшау. Најпре је био партнер за српске интересе за време ратова у Хрватској и Босни, потом се радило о дистанцирању од Србије, па о независности проглашеној 2006, а затим о томе да је он био једини који је знао посао у младој држави и могао да задовољи „бизнисмене“, а онда о томе да је имао толику моћ да је само он као патрон могао да дели послове. А сада је важно да опозиција не дође на власт како се Американци не би наљутили.“
„У Црној Гори постоје људи који мисле да он никада неће отићи са власти. И за то мишљење постоје добри разлози. 2011, када је Ђукановић препустио послове премијера једној од својих марионета, Игору Лукшићу, то је трајало само неколико месеци. И заједница бизнисмена је тражила да се газда врати. За самог Ђукановића није важан само имунитет који га штити од кривичног гоњења. Он има 54 године. И заправо није изучио ништа друго до да диригује Црном Гором (…) Овај пут, најјачи аргумент му је да проруска странка Демократски фронт мора бити заустављена јер је она против приступа НАТО-савезу. Ђукановић успешно упозорава да би у супротном била угрожена читава држава и зна да га при томе подржавају ЕУ и САД. Неке државе НАТО су већ ратификовале чланство Црне Горе, а процес ће трајати још неколико месеци. Практично више нема начина да се заустави“.
Јавни сервис АРД на свом интернет-порталу пише: „Још се не зна хоће ли Ђукановић остати шеф владе. Али, чак и ако препусти некоме функцију, то не значи да ће доћи до промене политике, каже Вања Ћаловић, која руководи кровним савезом грађанских иницијатива МАНС. Једно је питање да ли ће он отићи а друго да ли ће се ДПС променити. Јер, Ђукановић је већ двапут одлазио, али само површно, оба пута је ослободио фотељу, али то ниједном није значило да он више не доноси одлуке.“
„Теоретски, све опозиционе странке заједно могле би да спрече Ђукановића да формира владу. Али, опозиционе снаге су сувише разједињене, сматра политолог Златко Вујовић, шеф Центра за мониторинг и истраживање ЦЕМИ. То што би оне могле да формирају владу не значи да ће то и учинити, каже он, и додаје: Најважнија тема је НАТО. Највећи опозициони савез, Демократски фронт, који је добио око 20 одсто гласова, јесте про-руски и стриктно против приступа НАТО. Други по снази опозициони савез под именом Кључ, који је освојио десет процената гласова, у основи је прозападно оријентисан. Томе треба додати и више мањих партија које могу бити језичац на ваги“, преноси АРД.
(Извор: Дојче веле)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
svi ti koje vi citirate su sluge milovih sefova…na tuznom balkanu je svaki nemac-nemac-nije tako.i oni su u okovima svetskih zlikovaca koji drze najvece medije pod svojom sapom, ukljucujuci i ove koje ste vi naveli…pa i ako kazu nesto iskreno to je samo priprema za sledeci korak
mi živimo u MNE znamo on je pokrao mnogo para isplati mu se da s računa u bankama po svijetu časti braću po parama. ako može da osnuje nove stranke. može i da kupi GOSPODU MARIONETE