ИН4С

ИН4С портал

Зашто су гојазни људи стално гладни?

gojazniГојазни људи никада не осећају ситост након оброка, и то због недостатка хормона глукагона, открива најновије истраживање.

Глукагон је хормон гуштераче који учествује у метаболичким просецима приликом разградње угљених хидрата и представља хормон који генерално утиче на регулисање апетита.

Наулници су приметили да код гојазних особа глукагон губи своју функцију у смислу да људима „шаље поруку“ да су сити и да могу да престану са јелом. Управо то се догађа гојазним људима који заправо имају стално осећај глади и никада нису у потпуности сити.

“Када особа постане гојазна, глукагон више не производи осећај ситости. Потребна су даља истраживања како бисмо сазнали зашто се то тачно догађа, али већ сада знамо да овај хормон има изузетно важну улогу”’, појаснио је вођа истраживања др Ајман Арафат са немачког медицинског факултета Шарит.

Дебељуце могу донекле да одахну

У истраживању је учествовало 11 гојазних људи, од којих су неки имали и дијабетес. Током истраживања контролисао се рад хормона глукагона, али и осећај ситости код испитаника. Показало се да испитаници никада нису у потпуности сити, чак и након врло обилног оброка.

Иако се ово тешко може назвати добрим вестима, гојазни људи ипак ће донекле одахнути с обзиром на то да их друштво криви због њихове дебљине. Сада је јасно да су ствари пуно сложеније него што се на први поглед чини.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *