Одложена контрола оптужнице: Меденица и група пред судом 1. јануара
1 min readУ Вишем суду у Подгорици данас је одложено рочиште на којем је требало да се расправља о законитости и оправданости подигнуте оптужнице против бивше предсједнице Врховног суда Весне Меденице и осталих окривљених.
Наредно рочиште је судија Горан Шћепановић заказао за 1. фебруар у осам сати.
Као разлог је навео да правно лице „Копад компани“ д.о.о. Никшић није уредно обавијештено, односно није примило судски позив.
Судија је рекао да је фирма промијенила адресу.
Специјално државно тужилаштво подигло је оптужницу против окривљених Милоша и Весне Меденице, Дарка Лаловића, Василија Петровића, Бојана и Марка Поповића, Милице Влаховић Милосављевић, Марка Вучинића, Милорада Меденице, Луке Бакоча, Петра Милутиновића, Иване Ковачевић, Радомира Раичевића, Марјана Бевење, Стева Караникића и Горана Јовановића и „Копад Компани“ ДОО Никшић, за кривична дјела стварање криминалне организације, продужено кривично дјело кријумчарење, продужено кривично дјело давање мита, примање мита, противзаконити утицај и навођење на противзаконити утицај, злоупотреба службеног положаја, неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога, омогућавање уживања опојних дрога, недозвољено држање оружја и експлозивних материја, тешка тјелесна повреда и спрјечавање доказивања.
Окривљеном Милошу Меденици се, између осталог, како се наводи, ставља на терет да је у 2019. години, створио криминалну организацију, чији су припадници постали окривљена Весна Меденица, девет окривљених лица и окривљено правно лице, са циљем вршења кријумчарења цигарета и противзаконитог утицаја на судску власт, а ради стицања незаконите добити и моћи, те да је, у саизвршилаштву са окривљеним припадницима криминалне организације, избјегавајући мјере царинског надзора, из Слободне царинске зоне луке Бар, кријумчарио цигарете на царинско подручје Црне Горе, ради продаје, уз помоћ лажне документације и давања мита окривљеним царинским службеницима.
Окривљеној Весни Меденици се ставља на терет да се, у периоду од 2019. до 2021. године, обавезала да ће, коришћењем свог службеног положаја предсједнице Врховног суда и претпостављеног утицаја, као бивше предсједнице тог суда, посредовати да се одређени парнични предмети који су се водили пред Вишим судом у Подгорци и Врховним судом Црне Горе заврше у корист привредних друштава „Fab Live“ и „Cijevna Commerce“, без обзира на чињенично стање, у чему јој је помагао окривљени Милош Меденица и поједини припадници криминалне организације, а да су је на противзаконити утицај навели окривљени Поповићи и Петровић, те да је за њено посредовање дат мито.
Окривљеној Весни Меденици се ставља на терет и да је, крајем 2018. и почетком 2019. године, као предсједница Врховног суда Црне Горе, подстрекавала окривљену Милицу Влаховић Милосваљевић, судију Привредног суда Црне Горе, да злоупотријеби службени положај и у парници, и супротно Закону о извршењу и обезбјеђењу, донесе привремену мјеру у корст Рада Арсића, кума окривљене Весне Меденице, и његовог привредног друштва, чиме су теже повријеђена права друге парничне странке, наводи се у оптужници.
Окривљеној Весни Меденици такође се ставља на терет и да је у 2019. години, као предсједница Врховног суда Црне Горе, користећи службени положај, а у 2022.години, као бивша предсједница тог суда, користећи друштвени положај и претпостављени утицај, посредовала код судија Врховног суда Црне Горе, односно судије Основног суда у Херцег Новом, да изврше службене радње супротно Закону о судском савјету и судијама, односно Закону о парничном поступку, и донесу одлуку у предмету корист привредног друштва „Царине“.
Окривљеном Дарку Лаловићу се ставља на терет да је, у 2020.години, искоришћавањем свог службеног положаја службеника Управе полиције неовлашћено посредовао у куповини опојне дроге за окривљеног Милоша Меденицу, којем се ставља на терет да је купљену дрогу давао на уживање другима, али и да је у кући држао оружје чије је држање грађанима забрањено и носио га на јавном мјесту.
СДТ вјерује да су Милош Меденица и његова мајка Весна, прихватили мито, након што је одлучила да користећи положају судству издејствује пресуду у корист компаније “Fab Live”, коју је тужила фирма “Gugi komerc”.
Власници “Fab Live-a”, окривљени Марко Поповић и Бојан Поповић, како сумња СДТ, прихватили су да плате 181.000 еура, у противриједности у некретнинама, како би било пресуђено у њихову корист, а на штету “Gugi komerca”, који је таквом одлуком Врховног суда оштећен за 2,3 милиона евра.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ako se Veka Glibulja žali Usranom Bitanginom sudu, moći će da smrdi na slobodi još nekoliko godina.