ИН4С

ИН4С портал

Данас о избору четвртог судије Уставног суда: Бегановић или Ресулбеговић?

1 min read

Фото: РТЦГ

Чланови Уставног одбора Скупштине данас ће гласати о избору четворо судија Уставног суда, а према информацијама једно мјесто са квоте мањинских народа до синоћ није било коначно усаглашено, пишу Вијести.

Посланици власти и опозиције прошле седмице су се усагласили о подршци Снежани Арменко, Момирки Тешић и Драгани Ђурановић. Остало је да се Бошњачка странка и албанске партије договоре око подршке Фаруку Ресулбеговићу, улцињском тужиоцу, или Алији Бегановићу, предсједнику Суда за прекршаје из Бијелог Поља.

Како преносе Вијести, већинска подршка посланика је на страни Ресулбеговића, кога подржавају посланици албанских партија, али и сам премијер Дритан Абазовић. Иза Бегановића су БС и Демократска партија социјалиста.

Више саговорника рекло је за Вијести да ДПС не жели улцињског тужиоца у Уставни суд и да вјероватно нијесу спремни да притисну зелени тастер приликом гласања, јер је Ресулбеговић покренуо поступак против њихових колега у тој јужној општини због сумње у партијско запошљавање.

ИЗ ДПС-а нијесу навели да ли је тачно да неће да подрже кандидата за Уставни суд Фарука Ресулбеговића, због поступка који је покренуо против бившег предсједника Општине Улциња Љора Нрекића и четворице његових сарадника.

Извори, међутим, наводе да посланици Социјалдемократске партије и Социјалдемократе немају ништа против тог кандидата и да би на пленарној сједници могли гласати за њега. Уз подршку албанских посланика Ресулбеговић би, у случају да га подржи Уставни одбор, могао рачунати на 51 глас посланика – што међутим није довољно за избор у првом кругу гласања када је потребна двотрећинска подршка (54).

Међутим, у другом покушају он би могао проћи јер је тропетинска подршка, прописана Уставом, 49 гласова.

Судије УС бирају се двотрећинском већином, односно тропетинском на пленарној сједници и то на предлог Уставног одбора.

СДП је раније најавио да неће подржати Момирку Тешић и Драгану Ђурановић, прву из професионалних разлога, јер мисле да због њеног рада не заслужује да буде дио “састава правне аристократије”, док у случају Ђурановић каже да је није добро изабрати јер ће “за најдаље годину и по или двије, по закону отићи у пензију”. Замјера јој што је током интервјуа пред Уставним одбором “апострофирала своју партијску припадност”.

Члан Уставног одбора Андрија Поповић јуче је рекао да ће он данас на сједници Одбора подржати осам кандидата, не наводећи кога.

Казао је да ће тиме дати шансу партијама, заступљеним у том тијелу, да коначно профункционише УС.

”За кандидате за које ћемо гласати сматрамо да стручношћу и угледом заслужују мјесто у УС и да ће оправдати очекивања”, рекао је он.

Из Албанске алтернативе су незванично казали да очекују да мјесто судије УС припадне припаднику албанског народа, пишу Вијести.

Законом о Уставном суду прописано је и да су “приликом предлагања кандидата предлагачи дужни да воде рачуна о сразмјерној заступљености припадника мањинских народа и других мањинских националних заједница и о родно балансираној заступљености”.

До прије годину дана у Уставном суду је било двоје судија Бошњака, па су очекивања да тако и остане. Међутим, рачуница показује да није само то у питању, већ и чињеница да ће судија са мањинске квоте вјероватно имати пресудан глас приликом одлучивања.

Уставни суд има седморо судија, тренутно троје активних а четворо у процедури избора у Скупштини. Од троје уставних судија двоје је доносило одлуке које су ишле наруку бившој власти, а дио јавности доводи у питање њихову професионалност, јер их је бивша влада ДПС-а наградила стамбеним кредитима. То се разумије као вид корупције.

Уколико би био изабран Ресулбеговић сумња се да он не би био поуздан савезник ДПС-а, па би њихови политички противници преузели “контролу” над институцијом чија је надлежност да штити Устав.

Тешић је добила подршку на предлог Демократа, Арменко ДФ-а, а Ђурановић је “погурао” у преговорима ДПС.

За мјеста у УС пријавило се 26 кандидата.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *