9,3 милиона евра: Шта се зна о највећем понуђеном јемству у историји правосуђа Црне Горе?
1 min readПетар Лазовић понудио је јемство од 9,3 милиона евра за излазак из притвора што је највеће јемство у историји црногорског правосуђа.
Окривљени Лазовић, бивши службеник Агенције за националну безбједност, ухапшен је у јулу 2022. по налогу Специјалног државног тужилаштва (СДТ), које му на терет ставља стварање криминалне организације, шверц дроге и оружја.
Ово је последња у низу милионска понуда за јемство које је Лазовић доставио Вишем суду у Подгорици како би се бранио са слободе. Као и претходне, Суд је и ову од 9,3 милиона еура одбио 27. марта, пише у одговорима достављеним Радију Слободна Европа (РСЕ) из суда.
Како је за РСЕ потврдио Боривоје Боровић, један од адвоката Лазовића, Суд је у образложењу одбијања јемства, између осталог, навео да је окривљени располагао рачуном од преко 40 милиона еура.
Адвокат тврди да тај рачун не постоји.
Лазовић је скоро двије године у притвору у Спужу, надомак Подгорице, гдје чека почетак суђења.
Ко је Лазовић?
Ухапшен је 18. јула 2022. након што је, како је тада саопштило СДТ, у списима Еуропола који су им достављени, означен као припадник „Кавачког клана“, који се доводи у везу са међународним шверцом кокаина.
Син је Зорана Лазовића, који је до марта 2021. године када је смијењен, био шеф сектора Управе полиције за борбу против организованог криминала.
„Кавачки клан“ је криминална група из Котора, која је у сукобу са конкурентским „Шкаљарским кланом“ од 2014., када је у Валенсији нестало неколико стотина килограма кокаина, а у њиховом сукобу у протеклих седам година погинуло је више од 50 особа.
На основу списа Еуропола у последње двије године у Црној Гори је отворено више афера о потенцијалној умијешаности високих полицијских службеника у организовани криминал.
Извјештаји Еуропола су базирани на пресретнутим шифрованим комуникацијама, које су у априлу довеле до хапшења бивше предсједнице Врховног суда Весне Меденице и њеног сина Милоша.
Лазовић је саслушан о наводном учешћу у случајевима полицијске тортуре над притвореним лицима, у корист „Кавачког клана“ из марта прошле године, а које је објавио портал Либертас.
О каквим је гаранцијама ријеч
У предлогу за јемство, у које је РСЕ имао увид, наводи се да је његов отац Зоран Лазовић понудио земљиште и објекте у Подгорици чији је власник 1/1 а чија је вриједност скоро пола милиона еура.
Некретнине у Бијелом Пољу вриједне 470.00 еура понудио је и стриц окривљеног, Дејан Лазовић.
Да би Петар Лазовић изашао из притвора јемство од преко 8,1 милион су понудиле и двије подгоричке компаније, уписом хипотеке над некретнинама у њиховом власништву.
У предлогу за јемство наведено је да су власници компанија пријатељи Петровог оца Зорана Лазовић.
Компанија Разврашје нуди зграде и земљиште на Жабљаку од 672.000 еура, и Подгорици од 1,6 милиона.
Компанија Гуфо је као јемство понудила више пословних простора и зграда чија је вриједност 6,1 милион еура. Власник компаније је према Централном привредном регистру Жељко Гарић.
МАНС о гаранцијама за Лазовића
Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) је крајем 2022. од Специјалног тужилаштва затражила да испитају гаранције ових компанија и утврде међусобни односи Петра Лазовића и власника тих компанија.
МАНС је навео да се компанија Гуфо раније звала Фендy у чијим управљачким органима су били бизнисмени Александар Мијајловић и Ранко Убовић за кога се, како наводе, касније испоставило да је и стварни власник компаније Бемаx.
Званични власник је његов син Иван који је Бемаx купио октобра 2022. за 750.000 еура иако је вриједност компаније крајем 2021. процијењена на 142 милиона еура.
Та компанија је блиска Демократској партији социјалиста на чијем челу је до скоро био Мило Ђукановић.
Ранка Убовића и Зорана Лазовића (Петровог оца) је за шверц кокаина и цигарета преко Бемаxа, крајем 2022. оптужио бивши премијер Дритан Абазовић. Навео је и да су припремали његову ликвидацију.
Због тих оптужби, Убовић и Лазовић су тужили Абазовића за клевету пред улцињским судом. Суђење је у току.
Абазовић је касније оптужио Бемаx и за нелегалну експлоатацију шљунка из корита ријека Мораче и Цијевне, чиме је држава оштећена за 138 милиона еура.
Одбрана о гаранцијама
Одбрана је више пута нудила, а Суд одбијао, милионске гаранције у некретнинама како би Лазовић био пуштен на слободу.
Прво је у октобру 2022. понуђено јемство од 1,2 милиона, у децембру је увећано на 6,2 милиона. Три мјесеца касније понуђено је 7.6 милиона .У последњем образложењу Суд наводи да „понуђено јемство није гаранција да оптуженог одврати од бјекства, имајући у виду тежину кривичних дјела за које је оптужен и казну предвиђену за та дјела“, пише у одлуци Суда у коју је РСЕ имао увид.
Против последње одлуке један од Лазовићевих бранилаца, адвокат Никола Мартиновић, жалио се Апелационом суду 1. априла ове године.
Други Лазовићев бранилац адвокат Боривоје Боровић, потврдио је за РСЕ да је Суд раније више пута одбијао предлог за јемство због наводног милионског рачуна Петра Лазовића.
„Предлагали смо јемства, а у свакој одлуци када се одбија јемство наводи се да је окривљени располагао рачуном од преко 40 милиона еура. Јавност мора да зна да то нема везе са кривичним дјелом, јер да има тужилаштво би тај рачун морало провести као доказ“, казао је раније Боровић.
Боровић је за РСЕ казао и да тај рачун не постоји.
Шта институт јемства значи у пракси
Адвокат Бранислав Лутовац за РСЕ каже да се јемство по правилу одређује ради обезбјеђења присуства окривљеног пред судом током кривичног поступка.
Он наглашава да Суд не провјерава поријекло некретнина које се нуде као јемство уписом хипотеке.
„Након што некретнине буду дате у јемство оне се и даље користе од стране власника непокретности. Упис хипотеке служи само да се спријечи њено отуђење до правоснажног окончања кривичног поступка“, каже Лутовац.
Лутовац је рекао да се јемство може одредити за лице које треба да буде стављено у притвор или је већ притворено.
„Али само у случају када постоји притворски основ – опасност од бјекства или уколико уредно позвани оптужени избјегава да дође на главни претрес“.
Према његовим ријечима, вриједност јемства се увијек прерачунава у новцу, иако може бити понуђено у хартијама од вриједности, драгоцјеностима, непокретностима или новцем у кешу:
„У пракси се јемство даје увијек у готовом новцу или уписом хипотеке, док остали облици нису заживјели у црногорском правосуђу“.
Лутовац додаје да се за новац доставља и доказ о његовом поријеклу.
У случају бјекства окривљеног, који је пуштен из притвора уз јемство, некретнине на којима је уписана хипотека се продају. И новац уплаћује у буџет Црне Горе.
Ако окривљени не омета судски процес и редовно се одазива суду, након правоснажне пресуде брише хипотека са некретнина.
РТЦГ
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Које олоши глуме патриоте,службу и државу.Ово је посао за тзв.нобеловца који је добио нобела и лови да ћути на овакав бандитизам.Много се ове фукаре Монтешупка осилиле,све им треба народ отети и милом и силом.
Похапсити цијелу породицу. Дно дна,олошка фамилија.
Каква држава , такви „гаранти“ , уместо да су већ задужили моделе пролеће, лето, јесен у Спужу , „пријатељи“ се разбацују гаранцијама у цифрама које ни Трамп не би могао да обезбеди за изборе у новембру , али ово је земља чуда , ускоро ћемо код „гаранта“ да тражимо и посао , зато их не треба љутити !