ИН4С

ИН4С портал

Већина Хрвата за враћање ћирилице

Према анкети коју је на свом порталу спровела регионална Н1 ТВ, већина (57 одсто) испитаника изјаснила се за враћање ћирилице у хрватско школство.

Против је 39 одсто, док се четири одсто њих изјаснило као да им је свеједно.

У земљи у којој мандатар Тихомир Орешковић тврди да су ране превише свеже за двојезичне натписе у Вуковару, ректор Универзитета у Загребу Дамир Борас сматра да ово, како наводи регионална ТВН1 „проблематично писмо“ — ћирилицу — треба вратити у школске клупе.

cirilica

Борас, наиме, сматра да је једини начин да се, како је рекао, „боримо против страха и сукоба око писма тај да га боље упознамо“.

Ректор Загребачког универзитета и део стручне јавности сматрају да има више разлога због којих би ћирилицу, по угледу на школе у суседству у којима се подједнако учи латиница и ћирилица, требало вратити у наставу, а глагољицу предложити као факултативни предмет.

Ово се пре свега односи на генерације којима би ректор Борас омогућио да у склопу наставе уче ћирилично писмо, као некад, пре 1990. године.

Подсећа се да је ћирилица, итекако хрватско писмо, омражена након националистичког прочишћавања хрватског језика и постављањем различитих баријера према српском језику.

Тај тренд је, наводи се, на крају ескалирао хајком на двојезичне плоче у Вуковару, које су постављене из поштовања уставног закона о правима националних мањина.

Оне су масовно и системски разбијане од неупућених, који су тврдили да се радио о „писму агресора на Вуковар“, иако је, заправо, службено писмо ЈНА била латиница.

С обзиром на сцене из Вуковара и изјаве мандатара Тихомира Орешковића, које иду у прилог разбијачима табли, није тешко претпоставити да би било отпора према ћирилици у школама, иако би њено учење, осим ублажавања сукоба око тог писма, засигурно олакшало будућим генерацијама учење језика источне Европе, наводи хрватски портал Н1.

Међутим, сигурно има и оних који сматрају да је непотребно додатно оптерећивати децу увођењем још градива.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Већина Хрвата за враћање ћирилице

  1. Као што знамо, већина људи у сваком народу на Свету су нормални, обични и пристојни људи. Неки су заведени, а мањина су непоправљиве будале. Само је њихова глупост безгранична, чује се и звони гласно, па се чини да такви доминирају, али то је само привид. Очекујем да ће ускоро ћирилица бити поново изучавана у хрватским школама, како је и нормално. Али, овамо настаје проблем! Таман су дукљани заборавили ћирилицу, а Хрвати је опет уводе!? Шта ће бити сада, хоће ли дукљани наново да уче ћирилицу, да могу да се и на њој дописују са Хрватима? Или ће и једни и други да прво науче глагољицу, па да могу натенане да глагољају међусобно?

  2. Одлично,сад ће и Монтенегрини по узору на своју браћу Бијеле Хрвате морати да врате ћирилицу.Ето среће јер су им браћа рекла да је ћирилица хрватско писмо,самим тим и еуропско,односно потпуно у с кладу са еуро-атлантским интеграцијама.И није уопште тамо неко превазиђено и назадно бизантско-славенско,или Боже сачувај српско писмо,како се до сад мислило у савременој Монтенегринској свеучилишној мисли.
    Не то није никако већ право хрватско!А чим је хрватско,онда има и заједничко дукљанско поријекло !
    Ајде у 20 € да неће да прође ни 6 мјесеци,ето нама опет ћирилице послије дужег времена на зградама министарстава и јавних установа 😉

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *