ИН4С

ИН4С портал

Брисел због Русије ударио и на цркву: СПЦ на тапету јер промовише Москву као заштитницу

Патријаршија; фото: spc.rs

У мору параноичних конструкција Запада о „малигном утицају Русије“ на Балкану, бриселска бирократија је жигосала чак и Српску православну цркву као промотера највеће земље света и дестабилизујући фактор у целом нашем региону.

„Европски парламент осуђује покушаје Русије да искористи напетости међу етничким групама на западном Балкану како би распирила сукобе и поделила заједнице, што би могло да доведе до дестабилизације целог региона. Он је такође забринут због покушаја Православне цркве у земљама као што су Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, а посебно у њеном ентитету Републици Српској, да промовишу Русију као заштитницу традиционалних породичних вредности и учвршћује односе између државе и цркве“, пише дословце у предлогу Резолуције о спољном уплитању у све демократске процесе у ЕУ, укључујући дезинформисање, чији је подносилац Сандра Калниете из Летоније, чланица европских народњака.

Документ је усвојен синоћ, а у њеном извештају се изражава и забринутост због тога, како се истиче, што Мађарска и Србија помажу Кини и Русији у њиховим геополитичким циљевима. Такође се препоручује сазивање дијалога с цивилним друштвом и приватним сектором западног Балкана ради усклађивања напора у борби против дезинформација у региону, с нагласком на истраживању и анализи, као и укључивању регионалног знања и искуства.

Европосланици су такође позвали Европску комисију да изгради потребну инфраструктуру како би пружила одговоре засноване на доказима на краткорочне и дугорочне претње у погледу дезинформација на западном Балкану.

Истовремено, резолуцијом се Европска служба за спољне послове позива да заузме проактивнији став, усредсређујући се на „изградњу веродостојности ЕУ“ у региону, а не на њену одбрану, да би се концентрисала на прекограничне претње дезинформацијама које долазе из земаља западног Балкана и њихових суседа.

Овим документом се, такође, примећује да страно уплитање може да се спроводи „и утицајем у верским институтима и њиховом инструментализацијом, као што је руски утицај у православним црквама, посебно у Србији, Црној Гори, Босни и Херцеговини, а нарочито у њеном ентитету Републици Српској, Грузији и донекле Украјини, између осталог сејањем семена раздора међу локалним становништвом, развијањем пристрасног писања историје и промовисањем антиевропских програма, као и утицајем турске владе у џамијама у Француској и Немачкој или утицајем Саудијске Арабије путем салафистичких џамија у целој Европи које промовишу радикални ислам“.

Европски посланици зато позивају Европску комисију и државе чланице да осигурају бољу координацију заштите верских института од спољног уплитања, као и да ограниче и повећају транспарентност финансирања.

Државе чланице позива и да пажљиво прате активности у верским институтима те да, према потреби и ако постоје докази, предузму мере, између осталог ускраћивањем финансијских средстава или одузимањем лиценци.

Резолуција се генерално односи на страна уплитања, потребу за координисаном стратегијом ЕУ против спољних утицаја, уз закључак да су широм света ти утицаји све чешћи и све софистициранији, уз раширену употребу вештачке интелигенције.

Поздравили забрану Спутњика и РТ

Резолуција је веома обиман документ у 155 тачака, уз веома мали број амандмана, свега десет, од којих су четири усвојена и односе се на „руско дезинформисање током рата у Украјини“, потребу помоћи Кијеву против сајбер напада, док се истовремено поздравља и забрана рада руских медија Спутњик и Раша тудеј у ЕУ.

Дебата је вођена у уторак, када су усвојени и амандмани, док се о самој резолуцији гласало јуче током дана, уз објављивање резултата после 19 сати. Према расположењу које је јуче владало у Европском парламенту, усвајање ове резолуције није довођено у било какву сумњу.

Извор: Спутњик

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

14 thoughts on “Брисел због Русије ударио и на цркву: СПЦ на тапету јер промовише Москву као заштитницу

  1. Педери,педофили,убице,сатанисти,кураве,коцкари,тровачи хране,воде,земље и ваздуха ,убице мозга и истине дошао ред да платите цијену.Спремите.се.богу на исповијед.

    25
    2
  2. Nijesunas turci mlečani austrougari Hitler i komunizam zatrli anece sigurno ni evropska unija mismo svoji na svome što dalje od nas i naše crkve jer možemo da budemo jako nezgodni.

    40
    3
  3. Европа сад - сад у самоуништење србинско! каже:

    Ето теби ЈЕВРОПЕ САД, Црна Горо, клета мрченице која гласаш за њене јањичаре! Клетва ће нас Светог Петра стићи, и нека ће!

    44
    4
  4. Bijedama iz EU treba zabraniti svaki kontakt sa srpskim zemljama a politicare iz srpskig zemalja treba mlatiti govnavim motkama sto su napravili kolonije od drzava srmih bilo i Bog inaroda.To su sve krivi politicari hoce u eu sve unistili i privredu i poljoprivredu osim djece sve im djavo odnino sta uradise od drzave.

    38
    1
  5. Najviše delanje čoveka Arhimandrit Rafail Karelin Pitanje: Šta predstavlja Isusova molitva? Odgovor: Spoznaju imena Isusa Hrista. Pitanje: Šta to znači? Odgovor: Spoznaju svetosti i spasonosnosti ovog imena za čovekovu dušu. Ono se otkriva kroz blagodat, ono se spoznaje Duhom Svetim, menjajući samu čovekovu prirodu: njegov duh, dušu i telo, čisteći od greha njegovo srce, um i sećanje. Pitanje: Kako deluje Isusova molitva? Odgovor: Deluje Sam Hristos Koji je izvoleo da postane Spasitelj sveta i izabrao od svih imena ime Isus. Ono je neraskidivo povezano s Njegovom ličnošću. Zato, govoreći o imenu Sina Božijeg, mi govorimo o Njegovim Božanskim dejstvima. U imenu Isusa Hrista deluje sva Sveta Trojica. Sin oprašta i spasava, Duh osvećuje, Otac blagosilja. Dejstvom Duha Svetog spoznaje se Sin, u Sinu se otkriva Otac. Pitanje: Štaje neophodno za Isusovu molitvu? Odgovor: Vera da je Isus tvoj Spasitelj, pokajanje koje daje u srcu mesto blagodati da deluje i nada se da će ime Isusa Hrista, Koji je pobedio svet (v. Jn. 16,33), pobediti demona u tvojoj duši. Za molitvu su neophodni trud i trpljenje. Vera kroz molitvu prelazi u nadu, nada u ljubav. Ljubav je vrhunac, a delanje i pokajanje su temelj. Reči Isusove molitve predstavljaju kamenje duhovnog zdanja. Čovek ne zna kad će posao biti završen, ali ako ga ne završi u svom zemaljskom životu, ono što nedostaje nadomestiće Sam Gospod. Pitanje: Šša se ovde ima u vidu? Odgovor: Cilj molitve je spajanje srca s imenom Isusa Hrista. Ako čovek nije dostigao neprestanu molitvu za vreme zemaljskog života, ali je stalno ulagao napor u to, Gospod će mu u času smrti dati molitvu poput krila na kojima će se duša vinuti ka nebu. Uopšte, neprestana, srdačna molitva je veliko blago koje se i stiče velikim trudom. Pitanje: Kakav je to trud?

    Odgovor: To nije samo ponavljanje molitve, to je potčinjavanje celog svog života molitvi. Ma šta čovek da čini, on to mora da čini tako kao da se sprema za molitvu. Jednog drevnog vajara su pitali kako je ostvario takvu lepotu i savršenstvo svojih figura. Vajar je odgovorio: ʺUzimam mermer i odsecam od njega sve što je suvišno.ʺ Slično tome, čovek koji teži ka Isusovoj molitvi treba da odseče sve suvišno i nepotrebno, sve što rasejava um, opterećuje sećanje, raslabljuje volju, čini osećanja razmaženima i kapricioznima. Ako čovek ne potčini svoj život molitvi, bez obzira na sav trud, molitva će ostati spoljašnja, srce razdvojeno, um će stalno odstupati od reči molitve. Tada može da se dogodi nešto drugo: pred smrt će se podići strasti koje su živele u njegovoj duši i ugasiće molitvu kao što vetar gasi upaljenu sveću, i duša će otići u večnost izgubivši Hristovo ime. Pitanje: Znači, onaj ko nije dostigao pažljivu molitvu biće napušten u trenutku smrti? Odgovor: Treba reći da postoje dva oblika rasejane molitve. Prvi je kad se čovek trudi, ali ne može da ovlada svojom pažnjom. Um napušta reči molitve i vrti se u zemaljskim stvarima. Podiže se čitava bura pomisli, koja guši reči molitve, ali čovek ne ostavlja molitvu, ponovo silom volje vraća um na njene reči, zaključava ga u njih i opet se um čupa, kao zver iz mreže, i čovek ga ponovo naporom volje vraća unutra, na onu reč molitve koju je um napustio. Ovde je prisutna borba. I zbog truda koji čovek preduzima ovakva molitva je spasonosna. Drugi oblik je lažljiva molitva. Čovek laže Bogu, on ide lakim putem i čita ili izgovara molitvu ne starajući se za pažnju. On ne shvata pred Kim stoji, šta radi, s Kim razgovara, pretvara se da se moli, a zatim se toliko navikava na ovo licemerje da ga ne primećuje. Za takvu lažljivu i lenju molitvu prorok Jeremija je rekao: Proklet je ko delo Gospodnje čini s nemarom (Jer. 48,10). Proklet znači ‐ ʺodlučen od Bogaʺ. Usled ovakve nedostojne molitve, kao i zbog nedostojnog pričešćivanja čovek postaje još dalji od Boga nego što je bio. Za neprestanu molitvu potrebno je da se čisti um spoji s čistim srcem. Stoga čovek treba da se čuva laži koja prlja srce i ispunjava um pomislima, kao i zlobe, jer sa zlobnim srcem ne može da se sjedini ime Isusa Hrista. Pitanje: Šta stiče čovek od molitve u ovom životu? Odgovor: Mir i radost. Greh dušu ispunjava gorčinom i stalnim nemirom. Blagodat Božija nemirnoj duši daje spokoj. Spoljašnje ne može čoveku da pruži sreću dok je u njegovoj duši smrdljiva jama. Naprotiv, molitva koja se tvori u srcu ubogu kolibu pretvara u dvorac.

    26
    1
    1. Није поента молити се Богу, већ ЧИНИТИ БОГОУГОДНА ДЈЕЛА…!! Јер Бог суди по дјелима нашим…

  6. Пост је па не могу да им одговорим. А тиче се мог Српско православног који им стоји на располагању.

    44
    2
  7. ..“Кня́зи бо не су́ть боя́знь до́брымъ дѣло́мъ, но злы́мъ…“

    А с- ваки дан има неко ко претиче непрописно, улази неправилно, непоштујући начине који постоје, крив, још псује из унутрашњости аута, ЗАШТИЋЕН, додајући гас…често то чини човек у униформи, полицајац, ДВОСТРУКО ЗАШТИЋЕН … док, рецимо у продавници, да претекне ред до касе, онако НЕЗАШТИЋЕН, ретко ко жури/има/нема образа/мањка памети/вишка М

    Све је међу људима исто, и лопови и заштите, технологије су нове… ОДГОВОРНОСТ… Коме?

    …“да се уведу мере које забрањују анонимност на интернету, како би се спречила „неодговорност и некажњивост“ корисника интернета. Истовремено, планирано је стварање система који би гарантовао безбедност корисника и поверљивост њихових информација…“
    (из предлога Закона, својевремено усвојено у РФ — добар прим(ј)ер да се поштује)

    полицајац Вељко Раденовић+

    …“Знао је да у један џеп стави инсулин, а у други чоколаду…“

    Косовски божури – Ђенерале
    https://www.youtube.com/watch?v=pnJLc0bKA8g

    Закон се односи на дела, не може прописати осећања и мисли,

    Има своје место свако, требало би да има, и Црква и Држава и Наука и Човек.

    „Предлажем да се српској деци забрани у школама учење српске националне поезије“ – проф. др Ролф-Дитер Клуге, директор славистичког семинара Универзитета Тибинген, на округлом столу Универзитета у Тибингену, 1997…

    …“Циљ науке није да упути у бесконачну мудрост, већ да ограничи бесконачне погрешке…“, Бертолд Брехт, немачки, Bertolt Brecht

    …“За разлику од Цркве, која је призвана да буде небо на земљи (иако, наравно, на њиви Божјој, поред жита, има и кукоља), и да људе приводи Христу, Богу љубави, баш љубављу, а не инквизиторским насиљем, задатак државе није у томе да створи рај на земљи. Морални смисао постојања државе јесте употреба земаљских средстава, од права до силе, ради ограничавања зла и подржавања добра (Рим. 13,3–4). Како је говорио Владимир Соловјов:она не треба да покушава да створи земни рај него да спречи да на земљи не завлада пакао…“

    То би требало да буде неспорно,

    Да се подс(ј)етимо,

    Пар ствари,

    Неће бити да смо само ми у задњих сто година паметни а сви из генерација пре, који су стварали, будале.

    Свака оријентација човека у простору тражи непромењиву тачку која је оријентир.

    Па и код било ког озбиљног посла прво се усагласи терминологија и методологија.
    А колико је животу озбиљно приступити?

    Они наши раније су имали ту непромењиву тачку и била им је свима иста, заједничка.
    Зато су били заједно. И Заједница.

    #

    Бог. Он и даље постоји и није се променио. Ми смо залутали.

    Два људска бића од којих једно верује у васкрсење а друго не, не могу заједно прећи цео потребан пут при свим околностима које стоје.
    Срећом по људско биће, по оба, битна особина Бога је да и лечи.

    Слава Богу

    #

    „34. Не брините се, дакле, за сутра: јер сутра бринуће се за се. Доста је
    сваком дану зла свога.“
    „7. Кад бисте пак знали шта је то: Милост хоћу а не жртвоприношење, не
    бисте осуђивали невине.“
    „21. Рекоше му: Ћесарев. Тада им рече: Подајте, дакле, ћесарево ћесару, и
    Божије Богу.“
    (Св. Јеванђеље по Матеју 6:34,12:7,22:21)

    ХРИШЋАНСКО ПРОЛЕЋЕ, Јован Дучић

    Видик се крвљу сав зарубио,

    Први кос пева танко и тање.
    Аждају Свети Ђорђе убио,
    Сребрним копљем баш у свитање.

    Крај цркве чемпрес црн загустио,
    Христово јагње овца родила,
    И Свети Марко орла пустио,
    И Свети Тодор свог крокодила.

    Голубица у сунцу синула,
    Са лишћа капљу свете арије…
    Два апостола туд су минула
    С поруком сина чисте Марије.

    Крај реке зраче бели кринови,
    Пада сноп зрака с неба средине:
    И сја ореол вечни и нови
    Јагњета што гре преко ледине.

    5
    3
  8. MRSSSS BITANGE NE NEGO CETE VI DA NAM UTVRDJUJETE PORODICNE VRIJEDNOSTI EVO PROSULI STE NAS SA DROGOM KOCKOM PEDERIMA LEZBEJKAMA ANTICRKVENOM I ANTIPRAVOSLAVNOM ANTISRPSKOM PROPAGANDOM
    DZUKELE VI CE TE CRKVU SAD JOS DA USTROJAVATE
    MRSSSSS

    52
    1
  9. Puče zlo ovde zbog krvnika mila djuka oviča i ove bagre koja nenapravi nijedan pametan potez posle izbora.a ako dodje do frke sigurano će narodu prvi platiti upravo političari i njihove poreodice.sramota šta ovi ljudi uradiše

    32
    2
    1. Једина Православна Црква, заснована Христом, састоји се из Помесних Цркава које се међусобно признају, моле заједно, и најважније – учествују у једној светој Тајни Евхаристији, кроз коју сви заједно и постају једно Тело Христово.
      https://svetosavlje.org/dve-lazi-o-crkvi-kao-osnova-filetistickih-raskola

      22

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *