ИН4С

ИН4С портал

Контрола летјења у Подгорици два сата била “блек ауту”

1 min read

Фото: Википедија

У Терминалној контроли летјења Подгорица (ТКЛ) 15. новембра прошле године десио се озбиљан ванредни догађај – потпуни прекид напајања електричном енергијом, због чега тај сегмент Контроле летјења Србије и Црне Горе (СМАТСА) неколико сати није био у стању да обавља своју мисију.

Информација коју су “Вијести” добиле од извора блиског ТКЛ Подгорица, у међувремену је званично потврђена из СМАТСА, али и из Агенције за цивилно ваздухопловство Црне Горе (АЦВ). Из те двије институције тврде да упркос ванредном догађају, сигурност летјења у Црној Гори у вријеме када је ТКЛ Подгорица била ван погона, није била доведена у питање.

У ваздухопловству се иначе, овакав ванредни догађај класификује као тзв. “АТЦ зеро евент” односно ситуација када Контола летјења (Air Traffic Contrrol) из било којег разлога, није уопште у стању да сигурно пружи услуге контроле ваздушне пловидбе или управљања кретањем ваздушног саобраћаја. У таквим околностима предузимају се посебне мјере и разрађене процедуре у ширем систему контроле летјења над одређеним подручјем чији је дио у “ATC zero” статусу, како би се са што мање посљедица по редовност авиосаобраћаја, ванредни догађај што прије превазишао, пишу Вијести.

Из Агенције за цивилно ваздухопловство Црне Горе која је “врховна ваздухопловна власт” у држави, потврдили су “Вијестима” да је 15. новембра прошле године ТКЛ Подгориуца била у “ATC zero” статусу, али нису жељели саопштити природу инцидента који је привремено проузроковао да ТКЛ Подгорица није могла пружати своје услуге.

”У складу са регулаторним захтјевима, АЦВ је у обавези да обезбиједи повјерљивост података који се односе на догађаје у цивилном ваздухопловству. Имајући то у виду, желимо да Вас информишемо да смо упознати са наведеним догађајем који је настао као посљедица прекида напајања електричном енергијом, а надлежне службе Агенције су одмах успоставиле координацију са пружаоцем услуга по том питању и према добијеним информацијама, није било утицаја на сигурност летјења. Додатно, истакли би да је наведена ситуација трајала мање од два сата, те да није било значајног утицаја на одвијање редовног авиосаобраћаја на Аеродрому Подгорица, односно дошло је до одлагања само једног слијетања ваздухоплова који је претходно био рерутиран”, одговорено је “Вијестима” из АЦВ-а на чијем је челу директор Зоран Максимовић.

Из АЦВ-а нису конкретно одговорили на питања шта је узрок ванредног догађаја у ТКЛ Подгорица, као и што је по њиховим сазнањима, СМАТСА у међувремену предузела да се тако нешто више не понови.

У Контроли летјења Србије и Црне Готре (СМАТСА) из Београда, “Вијестима” су потврдили да је 15. новембра прошле године у интервалу од 10.17 до 11.55 часова по локалном времену, дошло до “рестрикције на пружање АТС услуга у контроли летјења ТКЛ Подгорица, као посљедице проблема у дистрибуцији електро-енергетског напајања објекта ТКЛ Подгорица, коме је претходио прекид напајања електричном енергијом комплекса аеродрома у Подгорици”.

”Наведено је за посљедицу имало привремени губитак напајања система, који немају обезбијеђено вишеструко електро-енергетско напајање у периоду од 09:17 до 10.55 УТЦ. За вријеме трајања догађаја примијењене су прописане процедуре и поступања у складу са технологијом рада у непредвиђеним ситуацијама. Ни у једном моменту није била угрожена сигурност одвијања ваздушног саобраћаја у простору надлежности, при чему је један ваздухоплов дерутиран на алтернативни аеродром на захтјев посаде, након чега је по успостављању напајања, обавио слијетање на подгорички аеродром”, саопштили су из СМАТСА.

Агрегати се нису упалили након нестанка струје, за рјешење потребно више од милион еура
Иначе, сваки сегмент контроле летјења морао би да има резервне изворе напајања електричном енергијом који по аутоматизму преузимају на себе ту улогу у случају да из било којих разлога престане да функционише примарно (редовно) напајање струјом. Међутим, дизел-агрегати ТКЛ Подгорица који су, када је 15. новембра заказало примарно напајање електричном енергијом цијелог подгоричког аеродрома и зграде ТКЛ, требали да обезбиједе електроснабдијевање контролорима лета, су “испали”, па је ТКЛ остала потпуно без напајања, односно била је у тзв. блацк-оут статусу. Такво нешто се, по правилу, иначе никада не би смјело десити.

ТКЛ Подгорица преко својих аеродромских контрола летјења у Подгорици и Тивту, води авиосаобраћај на малом подручју изнад јужног дијела и приморја Црне Горе, односно у зонама ова два аеродрома од земље до нивоа лета ФЛ 145, одноно висине од 14.500 стопа (4.250 метара). Укључујући и ваздухоплове који лете за или са оближњих аеродрома Тирана у Албанији и Дубровник у Хрватској, кроз оперативни простор ТКЛ Подгорица у сезони, пролази и до 5.000 ваздухоплова мјесечно. Иначе, терминална контрола летјења тј. простор у коме авиони полијећу са аеродрома или врше прилаз за слијетање, сматра се најкомплекснијим обликом вршења овог посла.

Према незваничним сазнањима “Вијести”, проблем који се десио 15. новембра навео је СМАТСА да обезбиједи додатна средства која ће Планом инвестиција те компаније за 2023. бити инвестирана у ТКЛ Подгорица, па је за отклањање проблема који су узроковали блацк-оут, опредијељено 1.152.000 евра.

Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net