ИН4С

ИН4С портал

Цијене нафте близу 126 долара

1 min read

Нафта; илустрација

Цијене нафте стабилизовале су се у понедјељак испод 126 долара, након снажног раста због разговора о забрани увоза тог енергента из Русије и застоја у преговорима, који би требало да врате на тржиште иранске бареле.

Цијена барела на лондонском тржишту је након подна била у плусу 7,44 долара у односу на претходно затварање и износила је 125,55 долара. Накратко је скочила на 139,19 долара.

На америчком тржишту барел је поскупио 7,69 долара, на 123,37 долара, а накратко је дотакао 130,5 долара.

Цијена је на оба тржишта у првих неколико минута трговине порасла више од десет долара, на највишу вриједност од јула 2008. године, када је цијена барела на лондонском тржишту износила 147,5 долара, а у Сједињеним Америчким Државама (САД) 147,27 долара.

„САД и европски савезници разматрају забрану увоза руске нафте“, рекао је у недјељу амерички државни службеник Антхон Блинкен.

Бијела кућа координише с кључним одборима Конгреса, који припремају властите предлоге забране.

На тржиштима већ влада нервоза због недовољне понуде, а Русија извози око седам милиона барела нафте и деривата дневно, највише у свијету, с удјелом у глобалној понуди од седам одсто.

Тренутна блокада руских лука, због напада на Украјину, блокирала је и дио казахстанског извоза.

„Не буде ли мањак у снабдијевању ублажен, цијене нафте могле би премашити рекордне вриједности. Не би ме изненадило када би у најгорем сценарију потпуне забране извоза руских енергената, барел на лондонском тржишту прекорачио 200 долара“, упозорио је Хоwие Лее из сингапурске банке ОЦБЦ.

Аналитичари америчке банке ЈП Морган процјењују да би цијена барела у овој години могла порасти на 185 долара, а аналитичари Митсубисхи УФЈ Финанциал Гроупа тврде да би могла достићи 180 долара и изазвати глобалну рецесију.

Напетост је појачао неизвјестан исход разговора о оживљавању споразума о иранском нуклеарном програму из 2015. године, који су у недјељу „запели“ након руских захтјева за америчком гаранцијом да санкције Москви неће наштетити руској трговини с Техераном.

И Кина је поставила нове захтјеве, тврде извори.

Амерички државни службеник одговорио је Русији да санкције немају никакве везе с потенцијалним нуклеарним споразумом с Ираном.

„Иран је био једини фактор који је обуздавао даљи раст цијена нафте на тржишту, али ако споразум о иранском програму буде одложен, резервоари би се могли испразнити пуно брже, посебно ако руски барели на дуже вријеме остану изван тржишта“, рекла је Амрита Сен из Енергy Аспецтса.

Високи ирански безбједоносни званичник рекао је у понедјељак да су изгледи за успјешан завршетак нуклеарних преговора „и даље нејасни“.

Ирану ће требати неколико мјесеци да врати нафту на тржиште, чак и ако договор буде постигнут, сматрају аналитичари.

Амерички званичници одвојено разговарају с колегама из Венецуеле о могућности ублажавања нафтних санкција, али су у првим билатералним преговорима на високом нивоу у неколико година постигли тек слаб напредак, рекло је пет извора.

Вашингтон тим преговорима покушава одвојити Русију од кључног савезника.

Организација земаља извозница нафте (ОПЕЦ) одвојено је објавила да је цијена барела корпе нафте њених чланица у петак износила 113,15 долара, што значи да је пала 3,91 долара у односу на претходни дан трговања.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net