Срби У Украјини крећу у борбу: Хоћемо аутономију, тражимо Славеносербију!
Тренутна збивања у Украјини отворила су и питање бивше српске аутономне области у Украјини, коју је укинуо Владимир Илич Лењин. Тим укидањем су Срби изгубили право на самостално управљање својом облашћу, чиме им је ускраћено службено и књижевно коришћење српског језика – те су проглашавани припадницима украјинског народа.
Тим се поводом огласила и Влада Републике Српске Крајине у прогонству. Преносимо саопштење у цјелини:
Проф. др Божидар Митровић, предсједник Регионалне организације Срба у расејању у Москви, упутио је писмо првом потпредсједнику Владе Републике Србије, Александру Вучићу, и скренуо му пажњу на небригу државних установа Републике Србије о Србима у расејању. Посебно је замјерио, што Влада Републике Србије не чини ништа на заштити људских и других права прогнаних Срба из Републике Српске Крајине и Хрватске. Око 800.000 Срба је прогнала хрватска војска и полиција од 1990. до 1995, лишавајући их покретне и непокретне имовине, а и најосновнијих људских права.
Проф. др Митровић је упознао првог потпредсједника Владе Републике Србије, да су тренутна збивања у Украјини отворила и питање бивше српске аутономне области у Украјини, коју је укинуо Владимир Илич Лењин. Тим укидањем су Срби изгубили право на самостално управљање својом облашћу, чиме им је ускраћено службено и књижевно коришћење српског језика – те су проглашавани припадницима украјинског народа. Но, ових дана су потомци Срба насељених у овом крају Русије, у 18. столећу, устали да истакну своју народносну припадност – српску!
Они су, на барикадама у Луганску, тражили своја права, која су им стекли преци у Русији 1753. године, а која је Владимир Илич Лењин укинуо 1918. године. Срби су имали у Русији своју аутономну област, која се звала СЛАВЈАНОСЕРБИЈА – с десетинама насеља, која су носила имена из старог краја: Панчево, Вршац, Вараждин, Карловац, Вуковар, Осијек… И данас постоји насеље које носи име те српске области Славјаносербск – 33 км од Луганска.
Проф. др Божидар Митровић је предложио Влади Републике Србије, да се обрати Влади Руске Федерације, ради прикупљања података о овој српској покрајини и њеном становништву, како би се код УН и других међународних организација покренуло питање обнове ове српске аутономије у Укарајини – што су Срби обнародовали на недавним демонстрацијама у Луганску. Највећи број насељеника у Славеносербији, у 18. столећу, потицао је из Републике Српске Крајине, која је данас окупирана од стране Хрватске.
С поштовањем.
Ратко Личина, министар
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: