Заиграли се: Кина запретила САД због рушења балона
Кина је критиковала САД због обарања летелице, за коју амерички званичници сматрају да је шпијунски балон, изнад америчких територијалних вода, назвавши тај потез „јасном претераном реакцијом“ након које би могао да уследи „неопходан одговор“ Кине.
Амерички секретар за одбрану Лојд Остин потврдио је у суботу да је америчка војска оборила „шпијунски балон на великој висини који је лансирала Народна Република Кина у ваздушном простору изнад вода код обале Јужне Каролине“. Портпарол кинеског министарства спољних послова у недељу је изразио „снажно незадовољство“ употребом силе за обарање летелице.
Раније у суботу, Кина је одбацила оптужбе за шпијунажу, рекавши да се ради о истраживачком балону који је скренуо са путање „вишом силом“ и оптужила америчке политичаре и медије да користе ситуацију како би оцрнили Кину, пренео је Ројтерс.
– Кина ће одлучно штитити легитимна права и интересе релевантних компанија, задржавајући право да предузме даље неопходне реакције – поручено је из Пекинга.
Званичник из америчког министарства одбране објаснио је да је кинески балон део надзорне флоте балона који врше шпијунажу на пет континената, преноси Ројтерс. Кинески балон није био метеоролошки балон, већ шпијунски, чији је задатак да прикупи податке о осетљивим војним локацијама, рекао је амерички званичник.
Пентагон је објавио присуство балона у четвртак, док је исти лебдео изнад Монтане, америчке државе на чијим северу је ускладиштено 150 интерконтиненталних балистичких пројектила наоружаних нуклеарним бојевим главама, наводи се у извештају.
Пентагон је саопштио да је председник Џо Бајден одобрио рушење балона истог дана.
Амерички државни секретар Ентони Блинкен назвао је упад „балона за надзор“ у ваздушни простор САД „неприхватљивим“ и „неодговорним“ и отказао посету Пекингу планирану за недељу.
Одлагање Блинкеновог путовања, које су у новембру договорили Бајден и кинески председник Си Ђинпинг, представља ударац за оне који су у посети видели приликудастабилизују све лошије односе између две земље.
Пентагон је у петак саопштио да је други кинески балон примећен у Латинској Америци, али није прецизирао тачну локацију.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: