ИН4С

ИН4С портал

Између балканске Швајцарске и неоколонијалног мрака НАТО-а

1 min read

У години када се навршило равно два вијека од Бечког конгреса и дефинисања војне и политичке неутралности Швајцарске, као и шест деценија од успостављања сличног положаја у Аустрији, Црна Гора је званично добила позив да се прикључи НАТО пакту.

svajcarska

Кључну подршку  успостављању неутралне позције Швајцарске дала је Русија, побједница из рата са Наполеоном. Захваљујући војној и политичкој неутралности, Швајцарска је успјела да избјегне учешће у два свјетска рата и од земље са крајње оскудним ресурсима, постане једна од најразвијенијих и најстабилнијих свјетских економија. Швајцарску неутралност испоштовао је и сам Адолф Хитлер, коме сигурно није недостајало војне моћи да за неколико дана покори ову малу земљу, са такође не занемарљивим процентом швајцарских Њемаца који су током II свјетског рата симпатисали нацисте.

Тачно 140 година од Бечког конгреса, у истом граду, поново уз договор сила побједница из великог рата, дефинисана је по сличном моделу и војно-политичка неутралност Аустрије. Шест деценија касније аустријски министар одбране Норберт Дарабош неутрални статус своје земље оцијенио је следећим ријечима: “Аустрија је чланица процеса Партнерства за мир и кроз то можемо да сарађујемо са свима, баш као и Ирска. Никакав улазак у НАТО, нити нека блиска сарадња не долази у обзир, немамо потреба за тим. Питање је колико је било стварне користи за све оне земље које су приступиле НАТО-у? Јер, са НАТО-ом се може сарађивати и без чланства у том савезу, имате низ примјера за то. Ми сада издвајамо за одбрану 0,7 одсто од националног бруто производа. Ако бисмо ушли у НАТО, то би морало да буде најмање 2,2 одсто од националног бруто производа.“

darabos-520

Кључни допринос успостављању војне и политичке неутралности Аустрије дала је поново Русија, односно бивши СССР. Прије неколико недјеља руски званичници показали су спремност, да се са НАТО пактом на сличан начин, како је то током историје урађено са Швајцарском и Аустријом регулише међународни положај Црне Горе. На руску иницијативу, запад је одговорио бланко позивницом режиму Мила Ђукановића. Овако конципиран једностран документ, који не детерминише референдум као пожељан инструмент одлучивања, провоцира озбиљну друштвену нестабилност у Црној Гори.

У разговору са високим московским званичницима и водећим експертима за Балкан информисан сам да Руска Федерација, за случај да се грађани Црне Горе одлуче да на слободном и демократском референдуму задрже војно неутралну позицију, разматра импресиван пакет мјера дугорочног стимулисања економске сарадње. Туризам, грађевинарство, пољопривреда, банкарство, енергетика и инфраструктура представљају секторе економије у којима би Црна Гора добила привлегију да развија ексклузивне односе са Русијом.  

zeleznjak22

Уколико се наши грађани опредијеле за очување војно неутралног статуса, дошло би до значајног пораста промета у туризму, који би превазишао приходе и у оним најбољим годинама. Близу половина од 15 милиона Руса, колико према процјенама годишњи одмор проведе у иностранству, путовала је у Турску, или Египат. Послије инцидената са јуришником СУ-24 и терористичким нападом на руски путнички авион над небом Синаја, ове двије водеће дестинације следећих година биће недоступне на руском туристичком тржишту. Стога сасвим очекује се реалан раст тражње за Црном Гором. У случају задржавања неутралног статуса наше државе, повећано интересовање је могуће додатно појачати специјалним повластицама Ростуризма према Црној  Гори, у овом моменту важећим за Крим и Сочи.

muradov

Сектор грађевинарства, који се усљед економске кризе последњих година налази у озбиљној стагнацији, могао би се такође врло лако вратити у златне године. Русија би званичним позивом могла да охрабри власите грађане да стичу некретнине у Црној Гори. Такође руски ивеститори би могли да буду од стране властите државе стимулисани за улагања у туристичке и инфраструктурне пројекте на територији Црне Горе.

Сасвим супротан сценарио догодио би се уколико Ђукановићев режим одлуку о приступању НАТО -у, пребаци својој корумпираној парламентарној већини. Тада би већ у следећој сезони остали без чартер летова и самим тим практично без могуности масовне посјете руских туриста. Такође ограничиле би се и финансијске трансакције између Руске Федерације и Црне Горе, чиме би куповина некретина постала практично немогућа. Ограничење финансијских трансакција погодило би и око 10.000 Руса који стално бораве на териоторији Црне Горе, трошећи овдје углавном свој доходак стечен у матичној држави.

crna-gora-srbi-turisti

Четврт вијека дуга владавина Мила Ђукановића потпуно је уништила црногорску пољопривреду. Некадашњи пољопривредни комбинати су затворени, а индивидуални произвођачи суочени са нелојалном конкуренцијом усљед слободног увоза из ЕУ, све мање показују спремност да се баве овом дјелатности. У случају очувања војно неутралне позицје Црне Горе, Русија би могла упутити експертску групу која би дала препроруке ревитализације овдашње пољопривреде. За многе пољопривредне културе за чији узгој територија Црне Горе посједује иделане услове, постоји тражња на огромном руском тржишту и уз адекватну организацију на њему би нашле сигуран пласман. За ревитализацију црногорске пољопривреде повољне кредите би понудиле руске банке, чији би долазак значајно унаприједио овдашње финансијско тржиште, подижући квалитет банкарских услуга и производа.

duma1

У фебруару 2011. “Асоцијација руско-црногорске сарадње“ обратила се државним органима Црне Горе са инвестиционим пакетом од око једне милијарде евра у енергетском сектору. Предлог је обухватао изградњу другог блока Термоелектране Пљевља и хидро-електрана на ријекама Ђехотима, Лим и Комарница. Реализација овог пројекта донијела би преко 200 милиона евра црногорском државном буџету, потпуно покрила постојећи енергетски дефицит и обезбиједила oд око 30% суфицита. Црна Гора је тако могла постати извозник електричне енергије, створила би се основа за економски развој и смањили превисоки рачуни за електричну енегрију домаћинстава. Нажалост влада Мила Ђукановића ову понуду није прихватила.   

milo-bajden

У момнету када се мултиполаран свијет активно образује, уз још сасвим не јасне његове контуре, стратешки је сасвим погрешно опредијелити се за страну чије позиције из дана у дан слабе. Подсјетио бих да све земље које су током последње двије деценије одбациле неоколонијални јарам САД, данас остварују неупоредиво праведнију расподјелу националног доходка, бољу социјалну и здравствену заштиту, уз смањен утицај финансијске и пословне елите.

Док Русија Црној Гори припрема импресивне пројекте сарадње, уз гаранцију потпуне политичке и економске отворености, НАТО пакт нам једино нуди продужетак четврт вијека дуге тираније Мила Ђукановића. Тираније која је уништила индустрију и пољопривреду, девастирала стратешке шансе развоја, установила полтронство као основну друштвену вриједност, заузела бизарно вазални однос према САД и довела до реалног нивоа незапослености од 50%.

Milo Djukanovic -americka ambasada 04

Црна Гора ће у 2016. години бирати између војне и неутралности и неоколонијалног мрака НАТО-а. Уколико будемо достојни својих слободарских предака, овом избору неће засметати ни тиранин Мило  Ђукановић, ни његови политички покровитељи из НАТО пакта. Стога поштовани читаоче нека су ти срећни наступајући празници, уз наду да ћемо у следећој години дефинитивно рећи: Не у рат, не у НАТО, живјела слободна војно неутрална Црна Гора, држава економски једнако отворена и према истоку и према западу. 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Између балканске Швајцарске и неоколонијалног мрака НАТО-а

  1. Ovaj tekst vrijedja intiligenciju citaoca.

    Neutralnost Svajcarske i Austrije je bio moguc jer su se sve velike sile dogovorile oko toga i sve velike sile su dale garanciju za tu neutralnost.
    To je razlog postovanja neutralnosti tih zemalja.

    Zasto autor teksta ne pomene mnoge neutralne zemlje, koje neutralnost nije zastitila u slucaju rata.

    A sta cemo tek sa onim zemljama koje su etnicki pomijesne, politicki beznacajne i toliko male i slabe da bi svaka neutralnost dovela do njihovog trenutnog raspadanja. Jedna od takvih zemalja se zove Crna Gora.

    Sto se tice silnih ruskih ulaganja, pa gdje su bila ta silna ulaganja (osim onih judeo mafijaskih) u onim vremenima kada je rukovodstvo Crne Gore cvrsto stajalo na pro ruskim pozicijama.
    Za sitnu lovu je Rusija mogal ovdje bukvalno da kupi sve, ne samo svaku firmu, nego bukvalno i svakog politicara, isto kao sto je to mogla da uradi i u Ukrajini, pa ipak nisu.

    Eto, umjesto silnih in vesticija, neka ponude vojni savez i garancije naseg suvereniteta.
    Pa cemo im onda vjerovati da hoce i one silne milijarde da ponude.
    Do tada cemo se prema tome odnositi kao prema onom misterioznom oruzju zvanom „elipton“, kojeg Zirinovski nudjase Srbima, samo da Srbi ne pristanu na neke mirovne predloge.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *