ИН4С

ИН4С портал

Само за НАТО пушке утрошено 2,5 милиона евра

1 min read

 CG vojska

Иако промотери уласка у НАТО упорно минимизирају трошкове чланства у том војном савезу, Црна Гора је само за опремање војске пјешадијским наоружањем, по НАТО стандардима, до сада утрошила 2,5 милиона евра.

У питању је аутоматске пушке и пиштољи купљени од Њемачке и Аустрије.

Тако се, док се на „сва звона“ из редова власти говори како би војна неутралност била скупља опција, прећуткује чињеница да су већ утрошени милиони евра за наоружавање Војске Црне Горе по НАТО стандардима.

Министарство одбране је, ипак, признало да је од 2006. године издвојено 2,5 милиона евра за куповину наоружања које је, како се наводи, било неопходно за постизање интероперабилности са НАТО, саопштено је Побједи из тог владиног ресора.

У тај износ је урачуната и одређена количине муниције и резервних дјелова за наоружање.

Како се наводи, набављене су нове врсте пјешадијског наоружања, међу којима су аутоматске-јуришне пушке „heckler&koch“, модели Г-36 и 416, за потребе пјешадијских и специјалних јединица, затим снајперске пушке „heckler&koch“ модели МСГ и ПСГ, и аутомати МП-5А5 за пјешадијске, специјалне и војнополицијске јединице.

Министарство одбране наводи да је ново наоружање купљено од Њемачке – пушке марке „heckler&koch“ и Аустрије – пиштољи марке „glock“.

Војска Црне Горе је наслиједила наоружање од претходне војске. Из Србије потичу пиштољи „застава -ЦЗ99“ и М-57, аутоматске пушке „застава М-70“, снајперске пушке „застава М-76“ и пушкомитраљези/митраљези „застава М-84“.

Министарство одбране додаје да су ради замјене пиштоља М-57 калибра 7,62 мм са пиштољима калибра 9 мм, који одговарају стандарду НАТО.

Војска Црне Гора је добила одређену количину војне опреме као донацију партнера, али не и наоружање.

Како се наводи, црногорски војници у ИСАФ мисији у Авганистану користе наоружање земаља партнера са којима обављају заједничке задатке. Разлог овакве организације јесте рационалисање трошкова транспорта наоружања и скраћење процедура за транспорт кроз више земаља.

Првих шест контингената који су обављали задатке у саставу мађарског провинцијског реконструкцијског тима у бази ,,Панониа“ користили су мађарске пушке и наше пиштоље.

Иста процедура задржана и током ангажовања наредних контингената који су били у саставу хрватске јединице за обезбјеђење базе ,,Мармал“. Црногорски војници са собом носе пиштоље, а остало наоружање обезбјеђује хрватска војска.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Само за НАТО пушке утрошено 2,5 милиона евра

  1. „Moramo reći i to da iako liči na američku pušku M16 po mnogim karakteristikama je prevazilazi.“

    Koliko vidim to je klon americke M 4. Direct gas impingement system kao i M 16, ali kraca cijev, krace distance od cela zatvaraca do otvora za evakuaciju gasova. Koje li su to karakteristike po kojima prevazilazi M 16/ M 4 ? To mi lici na onu pricu nas a svjetski! Interesantno je i pitanje ko ce se obucavati za to oruzje, sada kada CG nema vojsku. Valjda oni kuvari i medicinska braca koji se salju u Afganistan i vjerovatno policija, koja treba da brani vlast od narodne ljubavi. Da preduprijedim montenegrinske komentare- jeste i u Srbiji je slicno, vlast bez kicme, vojska kao malo vece lovacko drustvo, bacene pare za oruzje, jer im ne treba nista.

  2. Skrećao sam vam pažnju na greške koje pravite kada pratite vojsku i vojne teme. Morate naći stručnog saradnika koji će vas savjetovati po ovim temama.
    Istina je da je VCG izdvojila izvjesna sredstva za kupovinu određenih jurišnih i snajperskih pušaka ali puske koje ste objavili na ovoj slici su (takođe u NATO kalibru 5.56 mm) napravljene u bivšoj fabrici namjenske proizvodnje u Mojkovcu. Njena oznaka je TM4. Cijevi za ovu pušku su napravljeni u Njemačkoj a ostatak kao i sklapanje napravljeno je u CG.
    Moramo reći i to da iako liči na američku pušku M16 po mnogim karakteristikama je prevazilazi. Pretežno se proizvodi za inostrano tržište. Inostrani vlasnik koji je kupio ovu firmu je Švajcarac i vojsci CG je prodaje u pola cijene. Stoga se može reći da je nabavka pušaka TM4 i njeno uvođenje u operativni sastav VCG jedan od uspješnijih poteza ministarstva odbrane. Pored ove puške fabrika Tara iz Mojkovca proizvodi i pištolje koji se takođe polako ali sigurno uvode u VCG i MUP CG. Izrađeni su od savremenih materijala (polimera) i prate trendove i najsavremenije tehnologije.
    O kvalitetu i upotrebljivosti ovog oružja možete pročitati na mnogim sajtovima. Pročitajte i upoređenje koje je napravio i srbijanski (jer samo njima vjerujete) TOC a koje se odnosi na ovu pušku i najnoviju jurišnu pušku iz palete Zastava u istom kalibru. Interesantno bi bilo i pročitati razočarenje zastavinim pištoljima u odnosu na CG pištolj TM9 od strane srbijanske stručne javnosti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *