ИН4С

ИН4С портал

Раковић за Танјуг: Македонска јерархија је и даље у поретку СПЦ

Александар Раковић

„Одлука Цариграда о признању тзв. цркве Северне Македоније самовољан је и лукав потез учињен у моменту када су СПЦ и МПЦ биле близу заједничког решења о статусу македонске цркве“, изјавио је данас историчар Александар Раковић и истакао да ова „искључиво политичка одлука“ не мења став СПЦ да је македонска јерархија и даље у њеном поретку.

Раковић у изјави за Танјуг каже да је Цариградска патријаршија, када је дошла до сазнања да су СПЦ и МПЦ близу да заједнички нађу решење за статус МПЦ „лукаво посегла за потезом да испада као да се они нешто кључно питају“.

„И када погледамо какву су одлуку донели – они су признали да је македонска јерархија, под именом Црква Охрида, у канонском поретку, али нису дирали у територијални оквир СПЦ. Истовремено, иако су признали да је Црква Охрида, како је називају, у канонском поретку, Цариград јој је одузео све њене епархије у дијаспори“, навео је Раковић.

Истиче, да су Македонци мало тога добили овом одлуком, јер су им одузете епархије изван Северне Македоније, а да МПЦ није ни консултована ни питана.

„Дакле то је један самовољан потез који у ствари изгледа као да треба да посеје неку јабуку раздора, а не да покаже да проблем треба да се реши. СПЦ раширених руку иде ка томе да реши проблем и надамо се да ће у будућности тај проблем бити решаван у складу са канонским поретком наше цркве“, каже Раковић.

Појашњава да је МЦП аутономна у оквиру СПЦ под именом МПЦ и под новим именом Православна Охридска архиепископија.

У сваком случају, каже Раковић, аутономна јерархија у оквиру СПЦ и ту се наш став не мења.

„Став СПЦ остаје исти по том питању, што се нас тиче македонска јерархија је и даље у поретку СПЦ“, јасан је Раковић.

Чија је имовина?

На питање да ли одлука Цариградске патријаршије може утицати на имовину СПЦ у Северној Македонији, Раковић подсећа да је та имовина предата МПЦ још у време када је она постала канонски аутономна.

„Предали смо све цркве и имовину тим епархијама у тада Народној Републци Македонији и ми тамо немамо више нашу црквену имовину, она се налази под управом МПЦ, која је још увек што се нас тиче у том расколном стању“, навео је саговорник Танјуга.

На питање да ли ову одлуку види као политичку, Раковић одговара потврдно.

„То је искључиво политичка одлука донета у моменту када Цариград сазнаје да су СПЦ и МПЦ врло близу решења о враћању Македонаца у канонски поредак Патријашије чије је средиште у Београду“, навео је Раковић и истакао да Македонци овим нису добили ништа и да ће њихов статус свакако бити решен у оквиру СПЦ.

Сигурно је, истиче, да СПЦ Македонцима не би одузимала епархије које се налазе у дијаспори, што је урадио Цариград.

Овом одлуком одузете су им, каже, епархије у Северној Америци, Западној Европи и у Аустралији.

„Цариград изгледа има намеру да се за све пита и о свему одлучује. Видели смо и реакцију Руске православне цркве која је изричита у томе да поредак у Македонији буде онакав какав је уредила СПЦ. Овај потез цариградског патријаха уместо да лечи стање у Македонији, додатно производи нове проблеме“, каже Раковић и указује да оваквом одлуком се нису усудили да дирају у територијални оквир СПЦ.

Ситуација веома запетљана за Македонце, али и за Србе

Прецизирао је да Цариград није признао МПЦ као аутокефалну цркву, већ је остала канонски аутономна у оквиру наше црквене јерархије.

„Подвукао бих још једном да је то пре свега политичка одлука којом Цариград жели све да се пита, али реалност је да ће се о свему питати СПЦ. Македонски епископи морају сами да виде шта ће са чињеницом да су им одузете епархије“, каже Раковић.

Додао је да одузете епархије броје најмање милион људи или неколико стотина хиљада људи.

„Цариград је то приписао себи и та одлука важи већ од данас“, каже Раковић и истиче да што се Цариграда тиче, МПЦ у расејању више не постоји, а СПЦ то никада није доводила у питање.

Када би се истиче, МПЦ самостално вратила у канонско стање СПЦ, СПЦ не би дирала ниједну њихову епархију.

„Македонци треба да ставе прст на чело јер је јединство њихове цркве одлуком Цариграда разбијено. Сада је ситуација веома запетљана за Македонце, али и за Србе“, навео је Раковић.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

9 thoughts on “Раковић за Танјуг: Македонска јерархија је и даље у поретку СПЦ

  1. Dzabe bezakonicima mrziteljima raskolnicima HRISTOS VASKRESE LJUBAV MIR SLOGA JEDINSTVO A NEPONOVLJIVOST LICNOSTI SVAKE… JASNO JE SVAKOM HRISCANINU KAD PROCITA PISMO DAL GA PISAO SVOJOM VOLJOM HRISCANIN SLOBODAN IL ZAROBLJEN HRISCANIN IL ATEIST .

    1
    2
  2. Невјероватно како тупо загрижених монтенаци- и монте-„православних“ умова и срдаца има Монтенегро, толико острашћених да ни кад чојек непорјециву истину свједочи на крајње егзактан начин нијесу у стању ни истину из његових уста да поднесу, колико су испуњени презиром и мржњом. Случајеви за психијатрију и темељну исповијест у цркви.

    10
    7

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net