ИН4С

ИН4С портал

Београд слави 69 година од ослобођења

1 min read

prva-beogradska-gimanazijaУ недељу 20. октобра навршава се 69 година од ослобођења Београда у Другом светском рату, када су јединице Народноослободилачке војске Југославије (НОВЈ) и совјетске Црвене армије ослободиле град након четворогодишње немачке окупације.

Партизанске јединице под командом генерала Пеке Дапчевића и совјетске јединице на челу са генералом Владимиром Ждановом ослободиле су Београд 20. октобра 1944. године.

Током нацистичке окупације Београда, страдао је велики број Београђана, а град је претрпео велика разарања.

На спомен-гробљу ослободиоцима Београда пише да су за ослобођење овог града своје животе дала 2.944 борца Народноослободилачке војске Југославије и 961 борац Црвене армије, док су немачке снаге имале 16.799 мртвих и 8.739 заробљених.

Заједнички напад јединица НОВЈ и Црвене армије на град из више праваца, односно четири колоне, уследио је током послеподнева 14. октобра, али Немци су пружали отпор.

Совјетски генерал Жданов и маршал Сергеј Бирјузов, који је руководио совјетским фронтом у оквиру чијих операција је била и Београдска, погинули су 19. октобра 1964. године, када је њихов авион ударио у Авалу приликом доласка на прославу 20. годишњице ослобођења Београда. На месту трагедије на Авали подигнуто је спомен-обележје.

До вечери 16. октобра ослободиоци су пристигли до зграде Народног позоришта, у центру Београда, која је заузета сутрадан, а све до 18. октобра смењивали су се напади и контранапади, док су се најжешће борбе водиле код железничког моста и код хотела „Москва“ на Теразијама.

Ослобођење Београда је симболично обележено 19. октобра увече, када је партизан Миладин Петровић на палати „Албанија“ на Теразијама, тада највишој згради у граду, развио југословенску тробојку с петокраком, а остаци немачких јединица су се повукли преко Саве током ноћи 19. на 20. октобар.

Спомен-гробље ослободиоцима Београда код Новог гробља свечано је отворено 20. октобра 1954. године, на десетогодишњицу ослобођења.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *