Вукићевић: Најбоље рјешење је покушати обновити савез који је побиједио 30. августа
Након што је ДПС због усвајања Нацрта Темељног уговора отказао подршку извршној власти, У Црној Гори влада затишје и неизјашњавање од стране политичких актера и партија које су позване да учествују у разрешењу кризе.
Политички аналитичар Бошко Вукићевић сматра да у овом случају није толико у питању политичко промишљање или тактизирање одређених странака, већ се једноставно ради о томе да оне чекају да се о проблематици изјасни западни фактор, тј. амбасаде које у дугом временском периоду и те како креирају политичка дешавања у Црној Гори.
Став након консултација са међународним фактором
„Након изјашњења западног фактора, тј. добијања инструкција и директива, партије ће дати свој званичан став. У оквиру датог стања ствари, особито је неповољно, па и поражавајуће за развој демократије у Црној Гори, то што западни фактор и одређене амбасаде често дају инструкције које нијесу у складу са интересима грађана Црне Горе. Такође, амбасаде одређују ко може, а ко не, бити дио извршне власти, који морају бити правци спољне политике земље и многе друге ствари које по Уставу припадају сувереном праву и избору грађана“, каже Вукићевић за портал Адриа.
Из свих ових разлога, по мишљењу нашег саговорника, тренутно није једноставно коментарисати политичка збивања у Црној Гори, а често је и, како каже, бесмислено предлагати најбоља рјешења, имајући у виду да увијек постоји та – западна „невидљива рука“ која диригује и управља политичком ситуацијом.
Најбоље решење покушати обновити савез који је побиједио 30. августа
„Ако бисмо, макар теоретски, занемарили утицај западног фактора, а имајући у виду да ДПС са свим својим сателитима не располаже довољним „бројевима“ за пад Владе у парламенту, можда би у овом тренутку најбоље рјешење било покушај обнављања савеза између коалиција које су побиједиле на изборима у августу 2020. године“, сматра Вукићевић.
То би, како упозорава овај аналитичар, био веома сложен пројекат, узевши у обзир тренутно веома лоше односе између страна, али ипак можда и најбоље рјешење, између многих лоших.
„Такав пројекат би вјероватно подразумијевао одређену реконструкцију актуелне Владе, и стварање неке врсте Техничке владе, договор о њеном ороченом трајању, а основни задаци те извршне власти би били суочавање са надолазећом економском кризом и припрема првих слободних и фер избора у Црној Гори. Ако би западни фактор допустио, мишљења сам да би се дати конституенти могли договорити. Проблем је у томе што ће амбасаде вјероватно наметнути неко рјешење које је неповољније за развој демократије у нашој земљи“, закључује Вукићевић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
„покушати обновити савез који је побиједио 30. августа“
Sa kime.? Sa lažovom Abazovićem?
Želja će nas bit. Kako Vojinović šutnu veronauku…