Проф. др Радоје Вујадиновић: Признање посебне специфичне тежине и значаја је обавеза у даљем раду
1 min read„Овим Признањем које додјељује, Универзитет Црне Горе шаље поруку да су међународно позиционирање и интернационализација неки од кључних приоритета. Признање добијено на предлог својих студената и колега за мене има посебну специфичну тежину и значај, али и обавезу у даљем раду.“, ријечи су професора Машинског факултета проф. др Радоја Вујадиновића, добитника Признања Универзитета Црне Горе (УЦГ) за посебне доприносе у развоју научноистраживачког, стручног и умјетничког рада.
„Такође овим путем се шаље врло важна порука академском особљу да ће њихов труд и рад ипак неко препознати и наградити. Ово представља велики подстрек за све запослене професоре и сараднике да своје потенцијале валоризују у пуном капацитету, чиме осим личне афирмације помажу и бољем међународном позиционирању УЦГ“, додаје добитник Признања.
Он каже да су захваљујући тимским радом у овој години остварени веома значајни резултати, не само на домаћем већ и на међународном плану који су га уједно и препоручили за ово Признање. Међу њима су, како наводи, најважнији објава поглавља у научној монографији у иностранству; објава четири рада у престижним часописима са SCI листе; једног рада на међународној конференцији; четири рецензије радова у часописима са SCI листе и значајан број цитата.
„Посебно важан допринос у развоју научноистраживачког рада и међународног позиционирања Универзитета је постигнут кроз учешће у шест међународних пројеката, од којих сам у улози координатора на два пројекта. Осим два билатерална пројекта са Словенијом, два ЕРАСМУС + пројекта, те учешћа у ЕУРЕКА пројекту, посебно је важно истаћи пројекат AaCTA финансиран од стране Европског климатског фонда, чији сам координатор за УЦГ“, казао је он и додао да се ради о првом пројекту на УЦГ који је финансиран из ЕУКИ фонда, а реализује се са партнерима из Хрватске, Словеније и Аустрије.
Поменути пројекат, објашњава он, реализује се у оквиру Е-мобилитy лабораторије која је основана у Центру за моторе и возила Машинског факултета, у којој су реализоване бројне активности на тему е-мобилости које су биле снажно медијски пропраћене.
Професор Вујадиновић посебно истиче сарадњу са колегама са Економског факултета која је резултирала објавом више научних радова и добијањем неколико заједничких пројеката.
„Дакле, желим да пошаљем поруку да је кључ успјеха у тимском раду, да треба да сарађујемо не само међусобно унутар својих факултета, већ да правимо тимове који чине научници са више факултета, по могућности уз учешће иностраних партнера, што ће засигурно резултирати међународно видљивим успјесима. Препоруке дајем на бази сопственог искуства са истраживачким тимова из Словеније, Грчке, Холандије, Шпаније, Шведске и Србије, са којима деценијама сарађујем, уз публиковање значајног броја научно-истраживачких публикација“, казао је он.
Постигнути резултати, говори он, имају још већи значај када се напомене да су остварени у вријеме пандемије изазване вирусом KОВИД-19, која је онемогућила бројне планиране активности, те да је није било исказује убјеђење да би резултати били још бројнији и истакнутији.
„Захваљујући веома значајним инвестицијама, задњих година, у научноистраживачку инфраструктуру на Машинском факултету, гдје је захваљујући научноистраживачким пројектима, са једне стране, а и посебно стручним пословима које факултет ради по овлашћењима Министарства капиталних инвестиција, Министарства унутрашњих послова, Министарства просвјете, науке, културе и спорта, реконструисана комплетна лабораторија, набављена софистицирана научноистраживачка опрема и софтвери, тако да се у наредним годинама очекују још издашнији резултати, који ће допринијети интезивнијој међународној сарадњи, новим научноистраживачким пројектима, још већем броју научних радова публикованих у реномираним међународним часописима, и у коначном бољем рангирању Универзитета Црне Горе на мериторним међународним ранг листама“, закључује проф. Вујадиновић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: