ИН4С

ИН4С портал

„Фејкњуз“ трагач: Како је Подгоричанка преварила цијелу регионалну спортску јавност

1 min read

Саша Средановић

Метеорски успјех рођене Подгоричанке Саше Средановић у области спортске психологије је био повод да се о њој у медијима практично годинама пишу хвалоспјеви и да наводна психолошкиња ФК Барселона буде чак и гост на јавним сервисима Црне Горе, Србије…

„Фјекњуз трагач“ јуче је објавио темељно истраживање које показује да Средановић није радила у словеначким и шпанским клубовима за које је тврдила да су је ангажовали, те да су њене јавно исказане академске референце сумњиве.

Трагач наводи и да Средановић није хтјела да разговара о детаљима из њене биографије, већ је њена ПР менаџерка пријетила тужбом, а онда је редакцији стигла и опомена пред тужбу од адвокатске канцеларије која не постоји.

Академске референце

Средановић тврди да је дипломирала клиничку психологију на Универзитету у Мастрихту у Холандији, а затим специјализирала спортску психологију на истом универзитету.

На Линкедин профилу Саше Средановић наводи се да је дипломирала на „Maastriht University of clinical psychology“, а таква институција не постоји. На Универзитету у Мастрихту нуде се основне студије психологије на енглеском и холандском језику.

На званичном сајту овог универзитета не постоје информације о основним, мастер или специјалистичким студијама спортске психологије.

Координатор јединог предмета посвећеног спортској психологији на Универзитету у Мастрихту профессор Гил тен Хор је за Трагач потврдио да специјализација коју Саша Средановић наводи – не постоји.

Олимпија, Билбао, Бетис, Барселона…

Средановић је причала да је прво радила у мањим клубовима у Холандији, Њемачкој и Швајцарској, а њен “успон” почиње у Олимпији из Љубљане.

Потом је пошла у Шпанију у чувени Атлетик Билбао, па у Реал Бетис, а онда чак и у Барселону!

Ипак, у одговорима Трагачу, сва четири клуба наводе да особа под именом Саша Средановић не постоји у њиховим евиденцијама

Барселони је Трагач послао и линк ка Инстаграм профиле Средановић и стигао је одговор да та особа не ради у Ла Масији.

Иако Средановић наводи да говори седам језика, на њеном инстаграм профилу или страници, је погрешно на енглеском написано да је спортски психолог.

Такође, више не пише да ради у Ла Масији, а да је промјена настала скоро свједочи и то што и даље није индексирана на Гугл претрази.

Пријетње и лажни адвокати

Трагач описује да се редакцији умјесто Саше Средановић јавила њена сестра Сека Средановић која се представила као њена ПР менаџерка, која је прво рекла да Саша по уговору не може да даје изјаве у току ове сезоне, а онда поменула тужбу и дала “пријатељски савјет” аутору да не објављује текст.

Након тога је услиједио још један “савјет” да се о овој теми не пише, а онда и опомена пред тужбу коју потписује адвокат Милош Зејаковић из, како се наводи, „Адвокатске канцеларије Зејаковић”.

У опомени се упућује „посебна нота” новинару који је ступио у контакт са ПР Секом Средановић и стоји да је то опомена пред „покретање поступка међународне тужбе – по предмету увреде, клевете, изношења неистина, повреде приватности, части, морала”.

Трагач је, међутим, утврдио да на тој адреси не постоји адвокатска канцеларија, да не постоји ни у регистру Адвокатске коморе Београда чији лого је садржао упућени е-маил, а да у регистру нема ни адвоката под тим именом.

Косановић: Све је почело интервјуом за РТС

Аутор текста Стефан Косановић за “Вијести” каже да је Средановић већ три године присутна у медијима и да су информације о њој преносили готово сви релевантни медији, од таблоида до оних позуданијих.

Кратку информацију о томе да је Средановић постала дио штаба Барселоне су раније објавиле и “Вијести”, а информација је повучена након објаве Трагача.

“Нисмо ни ми из прве видјели да је у питању измишљена биографија, до Мундијала у Катару. Том приликом је у интервјуу за јавни сервис Србије, РТС, изјавила да је Србија једина европска репрезентација без психолога, а да неке имају чак и по три психолога у екипи, за сваки дио терена по једног. Најобичнијом Гугл претрагом нисам успио да пронађем такву репрезентацију и то је у мени пробудило сумњу. Контактирао сам са свим медијским представницима европских селекција и добио седам одговора од којих је пет навело да немају психолога, док остала два да имају по једног”, објашњава Косановић.

Наводи да је даљим истраживањем дошао до тога да на сајтовима клубова за које каже да је радила није било ни ријечи о њој.

Када сам добио одговор Барселоне да она не ради тамо, контактирао сам и остале, па остао у чуду. Када сам хтио да чујем њену страну и дам јој шансу да докаже да ради у клубу, добио сам пријетње њене ПР менаџерке, а убрзо и опомену пред тужбу која се испоставила да је стигла од непостојећег адвоката”, истиче Косановић.

На питање како коментарише то што се толико медија бавило Средановић, новинар наводи да претпоставља да су медији преписивали једни од других.

“Тако се створила једна мрежа, гдје када се у Гуглу укуца њено име, добијате само хвалоспјеве и ни не посумњате да ту може да буде нешто лаж. То је дотле догурало да су њој медији помогли и да се референцира и добије верификован налог на Инстраграму”, закључује Косановић.

Гостовање на РТЦГ, предавања у Будви…

Средановић се појављивала и на Радио-телевизији Црне Горе, а Општина Будва је у сарадњи са њом крајем децембра организовала предавање “Психологија побједника”. У најави је описивана као цијењени спортски психолог и психолог Барселоне.

„Предавање се организује са циљем да укаже на потенцијал и значај развоја психологије код спортских радника и спортиста. Наиме, овим предавањем желимо пружити пуни допринос унапређењу спорта у Црној Гори, као и успјеху наших спортиста од најмлађих до професионалних такмичара. Једнако као и спортске вјештине ментално здравље је од изузетног значаја као један од предуслова за постизање добрих спортских резултата“, наводи се у саопштењу Службе предсједника Општина Будва.

У извјештајима са предавања се види да је присуствовао велики број познатих бивших и садашњих црногорских спортиста.

Средановић је врло надахнуто говорила о својим наводним достигнућима у интервјуу за “Побједу” гдје је представљена као веома млада, згодна и изузетно образована.

Причала је да двије и по године била у Олимпији из Љубљане, а да је тадашњи власник Милан Мандарић “отишао у Шпанију на неке разговоре” и да је он тада рекао да је управо она најзаслужнија за то што је прорадио напад.

Објашњавала да је тако стигла у Атлетик Билбао гдје је радила осам мјесеци, да су током њеног боравка тамо елиминисани Реал Мадрид и Барселона, да је потом прешла у Бетис, а да је пошто је добила понуду Барселоне, чак и чувени чилеански тренер Мануел Пелегрини савјетовао да не смије да одбије понуду “јер ако их одбијеш сматраће да чекаш Реал и више те неће звати“.

Тврдила је и да је Барселона морала да плати обештећење Бетису, да ће јој улога бити да ради у првом тиму и да буде укључена у академију “Ла Масија”.

Препричала је и сусрет са тренером Барселоне Ћавијем: “Објаснио ми је велике амбиције Барсе”.

Говорила је о томе како изгледа један радни дан.

“Ујутро већ око девет сам на стадиону и у зависности од процјене тренера почињу састанци са играчима. Морам бити на тренинзима пратити како се понашају играчи, пазити њихове гестикулације и у договору са тренером одлучујемо ко иде на разговор. Обично два пута током седмице имамо заједничке разговоре, али сви играчи су другачији. Нападачи су најтежи, јер они зависе од учинка, ако нема асистенција и голова, падају психолошки, јер онда тешко скрену пажњу за евентуални прелазак у други клуб. Најинтелигентнији су везисти, за одбрамбене играче треба доста чвршћи приступ, а голмани су специфични, али нијесу тешки за рад и најлакше прихватају савјете”, описала је сликовито Средановић.

Најдраматични опис је био ситуације када је, како је тврдила, у финалу Купа краља прије почетка првог продужетка ушла са тренером Мануелом Пелегринијем у свлачионицу.

“Ушли смо у свлачионицу тренер и ја, играчи су били под тензијом и основаном нервозом јер јуримо тај резултат, сад или никад, немаш другу шансу. Први пут сам у животу ишла преко Пелегринијеве ријечи. Рекла сам:,,Само секунд, шефе. Станите, удах, па издах. Ми смо Бетис, ми на овом радимо, и радили смо, и ми ћемо ово да узмемо и ако идемо на пенале од пет ћемо дати свих пет и то нека вам буде у глави. Нека прође два пута по 15 минута, ми дајемо сваки пенал, да ли вам је то јасно?!“. Када смо дошли до пенала знала сам да ћемо добити “.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “„Фејкњуз“ трагач: Како је Подгоричанка преварила цијелу регионалну спортску јавност

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *