ИН4С

ИН4С портал

За куповину вакцина против короне до сада плаћено 9,9 милиона

1 min read

Илустрација

Црна Гора је до сада на набавку вакцина против вируса корона потрошила 9.924.510,51 еуро, показују подаци које је „Дану“ доставила служба за односе с јавношћу Министарства здравља. Информација о утрошеним средствима за вакцине до сада није објављивана јавности.

У Министарству здравља кажу да је Црна Гора до данас купила, или кроз донације од произвођача и држава, за наше грађане обезбиједила преко 1.300.000 доза вакцина против вируса корона, од чега кроз донације скоро 625.000 доза.

Водећи бригу о здрављу грађана и доступности безбједних, квалитетних и ефикасних вакцина, Влада Црне Горе је у претходном периоду опредијелила значајна средства за куповину и набавку вакцина. Током 2020. године за набавку вакцина против ковида-19 утрошена су 667.178,82 еура, а 2021. године за ту намјену издвојен је 8.179.526,01 еуро. Поред тога, за вакцине против ковида-19, преко пројекта „ЕУ грант за вакцине“, са девизног рачуна Министарства финансија и социјалног старања, отвореног за потребе Министарства здравља и реализацију овог пројекта, до сада је исплаћено 1.077.805,68 еура – наводе у министарству, пише ДАН.

Тренутно је, како наводе, грађанима на располагању око 464.348 хиљада доза вакцина и то: 141.348 доза вакцине „комирнати“ прозивођача „Фајзер“, са роковима 30. август 2022. и 30. септембар 2022. године и 323.000 доза „синовак“ и „Веро-Целл“ вакцина произвођача „Синофарм“, чији су рокови до 15. март 2023, 29. мај 2023. и 8. јул 2024. године.

– У складу са Смјерницама за управљање медицинским отпадом у здравственим установама израђеним у оквиру заједничког пројекта Програма Уједињених нација за развој (УНДП) и Министарства здравља Црне Горе, опасни фармацеутски отпад укључује истекле, неискоришћене, нежељене, просуте и контаминиране фармацеутске производе, љекове и вакцине. Такође, укључује и све серуме и боце, кутије и епрувете, као и цијеви које су видљиво контаминиране остацима фармацеутских производа или садрже неискоришћене производе. Националним законодавством дефинисан је фармацеутски отпад као отпад који обухвата све љекове и љековите материје, укључујући и њихову примарну амбалажу и сличне помоћне материје који су постали неупотребљиви због истеклог рока употребе, расипања, неусловног чувања или било ког другог разлога – наводе у министарству.

Вакцине којима истекне рок, а које се третирају као и остали фармацеутски (медицински) отпад уништавају се по посебној процедури која третира ову област, тј. област одлагања медицинског отпада.

– Вакцине се испоручују овлашћеном предузећу „Хемосан Бар“, које се бави овом ђелатношћу у Црној Гори, уз пропратну документацију, сходно закљученим уговорима са здравственим установама. С обзиром на то да се вакцине истеклог рока уништавају заједно са осталим медицинским отпадом, није могуће посебно навести износ средстава издвојених само за уништење вакцина. До сада су због истеклог рока на уништење послате укупно 27.754 дозе вакцина против вируса корона – закључују у Министарству здравља.

„Дану“ је из Института за јавно здравље (ИЈЗ) саопштено да они у вези с набавком вакцина против ковид-19 инфекције учествује у техничком раду набавке, складиштења и транспорта вакцина због очувања „хладног ланца“, као и у процјени неопходних количина вакцина.

– Све остале активности које се односе на економски, правни дио набавке и уништавања вакцина нијесу у надлежности Института и за то су дговорне друге установе. Тако је за цијену, број добављених вакцина надлежно Министарство здравља, а за уништавање вакцина чији је рок истекао – Монтефарм. У здравственом систему Црне Горе тренутно је на располагању око 460.000 доза ковид-19 вакцина, и то 140.000 доза „комирнати“ („фајзер“), 220.000 доза „синофарм“ и 100.000 доза „синовак“ вакцина – наводе у Институту.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *