ИН4С

ИН4С портал

Дејановић: "Торлак" није на продају

torlak

Министарка задравља Савица Ђукић Дејановић поручила је данас да ће до краја године бити договорена сарадња Института за вакцине, вирусе и серуме „Торлак“ и заинтересованих фармацеутских компанија, као и да Торлак није на продају.

Упитана да ли је планирана продаја „Торлака“, министарка здравља је рекла да нема речи о продаји и да „све што је наше треба вратити на ноге“.

Чланови координационог тела задуженог за проналазак стратешког партнера за „Торлак“ већ су разговарали с представницима фармацеутских компанија, попут „Клапсос Смит Клајн“, а ускоро ће имати разговоре и са осталм заинтересованим фармацеутским кућама, међу којима су и француске и немачке компаније, рекла је министарка.

У том координационом телу су, осим министараке здравља Ђукић Дејановић, и министар привреде Саша Радуловић и министарка енергетике Зорана Михајловић.

Милисављевић: Ко је одговоран за урушавање Торлака?

Председник скупштинског Одбора за здравље Душан Милисављевић упитао је Владу Србије ко је одговоран за стање у Институту Торлак, будући да је у претходним годинама држава улагала огромна средства за покретање производње појединих вакцина.

„Постављам питање влади који су појединци одговорни у Торлаку и Министарству здравља, ко је то направио толику штету да би у овом тренутку решење требало да буде приватизација или стратешко партнерство са одређеном фармацеутском кућом“, рекао је Милисављевић новинарима у парламенту.

Он сматра да се до сада хаотично улазило у решење проблема Торлака, а реч је, како је навео, о јакој и референтној установи.
„Држава је уложила огромна средства: 2007. године у производњу вакцине против грипа уложила је више од пола милиона евра, а потом и 3,5 милиона евра за производњу полио вакцине, а све те инвестиције су нестале и нису успеле да ставе у погон Торлак“, рекао је Милосављевић, који је и посланик ДС.

Он каже се стиче утисак да неко већ 20 година свесно уништава здравствени систем и као да неко има циљ, као што је то било приликом приватизација неких фабрика, да системски уништи здравство и да потом неке компаније купе оно што су грађани деценијама правили и финансирали.
„На крају ћемо доћи до тога да ће само мали број људи који имају средства моћи да се лече у приватним болницама“, рекао је Милисављевић и додао да се не слаже са концептом руковођења здравства.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *