ИН4С

ИН4С портал

ЕУ разрађује стратегију за поновно успостављање слободе кретања и путовања

Позивамо туристичке компаније и приватне актере из те области да наредне недјеље искористе како би предузели одговарајуће мјере предострожности како би заштитили путнике након што се поново успостави слобода кретања и путовања. Сматрамо да је то пресудни елемент за обнову повјерења јавности у сигурност путовања.

илустрација: securitysee.com

Министри спољњих послова Аустрије, Бугарске, Кипра, Шпаније, Хрватске, Њемачке, Грчке, Италије, Малте, Португала и Словеније састали су се данас, путем видеоконференције, како би разговарали и координисали напоре ка обнови једне од највећих тековина ЕУ – слободе кретања и путовања у ЕУ.

„Слобода кретања и путовања по Европи је темељ европског пројекта. Наш циљ је да поново омогућимо слободно кретање за све грађане, било у професионалне, образовне или приватне сврхе, засноване на принципима пропорционалности и недискриминације.

Међутим, у контексту тренутне пандемије короне, Европа је дужна да обезбиједи још више од тога: слободу сигурног путовања у ЕУ!

Стога поздрављамо смјернице које је Европска комисија издала 13. маја 2020. у својим Комуникацијама о туризму и превозу 2020. и касније, фазни и координисани приступ враћању слободе кретања и укидању контрола унутрашњих граница, прогресивној обнови транспортних услуга и повезаност и прогресивно обнављање туризма, као и праћење здравствених протокола у угоститељским установама. Они представљају важну основу за дискусију међу европским партнерима у циљу договарања критеријума и временских рокова за наредне кораке.

У том контексту усагласили смо сљедеће принципе:

– Вјерујемо да је приступ поступних корака, координисан и договорен између држава чланица ЕУ, најбољи начин за постизање постепене нормализације прекограничног путовања.

– Кључно је дефинисати начине путовања, који анулирају могућност да ризик од пораста инфекције измакне контроли.

– Од пресудног је значаја осигурати да наши грађани не само путују по Европи безбједно, већ да се на исти начин и врате. Стога морамо блиско сарађивати у погледу услова укидања правила изолације и карантина, као и у погледу обнове транспортних услуга. У том контексту биће такође важно радити на заједничком разумијевању стандарда и поступака који се тичу здравља.

– Верујемо да се обнављање слободног прекограничног кретања може постићи прогресивно, под условом да се тренутни позитивни трендови наставе и доводе до упоредивих епидемиолошких ситуација у земљама поријекла и одредишта. Поновно отварање граничних прелаза укључујући и пиатање прекограничних радника заслужују посебну пажњу.

Позивамо туристичке компаније и приватне актере из те области да наредне недјеље искористе како би предузели одговарајуће мјере предострожности како би заштитили путнике након што се поново успостави слобода кретања и путовања. Сматрамо да је то пресудни елемент за обнову повјерења јавности у сигурност путовања.

Такође охрабрујемо наше грађане да наставе пажљиво водити рачуна о здравственим подацима које су им ставиле на располагање релевантне националне и европске адресе.

Иако се тренутно ситуација око пандемије короне и даље разликује од земље до земље, наш заједнички циљ је што боља координација и усаглашавање заједничког приступа овом проблему, у циљу обнове слободе кретања и сигурног путовања у блиској будућности.“, закључили су у заједничкој изјави.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy