ИН4С

ИН4С портал

Еколошки: Месо у фази распадања плута по мору

1 min read

Језивом призору у црногорском подморју свједочио је ронилац са Цетиња.

прсуте

Свињске пршуте и полутке бачене су у море, у близини плаже Галија, која се налази између Будве и Петровца, а месо у распадању налази се на око 10 метара дубине. Језивом призору у црногорском подморју свједочио је ронилац са Цетиња, који је у петак, умјесто подводне љепоте, наиштао на свињске полутке и пршуте у распадању.

„Био сам запрепашћен када сам то видио. На око 100-200 метара у круг видио сам двадесетак полутки и пршута у распадању. Просто не могу да вјерујем да је некоме пало на памет да у море исровари такав отпад, а није ми јасно ни како је то извео, с обзиром да је прилаз плажи Галија неприсрупачан. У сваком случају, ово је страшно“, казао је ронилац са Цетиња за „Дан”.

О његовом „проналаску” свједочи и фотографија коју је направио његов пријатељ.

У Управи за инспекцијске послове јуче и прекјуче нијесу одговарали на питања „Дана“ да ли им је пријављен овај случај и да ли су реаговали, с обзиром да су били празнични дани. Главни ветеринарски инспектор Мирјана Драшковић у телефонском разговору казала је да Ветеринарска инспекција није добила никакву пријаву поводом баченог свињског меса у море. Она је указала да се инспектори Ветеринарске инспекције не баве таквим истрагама, те да је месо у море могао бацити било ко. Никакво обавјештење, како је казала, за вријеме радних дана нијесу добили ни од комуналне полиције нити од било кога другог.

Директор Еколошког покрета Озон Александар Перовић истиче да је неконтролисано одлагање отпада у подморју и на морском дну проблем који је у Црној Гори веома изражен.

„Ако знамо колико је еколошке и економске штете нанијело неправилно управљање гритом из Бијеле, требало би да будемо свјесни да ће нас веома скупо коштати санација и све што ће сем тога бити потребно урадити како би се промијенила пракса“, упозорио је он.

Перовић је истакао да је очигледно да ће морати да се унаприједи и мониторинг морских екосистема, али и законски оквир, на шта су из Озона више пута указивали.

„Не бисмо смјели заборавити да је потребно ријешити проблем управљања отпадом и отпадним водама, нарочито током љетње сезоне, јер се генеришу значајно веће количине и свакако је већа и пријетња по јавно здравље и животну средину. Све ово потврђује да је наша иницијатива о доношењу Закона о заштити подморја и морског дна била оправдана, јер би ту требало да буду уврштене и адекватне казнене мјере чијом би ефикасном примјеном унаприједили постојеће прилично неповољно стање“, оцијенио је Перовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net