Укида се кризни порез, али долазе нови намети?
Влада припрема сет десет нових мјера које ће бити предложене уз буџет за наредну годину.
Кризни порез на зараде који је уведен почетком године највјероватније ће бити укинут, незванично сазнају Дневне новине из Владе. Одлука о томе шта ће бити са кризним порезом биће донијета прије предлагања буџета за наредну годину. Највјероватније ће кризни порез бити замијењен неким другим прописом.
Иако је кризни порез почетком године усвојен са доста „галаме“, тај пропис ће највјероватније бити укинут од наредне године, незванично сазнају Дневне новине. Кризни порез подразумијевао је опорезивање по стопи од 15 одсто за све нето зараде изнад 480 еура. Према сазнањима Дневних новина, ефекти од кризног пореза нијесу на планираном нивоу, због чега ће бити највјероватније укинут. Дефинитивну одлуку о томе донијеће Влада, а то се очекује да буде дефинисано до предлагања буџета за наредну годину, што се може очекивати до почетка децембра.
Првобитни предлог кризног пореза подразумијевао је опорезивање по стопи од 12 одсто на све нето зараде изнад 268 еура. Против тога су били сви, па је на иницијативу ДПС и СДП усвојен амандман да се по стопи од 15 одсто опорезују зараде изнад 480 еура.
Укидање кризног пореза вјероватно ће условити усвајање нових прописа. Тако је Министарство финансија припремило већ пет могућих верзија нових пореза. Те опције подразумијевају и прогресивно и пропорционално задуживање. Садашња стопа од девет одсто на зараде испод 480 ра могуће је да буде замијењена већом од 10, 11 или 12 процената. Када је ријеч о прогресивном опорезивању, предлог је да се додатно опорезују зараде изнад 1.440 еура, по стопи до 21 проценат.
Ред потеза подразумијева да Влада предложи Скупштини измјене прописа које би требало да парламент усвоји. Све те мјере могу се очекивати када на дневном реду буде буџет за наредну годину. Уколико би се стопа са девет повећала на 12 процената, онда би то донијело буџету приходе од око 18 милиона еура.
Министар финансија Радоје Жугић недавно је најавио да Министарство финансија припрема нови сет мјера које ће са буџетом предложити Скупштини.
„Сада смо такође припремили нови сет мјера, њих десет које ће пратити доношење Закона о буџету. Ове смо мјере назвали управо због оних који су оспоравали ефективност претходних мјера конзистентним мјерама фискалног прилагођавања. Те мјере обухватају, рећи ћу само најважније, да смо ријешили да донесемо Закон о зарадама у јавном сектору, гдје ће зараде доминантно бити објективизиране, односно зависиће од кретања фискалних и монетарних параметара, њихово кретање зависиће од нивоа профитабилности, али ће зависити и од нивоа задужености када су у питању локалне самоуправе и јавна предузећа“, казао је Зугић крајем прошле седмице.
Осим укидања кризног пореза, извјесно је да ће бити укинута такса на струјомјере у износу од еура на мјесечном нивоу. Та такса је уведена средином прошле године.
Послодавци већ критикују
Најаву увођења нових пореза већ су критиковали послодавци и синдикати. Из МБА су недавно саопштили да би нове стопе пореза које се предлажу представљале озбиљну баријеру развоју бизниса и нарушавају тешко стечени углед који Црна Гора има као инвестициона дестинација.
“Овакви потези и мјере нијесу на линији привлачења домаћих и страних инвеститора. Напротив. Пет варијанти прогресивног и пропорционалног пореза на доходак физичких лица, односно пореза на плате и двије варијанте пропорционалног опорезивања добити правних лица представљају нови намет за фирме“, истичу у МБА.
Сличан став имају и синдикалци, који су оцијенили да би нови порези могли утицати на још веће раслојавање у друштву.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Укуда се нама живот у оваквој држави са оваквом Владом!!!!
Taksa po taksa, evro po evro! Ko preživi pričaće!
Najbolje bi bilo da zagrmi, opšta jedna grmljavina sve ovo da uredi, pa da narod krene od početka! Nego, Bog neće Ruke da prlja….
Blago nama, svijest mi se okrenu na ranu zoru!