Уставни суд одбио жалбу ДФ-а: „Државни удар“ не утиче не регуларност избора
1 min readУставни суд Црне Горе одбио је жалбу Демократског фронта на одлуку Државне изборне комисије о утврђивању коначних резултата парламентарних избора, сазнаје портал ИН4С.
Оцјеном да чак ни „државни удар“ н еутиче на регуларност избора, овај суд је још једном ставио у службу одбране режима Мила Ђукановића.
Подсјећамо, ДФ је поднио жалбу том суду због, како су навели у образложењу, тога што избори 16. октобра нијесу одржани у условима који омогућавају слободно изражавање воље грађана.
Жалбу су поднијели кандидати за посланике ДФ-а Андрија Мандић, Небојша Медојевић, Милан Кнежевић, Страхиња Булајић, Бранко Радуловић и Предраг Булатовић.
У ДФ-у сматрају да су одлуком ДИК-а повријеђена људска права и слободе зајемчене Уставом и међународним споразумом.
Они су подсјетили да Устав прописује да се „не може успоставити нити признати власт која не проистиче из слободно изражене воље грађана на демократским изборима, у складу са законом“.
Одлуком ДИК-а, сматрају у ДФ-у, повријеђен је и Међународни пакт о грађанским и политичким правима у којем се наводи да сваки грађанин има право и могућност „да бира и да буде биран на повременим истинским, општим, једнаким и тајним изборима, који обезбјеђују слободно изражавање воље бирача“.
Подносиоци жалбе су у образложењу навели да „парламентарни избори 16. октобра нијесу одржани у условима који су омогућили слободно изражавање воље грађана, у складу са законом“.
„Имајући у виду све околности које су настале од десет сати када су јавни сервиси и други државни и приватни медији почели да објављују, прво незванично, а од 13 сати и званично саопштење директора Управе полиције Славка Стојановића о хапшењу групе од 20 терориста, за које су званични органи државе Црне Горе тврдили да планирају извршавање терористичких аката са елементима државног удара“, додаје се у образложењу
Из ДФ-а подсјећају да је у 15 сати и Врховно државно тужилаштво издало званично саопштење, и да су то и саопштење Управе полиције у континуитету, сваког сата, преносили сви електронски медији, „чиме су грубо прекршили изборну шутњу која је дефинисана чланом 64а Закона о избору посланика и одборника“.
„Злоупотребом Уставних овлашћења, кршењем изборне ћутње и креирањем атмосфере да иза покушаја наводног државног удара стоји ДФ, специјални тужилац, директор Управе полиције и медији су директно утицали на резултате избора, и то у корист владајуће Демократске партије социјалиста, а на штету ДФ-а“, наводи се у образложењу.
Подносиоци жалбе предложили су да Уставни суд, имајући у виде све чињенице и доказе које су му доставили, поништи одлуку ДИК-а о проглашењу коначних резултата за избор посланика у Скупштину Црне Горе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Realno i cetnik jedni obicni poltroni i ulizice ove vlasti.
Kad fale činjenice dobre su uvrede. Zašto misliš da treba da dobijem bilo šta da bih bio na strani svoje države. Mislim da vas najviše boli što su vas i Srbi i Rusi otkačili. Izdajnici svoga naroda su za jednokratnu upotrebu. Pomirite se sa činjenicom da vam je proša rok trajanja.
Realno ti si jedan obicni izmecar koji kevce za jedan sendvic.
Bogomi ste se dobro uzvrćeli. Evo su Sinđu obrijali pa da vidimo što će reć. Možda pomene vojvodu od koljenice i još ponekoga.
A sad Spuz iscekuje!
Cetnik smece jedno spijunsko jesi li zaradio za sendvic.
Jesam, ne za sendvič nego za gambore i morske plodove! A ti deri koljenicu!
Судије Уставног суда су гласали појединачно. Зашто не наведете имена и презимена, имена родитеља судија и, што да не, имена пунољетне дјеце, јер част и поштење ових правних професионалаца Црна Гора ће да осјећа вијековима, па зато и њихови потомци треба да потуре своја плећа. О оваквим одлукама треба књиге написати јер, како је рекао проф. др Илија Вуковић, „књига вјечно свједочи“.
A priznaju li frontovci rezultate izbora u Budvi i Kotoru ? Normalno da priznaju jer u te gradove nije bilo „državnog udara“.
Ako postoji pisano tije[enje da dr\avni udar ne uti;e na reyultate iybora onda je to pravni fenomen i na\alost ne mo\e se nikako drugačije tumačiti nego fašizam.
Bas veliko iznenadjenje sto se presude tice.
Ciji je ustavni sud?