Кајари: Покушавао сам да убедим Куртија да не шаље специјалну полицију на север
Донедавни командант Кфора мађарски генерал Ференц Кајари изјавио је да за време обављања дужности првог човека те међународне НАТО мисије имао проблема са властима из Приштине које су самовољно слале специјалне полицијске јединице на север Косова, преноси Бета.
Како преноси портал Балканска безбедносна мрежа, након што је у октобру окончао свој боравак на Косову, Кајари се вратио у Мађарску где је преузео дужност првог обавештајца оружаних снага своје земље и у интервјуу за армијско гласило рекао да је покушавао да убеди Приштину да не шаље специјалну полицију на север.
Похвалио је сарадњу са Војском Србије и обелоданио заједничку акцију разбијања криминалне организације која је држала мрежу илегалних коцкарница.
Он је рекао да владе у Приштини нису биле стабилне, али да је 2021. године Покрет Самоопредељење добио већину и да је јадна од главних тачака била показивање суверенитета пред гласачким телом и спољним светом.
„То је септембра 2021. резултирало уводјењем реципроцитета на регистарске таблице које су узроковале вишеседмичне напетости. Косовски Срби затворили су више путева који воде ка граничним прелазима и тиме ефективно заробиле специјалне снаге косовске полиције стациониране на том простору. Све то је указивало на промену безбедносне ситуације. Тада је први пут после више година Кфор морао да интервенише како би разрешио ситуацију и разместио снаге у спорним областима“, рекао је Кајари.
Кајари је преузео дужност команданта Кфора 15. октобра 2021, два дана након што је косовска полиција извела акцију против организованог криминала у северном делу Косовске Митровице. Мета је била група кријумчара, тврди Кајари, али је појава полиције довела до уличних сукоба косовске полиције и косовских Срба и употребе оружја.
„У тим сукобима први пут после више година повредјен је један мештанин Србин. Желео сам да спречим ескалацију овакве измењене ситуације када сам преузео командну дужност“, навео је Кајари и додао да је зато покушао да убеди косовске власти и премијера Аљбина Куртија да не користе полицијске снаге на начин који може да доведе до сличних сукоба као у Косовској Митровици.
Кајари је рекао да је предложио да буде нека врста посредника измедју врха косовске полиције и челних људи локалних власти и да је, после пуно неслагања и тврдих ставова косовске* Владе.
Мађарски генерал је рекао да је избијање рата у Украјини довело до већег присуства Косовске* полиције у северним општинама и повећања тензија и да је Курти, после 24. фебруара, позвао команданта Кфора на разговор о безбедносној ситуацији.
„Последице рата могле су се осетити у читавог региону, поготово у домену јавне речи. Зато сам у марту више пута замолио представнике приштинских власти да промене начин обраћања јер не помаже у очувању безбедносне ситуације и подстиче тензије међу становништвом“, рекао је Кајари.
После завршетка мандата Кајари је оценио да нема осећај да је задатак потпуно извршен и додао да је тако било и код свих досадашњих команданата Кфора.
„Ова мисија је присутна на Косову* већ 23 године. То значи да се ништа не може завршити или решити у једној години, али то није ни био циљ. Постоји, дакле, двоструки осећај поред командне дужности предао сам и дугогодишње потешкоће“, рекао је он.
Кајарија је на дужности команданта Кфора заменио италијански генерал Микеле Ристућа.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: