Графике и цртежи вајара Ота Лога
Поводом 55 година од прве самосталне изложбе Ота Јована Лога (1931–2016) у Галерији „Графички колектив” од синоћ у 19 сати па до 25. фебруара биће представљене графике и цртежи из његовог опуса.
Како подсећају из Графичког колектива, управо ту прву изложбу графика и скулптура 1957. отворио је песник Бранко В. Радичевић братским речима: „Нека ти је срећна пловидба Ото Лого.” Реч је о значајном Логовом стваралачком сегменту мада је данас мање познато да је на почетку каријере овај вајар свој нови стимуланс нашао у графици.
Радови на изложби настали су крајем педесетих и почетком шездесетих година 20. века, а овај период у доба модерне познат је и као „Периклово доба графике”. Његов рад у овом медију увео га је у свет уметности, о чему сведоче Логове прве изложбе, награде и критичарске рецензије. На прве три самосталне изложбе 1957, 1959. и 1962, како наводе у тексту који прати поставку, Лого је излагао скулптуре и графике које је синхроно стварао тих година. „По завршетку академије, као самоук, бавио сам се графиком јер нисам имао атеље где би радио скулптуру”, сећао се уметник.
Логова концентрисаност на уметничку графику у односу на комплексан вајарски опус временски представља епизоду – од неколико година између 1957. и 1962 – али 35 литографија представљају стварни уметнички допринос националној култури које својим поетским дискурсом припадају асоцијативној апстракцији биоморфног својства и блиске су крилу графичког београдског круга. О његовој изложби графика и скулптура 1962. Лазар Трифуновић је у својој критици поентирао да је то уметнички осетљиво и занатски вешто. Излагао је на значајним бијеналима (Љубљана, Загреб) и презентовао савремену југословенску графику од Токија, преко Кубе до Венеције.
На путу стваралачког сазревања и Логове индивидуације био је преломан и његов једногодишњи боравак у Паризу 1962. године. Тада је одлучио да се посвети само скулптури. Следећих деценија стварана је историја: више од 30 самосталних изложби у земљи и свету, преко 900 скулпторских јединица. Стваралачка страст водила је од галеријских простора до јавних споменика. Током шест деценија стваралаштва оставио је иза себе опус који зрачи енергијом и посвећеношћу којом је радио током читаве каријере. „Моју срећу сам избоксовао – сам”, забележено је његово мишљење у једном интервјуу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: