ИН4С

ИН4С портал

140 година од Вучедолске битке: Дошли свештенство и народ не и црногорски званичници

1 min read

Светом архијерејском литургијом данас је у Вучјем долу обиљежено 140 година од Вучедолске битке када су црногорски и херцеговачки устаници извојевали побједу над Османским царством.

Свету архијерејску литургију у новосаграђеном храму служио је митрополит црногорско-приморски Амфилохије, владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије, епископ диоклијски Кирило, умировљени епископ Атанасије и владика будимљанско-никшићки Јоаникије, уз саслужење свештенства и монаштва епархија.

У пригодној бесједи митрополит Амфилохије рекао је да је Вучји до мјесто сусрета са Божијом силом и свједочанство да Бог није у сили него у правди.

„На овом мјесту побиједила је правда и истина Божија, побиједила је не само слобода која нас је родила, земна и тјелесна, него она вјечна слобода од смрти и ништавила“, рекао је митрополит Амфилохије.

Он је истакао да свака борба на земљи којом се не побјеђује смрт и која убија душу и тијело и, која лишава човјека вјечног и непролазног достојанства – није слобода.

„То није слобода коју нам је подарио Господ Христос својом Голготом и својим страдањем и Васкрсењем. То није слобода за коју су се овдје у Вучјем долу борили књаз Никола Први Петровић, Лазар Сочица и друге војсковође и ратници, не за простор и земљу, већ за вјечну земљу и Царство небеско“, нагласио је владика Амфилохије.

Он је рекао да су краљ Никола и остали ратници војевали и борили се за слободу и част свог народа.

У бесједи вјерницима владика Григорије истакао је да је сав живот, смисао и напор Цркве Христове и духа Божијег да нам Отац открије истину нашег постојања.

„Све што данас радимо у овој новосаграђеној цркви само је призив Духа Светог, призив благодети Сина Божијег и тражење и вапај да сазнамо шта је воља Оца Небескога“, рекао је епископ Григорије.

Владика Григорије рекао је да новосаграђени храм треба да буде мјесто спасења, мјесто мира за све пострадале војсковође и војнике за нашу и њихову слободу и слободу наших потомака.

„Ово мјесто треба да буде мјесто одмора и преображаја, гдје ће се крв људска спирати и умивати росом Божије благодети“, навео је владика Григорије.

Он је додао да се ова пољана, гдје се налази храм и гдје се обиљежава значајни јубилеј, преображава од крваве у мирисну јер је у сред ње постављен храм.

О значају изградње храма и о Вучедолској бици говорио је и епископ Јоаникије.

Предсједник Одбора за изградњу спомен-цркве Светог свештеномученика Атиногена и начелник општине Билећа Миљан Алексић рекао је да идеја за изградњу оваквог објекта постоји још од завршетка Вучедолске битке, али да су се тек сада стекли услови да се она и реализује.

„Искрено се надам да ће ова грандиозна спомен-црква наћи своје мјесто као значајни споменик културе, духовности и наше славне историје у свим историјскоим уџбеницима српског народа“, истакао је Алексић.

Он је рекао да овај храм представља и остварење снова и жеље наших предака који су хтјели исто ово направити, али нису могли.

На свечаној академији говорио је академик Матија Бећковић, који је рекао да је Вучедолска битка наставак Косовског боја.

Он је истакао да је ова црква доказ заједништва црногорског и херцеговачког народа, којима су стављене границе, али су они један народ.

Свечаности је присуствовало више хиљада вјерника из Републике Српске, Црне Горе и Србије.

Иако су били позвани, црногорски званичници нису присуствовали скупу.

Изградњу цркве прије осам година започеле су епархије Будимљанско-никшићка и Захумско-херцеговачка, уз подршку Митрополије црногорско-приморске, народа из све три епархије, као и великог броја приложника.

На приједлог Одбора за изградњу храма, Епархија будимљанско-никшићка уручила је медаљу Светог Георгија предсједнику Републике Српске Милораду Додику. Медаља је уручена и начелнику општине Билећа Миљану Алкесићу, те другим заслужним појединцима из Херцеговине и Црне Горе.

На Вучијем долу, заравни око шест километара источно од Билеће у општини Никшић, 1876. године водила се одлучујућа битка између Турака са једне и Црногораца и Херцеговаца са друге стране.

Мухтар-паша повукао се пре него да је ступио у бој, а његова војска имала је огромне губитке, преко 3.500 погинулих и рањених. У бици је погинуо велики број високих османских официра и подофицира.

Књаз Никола, који је предводио црногорску и херцеговачку војску, послије битке је добио народа надимак „цар јунак“.

Према његовој наредби било је забрањено одрубљивање глава непријатељских војника.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

17 thoughts on “140 година од Вучедолске битке: Дошли свештенство и народ не и црногорски званичници

    1. Како ђе су? Ево на ношњи. А и огромна тробојка која није у кадру је изнад храма била. А кад је то тробојка постала државна застава? Читај мало бар шта је Никола писао, бар неку пјесму,ако су ти мемоари преобимни а Његош неразумљив. „Онамо ‘намо“ за почетак.

    1. Мислиш : пусти Вучји до, ајмо на неки Хеллоуин парти? Нема везе што је паганска традиција. Доћи ће Божић, па ћемо и њега извргнути руглу, прошао је 21 вијек од рођења Христа, вријеме је да га више заборавимо. Е, ко ти се све у гробу преврће. Нема ко ни свијећу да им запали.

  1. Слава херојима Вучедолске битке!

    На прославу је дошао свако онај ко је требао. Званичници режима добро знају да им тамо није место. У Вучедолској бици су поражене снаге које су биле на истој страни као и подгорички режим!

  2. Ћетко Пејов је са Тупањском бригадом почео бој на Вучијем долу и Крсташем први кренуо ка некрстима.Мирко Петровић тек сат послије њега.Чисто да се зна.Слава богу на небесима,мир међу Србима,и свака част Митрополиту Амфилохију на бесједи.У овоме тешком моменту велики владика покушава неразумне да их уразуми и глупе да подучи.Част и чест градоначелнику Билеће Миљану Алексићу и наравно освјешћеном национално Милораду Додику.Ови наши и боље што нијесу дошли.Само да покваре скврње светковину.

  3. samo crkva i amfilohije moze spasiti srpski narod u crnoj gori i ja mislim da je zadnji trenutak za to a kad udjemo u nato necemo imat ni crkve ni nas zato gospodine amfilohije zadnja je ura za to jer crkva prema svim istrazivanjima uziva preko 60 posto povjerenja u crnoj gori pomozi boze

  4. Заставе су одличнр! Имају ли се ђе купити по не баш астрономским цијенама?

  5. Ово је најбољи доказ да западни дио БЈРЦГ де-факто и није њен дио. Зашто?

    1. Менталитет нас, Херцеговаца и староцрногорских Арнаута није исти,
    2. Херцеговци су пристали да буду дио Краљевине ЦГ због коначног циља, уједињења са Србијом, а све на фону србовања Николе Мирковог.
    3. Представници мањинске владе БЈРЦГ нису ни могли доћи до Вучијег дола јер су у последњих 70 година све урадили да нико живи тамо не може доћи.
    4. Сатирање тог краја је дефинитивно завршено и можемо слободно рећи да је у Опутној Рудини данас мање становника, него да су којим случајем побједили Турци, прије 140 година.

    Стога, Коравлица, Враћеновићи, Пилатовци, Вучји до, Убла, доње и горње Црквице нису БЈРЦГ јер иста за овај крај није урадила НИШТА И САМИМ ТИМ СЕ ОДРЕКЛА ТОГ КРАЈА!!!!!

    Слава вучедолским јунацима.

      1. А шта друго раде олоши осим што се смију својој пропасти. Смрт Монтенегро.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy