21. сједница Владе Црне Горе – одлуке
1 min readВлада Црне Горе је на 21. сједници одржаној 22. априла 2021. године, којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Кривичног законика Црне Горе.
Предложеним измјенама и допунама обухваћена су сва кривична дјела против полне слободе, а која се тичу заштите дјеце и немоћних лица. За сва ова кривична дјела предложено је усвајање строжих казни затвора, док је за она најтежа предвиђена могућност да учинилац буде кажњен казном дуготрајног затвора у трајању од четрдесет година, што је најстрожа казна коју домаће кривично законодавство предвиђа за најтежа кривична дјела. У дискусији је наглашено да је циљ доношења овог закона потреба хитне социјално-криминолошке профилаксе у друштвеним условима и неодложне потребе превентивног дјеловања на потенцијалне учиниоце кривичних дјела против полних слобода и посебне заштите дјеце.
Усвојена је Информација о обезбјеђивању потребних средстава за спровођење одлуке Уставног суда Црне Горе У-III бр. 1647/19 од 30.9.2020. године којом се налаже Влади да подносиоцима уставне жалбе – стечајним повјериоцима привредног друштва „Радоје Дакић“ АД у стечају из Подгорице исплати накнаду у неопорезивом износу од 2.000,00 евра. Тим поводом, задужено је Министарство финансија и социјалног старања да, из средстава Текуће буџетске резерве, обезбиједи средства у износу од 344.000,00 €, по основу Одлуке Уставног суда Црне Горе У-ИИИ бр. 1647/19 од 30.9.2020. године, за 172 стечајна повјериоца овог привредног друштва.
Влада је дала сагласност за закључивање анекса уговора о коришћењу шума у државној својини продајом дрвета у дубећем стању закључених у 2020. години између Управе за шуме Пљевља и корисника шума. Поводом захтјева привредних друштава за продужење рока за реализацију уговорних обавеза које се тичу сјече шума, извлачења и отпреме израђених дрвних сортимената, Влада је дала сагласност за продужење укупно 26 уговора закључених у 2020. години, за које су постојали оправдани разлози који су узроковали неиспуњење уговорних обавеза, а односе се на имовинско правне спорове и забрану сјече и транспорта дрвних сортимената од стране мјештана, затим лоше временске прилике, као и утицај пандемије ЦОВИД-19 на рад и функционисање тих привредних друштава и с тим у вези недостатак радне снаге.
Утврђена је Основа за вођење преговора ради закључења Уговора између Црне Горе и Великог Војводства Луксембург о избјегавању двоструког опорезивања у односу на порезе на доходак са Нацртом уговора. У дискусији је наглашено да ће се потписивањем Уговора обезбиједити повољан порески амбијент за међународно пословање и инвестирање и ефикасан механизам за разрјешење проблема двоструког опорезивања.
Влада је усвојила Завршни извјештај о реализацији Стратегије развоја општег средњег образовања у Црној Гори 2015–2020. године. Констатовано је да је проценат реализације активности дефинисаних Стратегијом на високом нивоу – у потпуности је спроведено 80,00%, дјелимично је реализовано 14,29% активности, док је нереализованих 5,71%. Као кључни изазови за дјелимичну реализацију појединих активности препознате су измјене нормативног оквира које су условиле пролонгирање рокова за њихову реализацију.
Усвојен је Извјештај о спровођењу Стратегије инклузивног образовања у Црној Гори 2019–2025, за 2020. годину. Како се овај документ односи на специфичан сегмент образовног система, оцијењено је, упркос отежаним условима изазваним пандемијом ЦОВИД-19, да је успјешно реализовано 42 активности, у току и/или континуирано је њих 18, а нереализовано 7.
Влада је усвојила Извјештај о реализацији активности из Програма спровођења Акционог плана за примјену Резолуције Савјета безбједности Уједињених нација 1325 – жене, мир и безбједност (2019–2022) за период 2019–2020. година. У Извјештају је наведено да је од укупног броја активности (40), реализовано 36 или 90%, дјелимично су реализоване три, што у процентуалном смислу чини 7,5%, док једна активност, која чини 2,5% од укупног броја активности, није реализована.
Утврђени су правилници о унутрашњој организацији и систематизацији Управе за спорт и младе, Агенције за мирно рјешавање радних спорова, Управе за спорт и младе, Основног суда у Рожајама и Основног суда у Подгорици.
Влада је донијела Одлуку о образовању Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија. Узимајући у обзир значај који рјешавање напада на новинаре и имовину медија има за црногорско друштво и даљи наставак процеса европских интеграција, одлучено је да се формира нова Комисија, у циљу стварања безбједног амбијента за изречену јавну ријеч и слободно вршења новинарског позива.
Комисију чине 12 чланова, а за предсједника је одређен Михаило Јововић. Задатак Комисије је да утврди план и динамику прикупљања чињеница и утврђивања других околности које су у вези са истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија, да у ту сврху оствари сарадњу са органима надлежним за вођење тих истрага, да на основу добијених информација и сагледаних околности у вези са вођеним истрагама сачини преглед досадашњег тока истрага и да припреми мишљење о дјелотворном начину на који би се вођење истраге могло унаприједити, те да у ту сврху предложи конкретне мјере које би требало предузети. Мандат Комисије је двије године и може бити продужен за још двије године, ако Влада Црне Горе оцијени то потребним.
Усвојена је Информација о учешћу Црне Горе на Свјетској изложби Експо 2020 Дубаи. Тим поводом, Влада је одлучила да настави са реализацијом учешћа Црне Горе на овој престижној међународној манифестацији, а за генералног комесара изложбе одређен је принц Никола Петровић Његош представник потомака династије Петровић Његош и предсједник Фондације Петровић Његош.
Влада је на данашњој сједници, поред осталог, донијела и Одлуку о проглашавању заштићеног подручја Парка природе „Платамуни”.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: