Бoгородица Сумела: Дневна журка у средњовјековном манастиру!
1 min readПише: Милић Дујовић
Богородица Сумела је древни манастир у Трапезунту (Трабзон у данашњој Турској) основан у ИВ вијеку. За вријеме Византијског царства био је значајан православни монашки центар који је био под посебним царским покровитељством.
Након пада Трапезунта, султан Селим И (1512-1520) издао је повластице овом манастиру које су потврђивали и наредни османски владари. Монаштво у овом манастиру је било бројно нарочито у XVIII и XIX вијеку.
Након прогона грчког православног живља из Мале Азије манастир је запустио а његове фреске, велике умјетничке вриједности, су временом уништаване. Монаси су чудотворну икону Богородице „Сумела“ однијели у Грчку како би је спасили од скрнављења и уништења.
Прије неколико дана снимљен је видео клип на ком се види како група туриста игра уз музику. Овај спот снимљен је уз дозволу турских власти у циљу промоције манастира као туристичке локације. У циљу туристичке промоције турске власти су преузеле и радове за заштиту овог комплекса који више не служи у богослужбене сврхе.
Сличне сцене могли смо да видимо прије неколико година у храму Христа Спаситеља у Приштини у ком је сниман музички спот. Православне светиње на Косову и Метохији су и даље под ударом албанске пропаганде. Цркве и манастири које нису успјели да униште, косовски Албанаци данас покушавају да представе као културно наслеђе Косова и албанског народа.
Овакав сценарио припреман је и у Црној Гори, гдје је режим усвојио закон о одузимању цркава, манастира и других црквених објеката и имања.
Колико прилога о историји хришћанства у XXИ вијеку.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Turska muslimanska bahatost.
Navikli su od starina da pretvaraju Hrišćanske hramove u džamije, a evo i u prostor za zabavu.
Tako se to od strane rukovodstva Turske vidi, … da to nisu nečije svetinje.
Sjajna je stvar što su obični ljudi muslimani ustali da se ne skrnavi Hrišćanska svetinja, jer to i znači da u srcu osjećaju da to nije dobro.
Erdogan vodi zemlju u krizu i propast.