ИН4С

ИН4С портал

Министарка Братић у Вили Горица уручила државну награду „Октоих“ Биљани Мићковић и Мирјани Перовић

1 min read
Тим поводом уприличена је пригодна свечаност

Фото: Влада Црне Горе

Министарка просвјете, науке, културе и спорта Весна Братић, данас је у Вили Горица уручила највеће признање у области васпитања и образовања, као и ученичког и студенстког стандарда, државну награду Октоих за 2021. Биљани Мићковић, професорици географије у ЈУ ОШ „Браћа Лабудовић“, Никшић и Мирјани Перовић, професорици црногорског-српског, босанског и хрватског језика и књижевности у ЈУ Гимназија „Слободан Шкеровић“, Подгорица.

Тим поводом уприличена је пригодна свечаност на којој су се, поред Братић, присутнима обратили предсједник жирија, Андрија Радуловић, који је уједно директор Директората за подстицање и развој културно-умјетничког стваралаштва у МПНКС, и овогодишња лауреаткиња, Мирјана Перовић.

Братић је истакла да је за све нас ово важан дан на који се подсјећамо велике и славне прошлости традиционалне Црне Горе и наших предака којих се трудимо да будемо достојни, јер су у суровим условима беспоштедне борбе за опстанак имали слуха за важност писане ријечи, која ту и такву, црнојевићку и петровићевску Црну Гору ставља на мапу најразвијенијих земаља Европе и свијета.

„Знаменита је библијска максима: ‘У почетку бијаше ријеч’, а Црногорци се могу раскошно похвалити и казати да су ту ријеч умножили и већ вјековима говоре : ‘У почетку бијаше књига!’ А на штампању те књиге, прве у Јужних Словена, односно на њеном импресивном и завидном обиму од 269 листова или 538 страна, завидјели би, с пуним правом, многи данашњи штампари, некадри и поред свих савремених дигиталних средстава, да достигну квалитет и трајност штампане књиге, какви су на Цетињу постигнути прије више од пет стољећа“, изјавила је Братић.

Она је додала да управо зато традиционална додјела највећег признања из области васпитања и образовања, успостављена 1970. године, представља подсјетник на изузетан допринос који просвјетни радници дају цјелокупном друштву.

„Племенитост и одгворност професорског позива огледају се у цјеложивотној мисији, која не подразумијева само преношење знања, већ обликовање и развој личности ученика, са циљем стварања слободних грађана, а слободан појединац је и креативан и успјешан и емпатичан“, истакла је Братић.

Она је увјерена да МПНКС и ове године, наградом „Октоих“ указује дужно поштовање просвјетним радницима, који су, у претходној години, пуној изазова, у отежаним околностима изазваним пандемијом коронавируса, уложили додатни напор и ентузијазам, како би артикулисали визију будућности нашег друштва, усмјеравајући нове генерације ка правим вриједностима.

„Нјихово прегалаштво, дубоко вјерујемо, подстиче и афирмише све запослене у образовном систему да наставе тим путем и трасирају стазу развоја друштва, засновану на знању, стваралаштву и култури“, закључила је Братић.

Предсједник жирија Андрија Радуловић изјавио је да се свако друштво, прије свега, развија знањем, које и влада модерним свијетом, зато је неко прије више од пола стољећа добро урадио што је основао Државну награду Октоих, за лучоноше наше просвјете ,који дају истинску вриједност Црној Гори, као симбол и сјећање на велики датум – прву ћириличну књигу штампану на Словенском југу.

„Наставници су и људи који уз свој педагошки задатак, буде осјећање љубави према свијету и према човјеку, формирајући личности са карактером, а карактер је судбина човјека, како нас учи Хераклит, чији закони у филозофији и данас важе“, рекао је Радуловић, информишући присутне да је на Јавном конкурсу за Државну награду Октоих за 2021.годину стигао двадесет и један предлог.

Радуловић је образложио да се награђена Биљана Мићковић, професорица географије, уз високе остварене резултате у наставном процесу, стручно и научно усавршавала, магистрирала и докторирала географију на Универзитету Црне Горе, и као наставник у основном обазовању подигла високо љествицу позива који је изабрала међу својим колегама и генерацијама ученика, који су своја знања из географије потврдили на многим такмичењима и у даљем школовању, биљежећи само успјехе.

„Мирјана Перовић, професорица црногорског-српског, босанског и хрватског језика и књижевности у ЈУ Гимназија ‘Слободан Шкеровић’ – Подгорица, већ тридест пет година је једна од водећих личности ове угледне образовне установе, постижући изванредне резултате у образовном процесу, истичући се стручним квалитетима као изузетан педагог, предавач, истраживач и организатор многих активности и културних догађаја. Она је, између осталог, покренула часопис ‘Знак’ / годишњак ученика Гимназије ‘Слободан Шкеровић’, који је годинама веома посвећено и стручно уређивала, лекторисала и промовисала. Организовала је велики број огледних, угледних и јавних часова, гостовања, била је менторка ученичких пројеката посвећених опусу Данила Киша, иницијаторка је првих електронских тестова и ауторка програма и тестова за екстерну провјеру знања“, казао је Радуловић.

Добитница овогодишње награде „ Октоих“, Мирјана Перовић, сматра да свака нова школска година и сваки дан у послу професора, представљају нове изазове.

„Из генерације у генерацију, у учионицама смо са младима који ће већ сјутра рјешавати бриге и проблеме свих нас, од оних ситних, свакодневних, до најважнијих, животних, и зато наша професија носи посебну одговорност: да са ученицима подијелимо неопходна знања, оспособимо их да их примијене у свим областима живота, отворимо им врата свјетова науке и љепоте, да им у освјешћивању личности и грађењу система вриједности будемо макар мали путоказ у животу , док буду израстали у честите људе. Ако нас се, суочени са изазовима које живот поставља пред све нас, понекад сјете, наш радни вијек није прошао узалуд“, закључила је Перовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *