МПНКС: Размотрити мјеру о обавезном ношењу заштите опреме у школама ако се продуже часове
Из Министарства просвјете, науке, културе и спорта је саопштено да ће на основу препорука Института за јавно здравље донијети одлуку о враћању школских часова у трајању од 45 минута. Предлажу да се у том случају размотри мјера која подразумијева обавезно ношење маски јер би то могло да има негативне посљедице уколико дјеца буду дуже боравила у школи, преноси ДАН.
Надлежни разматрају ову могућност иако је у основним и средњим школама тренутно инфицирано 386 ученика. Према подацима Министарства просвјете, чак 930 ученика је у самоизолацији, а инфицирана су и 73 наставника.
Један дио просвјетних радника није за то да часови опет трају 45 минута јер сматрају да је и даље рано да ученици дуже бораве у учионицима. Удружење „Родитељи“ раније је Министарству просвјете и Институту за јавно здравље упутило допис да се од другог полугодишта часови врате на 45 минута. Предочили су анкету у којој је учествовало око 1.500 родитеља, а више од 1.000 је било за то да се часови врате на 45 минута.
„МПНКС ће поштовати све препоруке ИЈЗ. Мишљења смо да је за све ученике потребно да час траје 45 минута, али да ИЈЗ у тој ситуацији треба да размотри обавезност ношења маски. Ношење маске на часу чије је трајање 45 минута може да има негативне последице за ученике свих узраста. Уколико остану 30 минута, онда је ношење маске за дјецу знатно подношљивије. У сваком случају, обавезни смо да испоштујемо препоруке и наредбе медицинске струке, али исто тако морамо указати на потенцијалне проблеме, све у циљу изналажења најбољег решења. Уколико у Институту одлуче да је могуће организовати наставу на часовима од 45 минута, ми ћемо то, као и до сада, прихватити. Очекујемо да се коначна одлука донесе у наредних неколих неколико дана“, саопштили су из МПНКС, пише ДАН.
Одлука о скраћењу часова исправна
Професор историје и географије у ОШ „Павле Ровински“ Слободан Савовић сматра да се тренутни начин организовања наставе, са часовима од пола сата, показао као исправан.
„Ученици су се навикли. Мој предлог је да остане час од 30 минута јер би брза промјена и код њих и код нас донијела неке нежељене посљедице. Сматрам да је још рано да се настава врати у пуном обиму јер смо двије године радили у оваквим околностима. Ипак, струка ће дати коначну ријеч“, рекао је Савовић.
Из Института за јавно здравље је саопштено да ће наредне седмице заједно да представницима надлежног министарства размотрити могућност да школски часови буду продужени на 45 минута.
„Размишљамо и о томе да ли је вријеме да се школски часови врате на 45 минута, о чему ћемо разговарати са представницима Министарства просвјете и размотрити даље поступке. За враћање часова на 45 минута морају да се задовоље одређени услови. Да ли Министарство просвјете у овом тренутку, с обзиром да је полугодиште у току, уопште може да мијења те одлуке? Дуже ношење маски може бити непријатно за дјецу и из тих разлога је и скраћено вријеме трајања часова“, рекао је директор ИЈЗ Игор Галић.
Професорица у Трговинској школи „Сергије Станић“ Станка Вукчевић казала је за „Дан“ да је најтеже одржати комплетне часове у одјељењима која броје преко 30 ученика.
„Ми смо стално под маскама, стално смо у причи, излажемо наставне садржаје, мало ко од ученика носи маску, доста је и наставника лошег здравственог стања. Дакле, све су то неке отежавајуће околности које тјерају надлежне здравствене установе да предложе полусатно трајање часа. За час од 30 минута припреме су много дубље и садржајније и одузимају много више времена. Ту се мора испланирати сваки минут часа, па су ти садржаји у неком дијелу и пречишћени од сувишних, нећу рећи, небитних чињеница. Замислите како изгледају часови наставника разредне наставе, колико ту треба обавити припрема за часове, колико је ту креативности потребно да би се програм испоштовао. Колико је ту воље неопходно уложити да би се тај узраст ученика прилагодио школским обавезама“, наводи Вукчевић.
Извор: ДАН
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
„Preporuke i naredbe medicinske struke“- bas me interesuje koji to strucnjaci i na osnovu cega izdaju te preporuke i naredbe, gdje su istrazivanja, zasto se ne objavljuju negdje da budu dostupni javnosti, ovako imamo samo njihovu rijec da je to zasnovano na ozbiljnim temeljima. A malo je ljudi danas u ciju se rijec mozemo pouzdati!!!