ИН4С

ИН4С портал

Зашто Зорана Михајловић брани Вучића од српског патријарха

1 min read
Шта је то конкретно заболело потпредседницу Владе Зорану Михајловић када је писменим саопштењем покушала да удари "пацку" ником другом до поглавару Српске православне цркве патријарху Иринеју?

 

Да ли је само Његовој светости забрањено да јавно искаже став о Косову и Метохији, иако је колевка наше Цркве баш у јужној српској покрајини и иако су наши манастири и светиње центар окупљања и највећа нада за преостале Србе?

Шта је то конкретно заболело потпредседницу Владе Зорану Михајловић када је писменим саопштењем покушала да удари „пацку“ ником другом до поглавару Српске православне цркве патријарху Иринеју?

Шта је то толико сметало министарки грађевине у речима Његове светости када он није поменуо ни ауто-путеве ни коридоре ни железницу ни инфраструктурне пројекте ни рупе ни џомбе на путевима?

Које су то конкретне поруке штрецнуле функционерку Српске напредне странке када је морала у свету недељу јавно и грчевито да брани председника државе Александра Вучића од, замислите, првог човека најстарије српске институције.

Заиста, ако се прецизно прочитају речи патријарха Иринеја, које су објавиле у суботу Вечерње новости, тешко је да се разаберу мотиви реакције Зоране Михајловић, као и да се утврди да ли је срочени одговор став Владе или њен лични.

А патријарх Иринеј је поводом унутрашњег дијалога о Косову и Метохији на новинарско питање (а не самоиницијативно) одговорио:

„Верујем да оно што мисле Црква и народ мисли и наш председник. Уздамо се у Русију да ће нам помоћи да сачувамо оно што је увек било наше.“

У тим патријарховим порукама, вицепремијерка Михајловић очигледно је спознала притисак на председника Вучића (!?), па је писмено узвратила:

„Очекујем да СПЦ буде добар партнер у унутрашњем дијалогу о Косову и да не врши притисак на председника Србије Александра Вучића пре почетка разговора о Косову*.“

Прво — У којим је тачно патријарховим речима вицепремијерка видела — „притисак на председника“. Зар је притисак на Вучића кад Иринеј саопшти веру у то да оно што мисле Срби и што мисли Црква мисли и шеф државе?!

Па зар има важнијег и кориснијег друштвеног консезуса него да о најважнијем националном питању исто мисли народ, СПЦ и најважнија, најмоћнија и најпопуларнија политичка личност у земљи?!

Друго — Зашто министарка Михајловић констатује да СПЦ износи став „пре почетка разговора о Косову*“ када је и сам председник Вучић јавно рекао да је тај дијалог већ увелико почео, а да у октобру само улази у нову фазу?!

Како то да министарка није упутила критику војсци страних и домаћих политичара, бирократа, активних и ислужених лидера и лидерчића који су такође поздравили унутрашњи дијалог, директно се укључили у њега још пре два месеца, а многи од њих отворено очекују да „Србија призна реалност да је Косово независно“?

Да ли је само Његовој светости забрањено да јавно искаже став о Косову и Метохији иако је колевка наше Цркве баш у јужној српској покрајини и иако су наши манастири и светиње центар окупљања и највећа нада за преостале Србе?

Треће — Је ли проблем што се патријарх Иринеј уопште огласио о Косову и Метохији, или можда то што је рекао да се узда у Русију да ће нам помоћи да сачувамо оно што је наше. Не бисмо да претпостављамо да ли би министарка Михајловић на исти начин реаговала да је Његова светост изнела наду да ћемо као држава наћи решење за Косово* које ће бити у складу са политиком Сједињених Америчких Држава, НАТО-а и Европске уније.

Четврто — И на концу, шта значи бити — „добар партнер“? Да ли је то само онај ко о Косову и Метохији не износи свој, већ неки туђи, предодређени став?

Од суштинске је важности да ова питања добију одговор. Као што је важно да јавност зна да ли је Зорана Михајловић бранила Вучића од патријарха као чланица Владе — што јој по Уставу не припада; као функционерка СНС-а — што би било недолично, или као обична грађанка, на шта на крају крајева, има право.

Јер у природној државној хијерархији, у неписаном кодексу институционалне равнотеже, кад патријарх помене председника државе, једино је нормално да му председник и одговори. Наравно, ако осети потребу.

А познато је да се Вучић не либи да јавно одговори светским државницима, домаћим политичким првацима, чак и анонимним твитерашима, тако да није реално да би пропустио да одговори и патријарху, уколико би га нешто зажуљало или увредило.

Посебно чуди што је Зорана Михајловић ушла у необичну полемику са патријархом баш у месецу када је добила од СПЦ Орден Светог Симеона Мироточивог „за посебан допринос поспешивању односа између цркве и државе“.

Последњи министаркин потез корак је уназад у поспешивању тих односа.

*Косово-јужна српска покрајина привремено окупирана, примједба Портала ИН4С

Извор: Спутњик, Предраг Васиљевић, Искра
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Зашто Зорана Михајловић брани Вучића од српског патријарха

  1. Ova „botoksirana“ plavuša je član mnogih paramasonskih, globalističkih, a suštinski satanističkih organizacija, tako da je normalno da ona i Vučić, koji su u vlasti mračnih i nečistih sila, zaziru od Crkve i bilo kavog njenog uticaja!

  2. Mislim da je najveca sreca u nesreci sto se mi o tome ne pitamo,a izgleda da su se i veliki posvadjali,da se Srbin Tadic i ovaj Vucici pitaju odvano bi to Srbija priznala a oni unovcili,decki iz Beograda furaju kevemi jebote dileja!

  3. To Vučić odgovara Patrijarhu kroz Zoranina usta.No Rusi su tu i to je njegova mora.Inače bi priča o Kosovu bila davno završena

  4. „Добра политика може једном народу да очува и живот и част, лоша га доводи до тога да бира између живота и части, а она најгора лишава га и једног и другог.“, др Марко Србољубов Марковић

    …“По спектакуларним сценским обртима, мелодрамским ефектима, подношењима па повлачењима оставки и по тајновитостима које су пратиле његово потписивање Бриселски споразум налази свој историјски пандан у злогласној Тајној конвенцији из 1881, када је Србија практично капитулирала у миру и предала свој државни суверенитет суседној Аустроугарској монархији. Тада се Србија, подсећања ради, под кнезом Миланом Обреновићем и за прве напредњачке владе у њеној политичкој историји, тајно обавезала на следећа геополитичка ограничења:

    1. Ни милиметар јужно од Косовске Митровице;

    2. Ни поглед на Србе преко Дрине;

    3. Ни педаљ заједничке границе са Црном Гором.

    Тајном конвенцијом Србија се одмакла и оградила од било каквог утицаја Русије, своје вековне савезнице и заштитнице. Наиме, у једном члану овог велеиздајничког уговора Србија се обавезала да, без претходног договора са Аустроугарском и без њене сагласности, неће склапати никакве уговоре са неком „трећом страном“. Тој „трећој страни“ у Тајној конвенцији изостављено је само пуно и право име – Русија…“

    http://www.ceopom-istina.rs/politika-i-drustvo/izme-u-slobode-tajne-konventsije/

    Cabaret (1972) – Willkommen

    https://www.youtube.com/watch?v=hBlB8RAJEEc

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *