ИН4С

ИН4С портал

Раковић: За Србе исто важне државна независност и црквена аутокефалност

1 min read

Александар Раковић

Историчар др Александар Раковић гостовао је на Савиндан на телевизијском програму Радио-телевизије Србије и говорио је о значају Светог Саве у прошлости, садашњости и будућности.

Раковић је рекао да је Свети Сава једина особа у српском народу за коју се истовремено може везати утемељење српске државности, српске црквене аутокефалности, српске књижевности и српске просвете.

Даље, Раковић је казао да је Свети Сава био визионар који је, у тешко време латинске окупације Цариграда, искористио кратак временски оквир да за српску цркву добије аутокефалност од цариградског патријарха који је тада столовао у Никеји.

То је, каже Раковић, историјски догађај који је утврдио пут српског народа као најзападнијег православног народа, јер су Грци у позном средњем веку трајно изгубили своје западне православне земље Сицилију и јужну Италију.

Раковић је подсетио да је хрватски идеолог Иво Пилар рекао да је Свети Сава створио народу православну веру као везивно ткиво српског народа и да је британски историчар Ерик Хобсбаум написао да су Срби једна од европских протонација (првостворених нација) управо захваљујући јасној спони савременог идентитета с Немањићима и Косовским заветом.

С тим у вези Раковић је нагласио да је српски средњи век био наше златно доба, време када су Немци (Саксонци) били гастарбајтери у Србији, рудари и гарда која је чувала српске краљеве и цареве.

Раковић је посебно нагласио да су српска државна независност и српска црквена аутокефалност исто важне за српски народ и да је реч о темељима нашег идентитета, које још чине српски језик, српска ћирилица и народно сећање српског народа.

Стога је Раковић подвукао да српски народ треба да буде поносан на то што има независну државу Србију и аутокефалну Српску православну цркву, које смо кроз историју стварали, бранили и одбранили.

Раковић је закључио да – када говоримо о српској држави, српској цркви и српском народу – не постоји подела на „нас“ и „њих“ или да су неки „ми“, а неки „они“, јер сви смо ми Србија, Српска православна црква и јединствен и недељив српски народ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *