Буди се Исток: „Запад-2013“ – Велика руско-белоруска војна вежба
1 min readУ периоду од 20. до 26. септембра 2013.године на западним границама Савезне државе Русије и Белорусије је, под називом „Запад-2013“, одржана руско-белоруска војна вежба, највећа од 2009.године, која је показала висок степен уходаности у заједничком деловању руске и белоруске армије.
Данас је руско-белоруски војни савез чак и ближи него што је то било заједничко деловање земаља-чланица бившег Варшавског уговора, што се објашњава утицајем заједничке – совјетске – војне школе, јединственим руским језиком за споразумевање руских и белоруских војних лица, и низом других фактора…
Почетак блиске сарадње белоруске и руске армије је био 2003.године. Три године после тога одржана је командно-штабна вежба војних снага Белорусије „Штит Савеза – 2006“, која је свој назив потпуно оправдала – у њој су, осим белоруских јединица, учествовали и официри Руске Федерације, припадници оперативних група управе различитих војних специјалности. 2007.године у току заједничке командно-штабне ратне вежбе провераване су организационе и мобилизационе могућности грађанских власти Русије и Белорусије, системи цивилне одбране, командних пунктова и средстава за узбуњивање. 2009. је одржана свеобухватна вежба „Запад-2009“ на којој су увежбавана комплетна заједничка борбена дејства армија Русије и Белорусије, финесе заједничког деловања различитих видова војске и спојева оружаних снага савезника.
То је представљало одговор на агресивну политику земаља НАТО-а. Распад СССР-а и Варшавског споразума је потпуно нарушио баланс војних снага не само у Европи, већ и у читавом свету. Догађаји у Ираку, Авганистану, Југославији, Либији и садашња ситуација у Сирији указују да САД немају намеру да се одрекну правца који води преуређењу света помоћу војне силе. Ситуација у Европи, као и у непосредној близини граница Савезне државе Русије и Белорусије такође је далеко од задовољавајуће. Користећи огромну предност у уобичајеним снагама и наоружању, значајну предност у економским могућностима и потенцијалу војне индустрије, НАТО и САД активно повећавају своје војно присуство поред руских граница – прво у Пољској и Прибалтиским земљама, у које се пребацују амерички војни контингенти из Немачке, Италије и других земаља. Такође се модернизује инфраструктура лука и аеродрома нових чланица НАТО-а.
Уз такву активност руско-белоруске војне вежбе су показале да је Савезна држава Русија и Белорусија у западном правцу створила озбиљну регионалну групацију, спремну не само за одбрану, већ и за контра-ударе, што ће, уз могућност коришћења тактичког нуклеарног наоружања, да стави крст на планове Северноатланске алијансе о релативно лаком постизању одлучујуће надмоћи.
У своје време, после вежбе „Запад-2009“ на Москву и Минск се обрушио поток оптужби да воде агресивну политику. САД и остале земље НАТО-а су захтевале да се маневри поред њихових граница прекину, претећи да ће одговор преко различитих канала бити врло јак. Да не би заоштравали ситуацију, вежба „Штит Савеза-2011“ је на одлуку руског и белоруског руководства пренет на полигоне Ашулук и Гороховецки, који су врло далеко од зоне одговорности Северноатлантског блока. На Западу је то схваћено као исказивање слабости, тако да су2010. – 2012. САД и њихови савезници нагло ојачали војну активност уз границе Русије и Белорусије. Само 2012. године у Прибалтици и Пољској је одржано 13 великих маневара НАТО блока! У маневрима „Анаконда“ је учествовало чак 12000 војника и официра из САД, Канаде, Немачке и Пољске. Свих 13 маневара, који су обављени у непосредној близини граница наше Савезне државе, исказали су се као свесна демонстрација њихове снаге. Ускоро треба да се одрже маневри Steadfast Jazz 2013 – најкрупнији у последњих десет година који, како се прича, треба да буду одговор НАТО-а на „нападе од стране Русије и Белорусије“.
Због заоштравања међународне ситуације, као и демонстративне војне активности на границама Русије и Белорусије, руководство две земље је донело одлуку да изврши маневре „Запад-2013“. У најважније задатке те вежбе спадају увежбавање оперативне усклађености белоруских и руских јединица регионалних групација оружаних снага, усклађености практичног заједничког деловања како појединачних јединица обе земље, тако и читавих родова. За „Запад-2013“ су припремљене и нове редакције војних правилника. Врло је важна и процена рада различитих примерака војне технике после њене модернизације, разрада начина и праваца општег техничког преоружавања.
Вежба је обављена у две етапе, на 6 полигона у Белорусији (Брестски, Гожски, Осиповички, Обуз-Лесновски, Борисовски, Домановски) и у Калињинградској области Русије. На полигону „Гожски“ прорађиван је заједнички одговор на покушаје да се условне формације побуњеника копненим путем пробију на територију Савезне државе Русије и Белорусије. Војна дејства су са специјалне осматрачнице посматрали В.Путин и А.Г.Лукашенко.
Само на територији Белорусије на вежбу је позвано 13000 белоруских и 2500 руских војних лица, 350 јединица оклопне технике, од чега приближно 70 тенкова, преко 50 јединица артиљеријског оружја РСЗО (зона једнаке чујности – ?), више од 50 авиона и хеликоптера. Такође су позвани и белоруски резервисти, који у Белорусији представљају срж оружаних снага територијалне одбране. Тако је у Белорусији, у оквиру Колективних снага за оперативно деловање ОДКБ-а одржана вежба „Заједнички наступ-2013“, уз одржавање вежбе „Запад-2013“. На њој су учествовала и војна лица Јерменије, Казахстана, Киргизије и Таџикистана.
На територији Руске федерације у вежби је учествовало преко 9000 руских и више од 200 белоруских војних лица, приближно 180 јединица ратне технике, 10 тенкова, 40 авиона и 10 бродова Балтичке флоте.
Завршна етапа је била у Калињинградској области на полигону „Хмељовка“, где су руске и белоруске јединице одбијале агресију терориста са мора. Руски председник је високо оценио постигнуте резултате: „Јединице су показале довољно висок ниво усклађености при решавању ратних задатака који су им дати за савлађивање. Фактички – направљен је још један важан корак према потпуној оперативној компатибилности оружаних снага Савезне државе“.
На вежбу су позвани посматрачи из 60 земаља. Осим тога, узимајући у обзир искуство из вежбе „Запад-2009“, међународна заједница је најдетаљније информисана о броју војних лица која су учествовала на вежби „Запад-2013“, о коришћеној ратној техници, полигонима и местима где је вежба одржавана, као и о сценарију и циљевима маневара.
Без обзира на то, у земљама-чланицама НАТО-а које су и суседи Русије и Белорусије, реакција на вежбе „Запад-2013“ је била прилично нервозна. Бивши заменик министра одбране Пољске Р.Шереметјев је изјавио да се Белорусија и Русија припремају за напад на Пољску. Њега је подржао руководилац пољског МИП-а Р.Сикорски: „Пољска армија се увек спрема за најгоре, односно за рат“. Министар одбране Литваније, Ј.Олексис је изјавио да је у своје време прича о вежби „Запад-2009“ осим упада у Прибалтику, предвиђала нуклеарни напад на Варшаву, а вежба „Запад-2013“ – њихово настављање. Министар одбране Латвије А.Пабрикс је у том смислу изјавио да „Латвија не може да искључи могућност конфликта и да престане да води рачуна о све већем наоружавању у близини својих како поморских, тако и сувоземних граница“. Пољски генерал Р.Пољко је изјавио да главну претњу за Пољску и НАТО представља присуство руске војске у Белорусији. Други департман оперативних служби Министарства одбране Литваније (литванска обавештајна служба) је јављао: „У току те интензивне војне делатности могућа су намерна или ненамерна пробијања државне границе Литваније, као и различити инциденти. Војна активност Русије на западном правцу се процењује као демонстрација војне снаге“. А ево и мишљења министра одбране Естоније, У.Рејнсалуа: „ … ми пратимо трансформацију ескалације антитерористичког деловања Русије у односу на државе НАТО-а. Одатле може да се закључи да су то вежбе са антизападним сценаријем“.
Најекстравагантнију изјаву је дао бивши руководилац латвијске тајне службе SAB Ја.Кажоцинш у време док је још био на тој дужности: „Као човек са војним искуством ја видим да су вежбе „Запад-2013“ покушаји да се земље Прибалтика одвоје од Европске уније и НАТО-а. Колеге из НАТО-а такође претпостављају да прелети великих бомбардера указују да Русија проверава могућност коришћења тактичког атомског оружја како би блокирала Дански теснац.“
Латвијске новине „Латвијас Авизе“ су објавиле да ће на вежби „Запад-2013“ да се „имитира“ упад у земље Балтика. Пољске новине „Реч посполита“ су претпоставиле да ће „Русија и Белорусија у току предстојеће вежбе да увежбавају напад на Пољску“. Пољски политиколог П.Маченжек у вези са учествовањем на вежби структура ОДКБ је изјавио да „у близини источних граница Пољске и истовремено поред границе НАТО-а непријатељски војни савез спроводи вежбу“. Приличан број материјала са описом „руске претње“ се појавио и на страницама немачких новина Die Welt.
Таква нервозна реакција је посредан доказ да је вежба „Запад-2013“ постигла циљ. Успут, на вежби Steadfast Jazz 2013 која треба да се одржи одмах после вежбе „Запад-2013“ НАТО и САД планирају да концентришу много упечатљивији војни потенцијал од руског и белоруског из њихове вежбе.
На бази развоја ситуације у вези са Сиријом, као и војно-стратешког потенцијала у Пољској и Прибалтици Москва и Минск су сачинили основне закључке. Тако још у току ове године у Белорусију треба да стигне прво одељење руских ловаца, а следеће године ће Москва испоручити Минску четири дивизиона ракетних система „С-300“. На тај ће начин до времена почетка вежбе „Запад-2015“ систем савезне противваздушне одбране бити доста појачан. То ће у односу на Запад представљати много сигурнију гаранцију за светски мир него што су то једнострани уступци и смањења наоружања.
Алексеј Полозов
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Nece to tako ici dalje,kada Milica dvicom spadi stane ispred njih kao ispred mudraca svi ce da se vrate,vjerovatno od mirisa, koji je kao voda od bakalaja.
Што су се ови ситни унервозили. Прије пар година су били много агресивни да истјерају Русе, поруше споменике, укину пензије, забране руски језик… И, одоше Руси, само, нијесу рекли да се неће вратити. Прпа, баћо!