ИН4С

ИН4С портал

Др Душко Кнежевић у интервјуу за магазин “The GLOBE“: Истином до правде

1 min read

Фото: А Плус портал

Часопис “The GLOBE“, све популарнији пословни магазин на тржишту Србије и региона, двојезичан (на српском и енглеском језику) и излази тромјесечно, који се бави актуелним кретањима у областима туризма, привреде и економије претежно у овом дијелу Европе, али и како му само име каже, широм планете, у свом “зимском” издању 2023. године, објавио је опширан интервју са др Душком Кнежевићем, предсједником Универзитета Медитеран и Атлас групе.

Преносимо тај интервју др Душка Кнежевића за “The GLOBE“ у цјелини:

Опредељујући се за приватан бизнис и градећи пословну каријеру више од тридесет година, др Душко Кнежевић је стекао изузетан пословни углед у свету, послујући у више земаља Европе. Рођен у Подгорици, студирао је у Београду, где је и започео бизнис, истовремено се стално стручно усавршавао, што му је била драгоцена компонента за успех на пословном плану. Након завршетка Економског факултета, на истом факултету је и магистрирао, а докторску титулу је стекао на Правном факултету. Остао је везан за Београд. Основао је Београдску банкарску академију, високошколску установу која је образовала више генерација стручњака у области финансија.

Компанију „Атлас групу“ основао је пре 30 година, чија окосница је била „Атлас банка“, до 2005. године када је преузела грчка Пиреус банка, као и “Центробанка” коју је преузела “Марфин банка”. Био је већински власник “Копаоник осигурања” које је половином 2006. купио словеначки “Триглав”. Капитал је пренео у Црну Гору и почео да гради пословну империју. Две банке, берза, први приватни универзитет, инвестициони и пензиони фондови, телевизија и радио, осигурање, фабрика воде, туристички комплекси, посебно за медицински туризам, били су озбиљни пројекти за малу државу као што је Црна Гора.

Поносан је и на свој филантропски ангажман. Србији је поклонио колекцију портрета најугледнијих београдских интелектуалаца аутора Миће Поповића, која је сада у Музеју савремене уметности. “Атлас група” је била донатор изградње Храма Светог Саве, за шта је Кнежевић добио велику повељу од патријарха Павла. Затим је финансирала изградњу споменика патријарху Павлу на Ташмајдану. Као бивши спортиста, улагао је доста у спорт. Почетком деведесетих година финансирао је Ватерполо клуб Црвена звезда ЈУПЕX (тако се звала Кнежевићева прва фирма) који је постао шампион Југославије, био је директор олимпијског тима у Атланти 1996. Више година је био уз Кошаркашки клуб Атлас, раније КК Беопетрол…

Кроз рад “Атлас фондације” у Црној Гори, пуних 16 година стипендијама су награђивани најбољи студенти црногорских факултета. Међу више од 220 стипендиста, има министара, бивших и садашњих, водећих људи банкарског система, декана факултета, професора са докторским титулама и запажених стручњака у различитим областима.

Тако успешан човек и филантроп, др Душко Кнежевић, већ скоро четири године је у егзилу, у Лондону. Тамо се склонио после политичког прогона из Црне Горе и отвореног сукоба са црногорским председником Милом Ђукановићем.

Због чега сте одлучили да јавно изнесете оптужбе, чињенице и доказе против председника Црне Горе Мила Ђукановића?

“Мој политички прогон почео је после хапшења возача “Атлас групе” у јесен 2017. године, због наводног прања новца (касније су ослобођени од одговорности), пошто сам одбио “понуду” специјалног тужиоца Миливоја Катнића да сведочим да је тај новац био намењен Демократском фронту за “државни удар”. Свестан да ми се спрема политички одстрел и паклен план криминализоване власти да ми преко својих послушника напакују оптужнице због више измишљених кривичних дела, решио сам да се склоним.

Јавно сам указао да су председник Црне Горе Мило Ђукановић, и његов брат Ацо, са криминализованим структурама, наручиоци мог прогона. После неких несугласица, Ђукановић је одлучио да покрене своју хоботницу и преко специјалног тужиоца, Привредног суда и Централне банке уништи Атлас групу, мене прогласе криминалцем и ухапсе, како би се домогли имовине коју сам стварао 30 година. Бруталним упадом у Атлас банку и ИБМ банку и урушавањем стабилног банкарског система ствараног деценијама, блокадом пословања компанија Атлас групе, стопирањем вишемилионског пројекта Мељине, отимањем имовине од стране криминализованог врха црногорске власти и корумпираног тужилаштва, покретањем немилосрдне кампање против мене бесрамно ме оптужујући за нека непостојећа дјела, све с јасном намером да се уруше пословни кредибилитет и финансијска стабилност Атлас групе и компанија које послују у оквиру ње, нанета нам је огромна штета. То што је без посла остало 1.000 запослених у Атлас групи који су поштено зарађивали хлеб у најпросперитетнијој компанији у Црној Гори није било стало Милу Ђукановићу, заслепљеном жељом за осветом због моје одлуке да се одупрем његовом беспризорном политичком прогону.

Упознао сам јавност о коруптивним аферама председника Црне Горе. Изношењем бројних афера политичара који је водио државу као свој лични феуд, од афере „Коверта” где се јасно види рекетирање од стране Ђукановића и његовог ДПС-а, до „Првог милиона“, „Кастоди рачуна“, до „Ничије куће“, изазвао сам политички земљотрес у Црној Гори. То је помогло опозицији пред парламентарне изборе 30. августа 2020. године да коначно сруше корумпирани режим Мила Ђукановића.

Чињеница је да сте откривањем афере “Коверта” и снимком како бивши градоначелник Подгорице Миго Стијеповић узима рекет од Вас за ДПС пред изборе, изазвали тектонске промене у Црној Гори. Ипак, зар није нелогично да сте првооптужени за прање новца, заједно са Стијеповићем?

“Такву квалификацију да је у питању прање новца формулисао је специјални тужилац Миливоје Катнић, у жељи да заштити свог шефа клана Мила Ђукановића и његовог саветника Мига Стијеповића. Црногорска јавност се гледајући снимак уверила да се ради о класичном политичком рекету и високој корупцији. Видим да бројни актери политичке сцене сада признају да је афера “Коверта” у великој мери допринела променама у Црној Гори. Европска комисија, Стејт департмент, Форин офис и Фридом хаус у својим извештајима су констатовали како сам аферу “Коверту” јавно објавио и подсећају Црну Гору на обавезу да коначно судски реши ту аферу. Није ми јасно да ново тужилаштво не промени квалификацију тог дела у политичку корупцију и рекет према мени и Атлас групи”.

Зашто сте се за свој одлазак определили баш за Велику Британију?

“Осим црногорског, имам кипарски и британски пасош. Одлучио сам се за Велику Британију због процене да ми је овде најбезбедније. Под будним оком сам Скотланд јарда од пролећа 2019, након што је неко из Ђукановићевог мафијашкој окружења покушао да нападне мене и моју породицу, почевши од праћења па до покушаја упада у стан”.

Имате британско држављанство, Велика Британија Вам је на неки начин пружила дом. Како се осећате у Лондону, у егзилу, већ пуне четири године?

“Није било лако у почетку навићи се на неки сасвим другачији начин живота, без путовања и бројних сусрета широм света са пословним партнерима и светским лидерима. Уз велику подршку моје породице, која је сада чешће на окупу него у временима када сам имао интезивну пословну активност, лакше сам поднео прве дане у егзилу у Лондону”.

Црна Гора није могла да Вам опрости што сте ударили на владара са најдужим стажом у Европи, па су Вам “сложили” бројне оптужнице и преко Интерпола за Вама послали три потернице. Колико видимо, није им прошла та освета?

“Право лице тадашње власти у Црној Гори, на чију неправедност и корумпираност ни свет више није могао да ћути, разоткрио је и Интерпол. У августу 2020. године Интерпол је укинуо све три црвене потернице расписане на захтев Црне Горе против мене, са јасним образложењем да те оптужбе имају “претежно политичку димензију”. У одлуци Комисије за контролу међународних потерница наводи се да постоји “преовлађујућа политичка димензија случаја и да би Интерпол самим тим могао да послужи као средство за политички мотивисане активности, чиме би се негирала његова неутралност”.

Порука је била уперена против корумпиране власти у Црној Гори, предвођене председником државе. Мило Ђукановић је држао под контролом тужилаштво и правосуђе, што је црногорској јавности било јасно кад је организовао харангу против мене. Срећа је за Црну Гору да је дошло до промена у тужилашту, вечити властодржац изгубио је многе полуге власти, што потврђују недавна хапшења – Весне Меденице, председнице Врховног суда у више мандата, и Блажа Јованића, председника Привредног суда и вође стечајне мафије”.

Имали сте суђења у Лондону поводом захтева Црне Горе за изручењем. Какав епилог очекујете?

“Три године након подношења захтева Великој Британији за моје изручење, а на иницијативу специјалног државног тужиоца Миливоја Катнића и бившег министра правде Зорана Пажина, одржано је рочиште пред судом у Лондону (Wестминстер Магистратес’ Цоурт). Бројни адвокати и баристери су износили доказе који говоре у прилог тврдњи да у случају изручења, нећу имати право на правично суђење, као и да ће моја лична безбедност бити угрожена, због политичког одстрела Мила Ђукановића и тадашњег режима који још увек има велики утицај на тужилаштво и целокупно правосуђе, као и на подземље у Црној Гори. Тако је, рецимо, српски адвокат Радован Грбовић рекао пред судом да је “Кнежевић, који поседује десетине компанија у Црној Гори и познати пословни човек у Црној Гори и региону, постао мета политички мотивисаног кривичног гоњења након сукоба са председником државе Милом Ђукановићем”. Црногорски правосудни систем је склон “политичком утицају“, сведочио је Грбовић путем видео-линка.

Политичар Небојша Медојевић је сведочећи путем видео-линка изјавио да је “Ђукановић у државном организму етаблирао и развио једну од најопаснијих и најмоћнијих криминалних организација у Европи и да та хоботница контролоше све сегменте државне власти, који се систематски злоупотребљавају у обрачунима са политичким опонентима, пословним конкурентима и мафијашким ликвидацијама. Као неко ко је објавио доказе о мафијашком карактеру режима, Кнежевић не само да неће имати фер суђење, него му је и живот угрожен.”

Мој правни тим је уверен да ће у овом случају, поред сведочења непосредних актера политичког и друштвеног живота у Црној Гори, веома пажљиво бити размотрени налази Интерпола, јер исте информације које су достављене Интерполу ће бити основ одбране у поступку који се води по захтеву за изручење Црне Горе. Судови Велике Британије су познати по правичности и владавини права, па се надам да ће доћи до истог мишљења као Интерпол, јер се, у ствари, овде ради о владавини права. Мој тим адвоката очекује првостепену пресуду у првом кварталу 2023. године”.

Медији у Црној Гори блиски Ђукановићевом режиму су Вас, благо је рећи, разапињали. Ипак, Ваша А1 Телевизија је опстајала до пре годину дана?

“Чињеница је да су неки црногорски медији потпуно у служби Мила Ђукановића, вечитог лидера некад моћне партије коју је својом погубном политиком отерао у опозицију на свим изборима од августа 2020. године. Губитнички ДПС крије се иза портала формираних од тајних служби, преко којих се подижу тензије у друштву и распирују поделе, које су на граници сукоба. Такви медији су ме “хапсили”, проглашавали за криминалца, стално подсјећајући да сам “одбегли бизнисмен”. Такве квалификације од слуга Мила Ђукановића нису ме превише тангирале. За разлику од њих, ми смо на А1 телевизији имали сасвим другачији приступ, помирљив, са тежњом да се чују “обе стране”. Ни то није било по мери острашћенима који су се упињали да угасе телевизију којој се верује, што им није успело до краја. Нова телевизија на медијској сцени Црне Горе, Адриа ТВ, преузела је права и опрему А1 ТВ”.

Увек сте били наклоњени медијима. Да ли у будућности планирате да опет покренете неки од медија?

“Истина је да медијима придајем велики значај у функционисању друштва и формирању јавног мњења. Зато је у Атлас групи, ТВ Атлас имала посебно место, касније А1 ТВ. Атлас група сада подржава нову А ПЛУС медија групу, која у свом саставу има телевизију, портал и радио. То подразумева да буду објективни и независни, као и да буду црногорски медији”.

Шта је, после бруталног напада на Вас, остало од једне велике компаније ,,Атлас групе”, на чијем сте челу, која је била једна од највећих компанија у Црној Гори а и шире?

“Сва имовина у Црној Гори нам је блокирана и не можемо да располажемо њоме. Чак су блокирали и моје породично наследство које датира уназад више генерација. Обе банке су мимо закона отеране у стечај и углавном је разграбљен новац који је остао на рачунима, а из оне велике компаније функционишу само Монтенегро берза, Универзитет Медитеран и Хотел Принцесс у Бару. Све остало није у функцији, начињена нам је огромна штета, због чега смо и покренули међународну арбитражу за надокнаду штете”.

Објасните нам модел пословања у изганству. Очито није било лако све ове године издржати, та суђења у Лондону, опстати пословно, сачувати породицу. Како сте успели да останете успешни?

“Поновићу, у почетку није било лако, јер сам био физички угрожен и нисам смео да се крећем по Лондону. Важно ми је било да се деца школују и почну да раде, и у томе сам успео. Користећи и сопствено искуство, помогао сам им да трасирају пут до својих животних опредељења.

Кад је бизнис у питању, углавном сам се бавио Финтеком и пројектом који сам започео у Црној Гори у е-комерцу, а свакодневно радим на реструктуирању Групе чије је власништво ван Црне Горе, сређивање кредита и обавеза које Група има (НПЛ)”.

Колико успевате да водите компаније широм света, јер ипак глобална економска криза никога није заобишла. Како сте се суочили и изборили са економском кризом изаваном ратом у Украјини?

“Током пандемије короне и локдауна стварно је било непријатно у Лондону. То време сам искористио за додатно усавршавање. Завршио сам онлине курс из лидерства у 21. веку на Вхартон пословној школи на на Универзитету у Пенсилванији (Wharton Business School University of Pennsylvania).

Економске криза је свакога погодила. Посебно се та криза осећа овде у Британији. Цене енергената су драстично скочиле, инфлација је двоцифрена. После Брегзита и кад је почео рат у Украјини много људи је напустило земљу, што за последицу има и мањак радне снаге, посебно у индустрији. Нама је било најважније да сачувамо имовину Атлас групе колико је могуће, јер се ради о имовини велике вредности”.

Остварили сте се као привредник, бизнисмен. Постоје ли још неки пословни циљеви које тек намеравате да реализујете?

“Намера ми је да још више постигнем у области образовања. Председник сам Универзитета Медитеран у Подгорици, желим да га подигнем на још већи ниво, посебно у технолошком смислу и увођењем Дистанце леарнинг концепта и на енглеском језику, како би Универзитет Медитеран образовао људе и ван граница Црне Горе. Такође ми је жеља да “Атлас фондацији” вратим стару славу и да наставимо да стипендирамо најбоље студенте у генерацијама”.

Шта је била идеја, тај искорак у политику, и храброст с друге стране, да јавно се обраћате свим круцијалним инситуцијама Црне Горе?

“Морам да напоменем да су ме погрешно проценили они који су владали Црном Гором. Нису рачунали на моје непристајање да, без борбе, постанем лак плен „прве фамилије”, која је, инструментализујући правосуђе, пожелела да се домогне свега што је Атлас група створила. Ништа мени, као њима, није пало с неба, него је резултат мог напорног рада и знања из области финансија, банкарства и међународне трговине, које сам стицао од факултета до данас. Можда су помислили да ћу лако пустити да ми преотму пословни систем и имовину. Преварили су се и нека се суочавају са свим последицама.

Зато сам јако поносан на моју политичку борбу против криминала и корупције у Црној Гори, која је добила потврду у званичним извештајима Стејт департмента, Форин офиса, Фридом хауса и посебно Европске комисије. То значи да су мој рад и борба против мафијашке хоботнице добили највишу међународну потврду”.

Да ли планирате да се бавите политиком, или само бизнисом?

“Било је планова да се бавим политиком, посебно што сам имао обећање да ће ми, после одбијања Интерпола да прихвати оптужнице Црне Горе, 42. Влада Здравка Кривокапића укинути националну потерницу, да могу да дођем у Црну Гору. Уколико би се договорио са политичким лидерима садашње владајуће већине, да будем противник Милу Ђукановићу на председничким изборима на пролеће, уколико се он уопште кандидује, онда бих то прихватио. Овако, више размишљам о бизнису”.

Током протеста уочи парламентарних избора најављивали сте политичке амбиције. Уколико бисте се кандидовали на неким од председничких избора, шта би обећали црногорском народу?

“Обећао би им потпуно чишћење званичних институција од мафијашког утицаја. Држава Црна Гора је већ дуже време у раљама разних група повезаних са сивом економијом и криминалним организацијама и клановима”.

Покренули сте међународну арбитражу и тужили сте Црну Гору за 500 милиона евра обештећења. Докле је стигао тај арбитражни процес?

“Кршећи сопствене законе и директно се мешајући у рад „независних“ правосудних и регулаторних органа, корумпирана власт, предвођена председником државе, начинила је огромну материјалну и нематеријалну штету мени и Атлас групи. Пошто смо покренули међународну арбитражу где тражимо одштету 500 милиона евра, неправедно је да грађани Црне Горе плате цехове халапљиве политичке клике и шефа криминалне групе Мила Ђукановића.

Ми смо више пута покушавали да нађемо компромисно решење са ранијом Владом Црне Горе, али није стизао никакав одговор, па смо били принуђени да покренемо арбитражни поступак како би заштитили своје интересе и повратили незаконито одузету имовину. Тако смо децембра 2020. године послали захтев за арбитражу, чиме смо ја, Атлас Цапитал Холдинг Лимитед и Мељине Цомплекс Лимитед покренули арбитражни поступак против државе Црне Горе ради накнаде штете.

Адвокатска канцеларија ангажована да заступа компаније из Атлас групе и мене у арбитражном поступку је Вилмер Хејл (Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr LLP),водећа међународна адвокатска канцеларија са 1.000 еминентних адвоката у 13 канцеларија у Сједињеним Америчким Државама, Европи и Азији. На челу нашег правног тима је Гари Борн (Гарy Борн), кога сматрају за највећег светског ауторитета за међународну арбитражу и судске спорове.

Арбитражни поступак је доста одмакао, иако је то изузетно комплексан посао. Влада Црне Горе је изабрала свог арбитра у овом поступку, њихов избор је правник и стручњак за арбитражно право Бернардо Сепулведо Амор, који је председавајући арбитар при Сталном арбитражном суду, а био је амбасадор Мексика у САД и УК крајем осамдесетих година. Арбитар Атлас групе је проф. др Гуидо Сантиаго Тавил из Аргентине”.

Очекујете ли позитиван исход овог арбитражног поступка и на чему темељите Ваше убеђење?

“На основу билатералног споразума који је заједничка држава Србија и Црна Гора потписала са Кипром 2005. године, а будући да су Атлас Цапитал Холдинг Лимитед и Мељине Цомплекс Лимитед кипарске компаније, поднели смо тужбу против Црне Горе пред међународном Вашингтонском конвенцијом за заштиту страних инвестиција, за накнаду целокупне учињене штете. Црна Гора је у обавези да штити стране инвестиције према међународно преузетим обавезама, а понашање државних органа јасно указује на озбиљне пропусте и противправно деловање према Атлас групи”.

Како оцењујете учинак нових влада од промена 30. августа 2020. године?

“Да будем искрен, много више сам очекивао од Владе Здравка Кривокапића, који се очигледно није снашао на премијерској функцији. Окружиле су га криминалне групе, а он и његова фамилија дозволили су да буду продужена рука Мила Ђукановића. А кад је реч о члановима мањинске Владе коју предводи Дритан Абазовић, сматрам да нису имали времена да покажу шта могу, сада су у техничком мандату. Црна Гора је у дубокој политичкој кризи и нема наговештаја када ће бити формирана стабилна влада”.

Шта Вам је највише недостајало са ових простора, из завичајне Црне Горе, и из Србије где сте развили бизнис и веома успешно сте пословали на овим просторима тридесет година, и како сте лечили носталгију?

“Искрено, највише  су ми недостајали људи са наших простора, јер људи су највећи капитал, много пута ми недостају морско сунце и шетње уз обалу, исто као што ми недостају београдске седељке са пријатељима”.

Када планирате повратак у Црну Гору, где морате да решавате егзистенцијална права на истину и правду, а и председник сте Универзитета “Медитеран”, када ћете у Србију, с обзиром да у Београду поседујете неколико фирми и били сте један од оснивача Банкарске академије?

“Веровао сам да ће после промене власти у Црној Гори брже ићи мој повратак. Било је најава да се покрене парламентарна истрага поводом мојих тврдњи да сам рекетиран од стране Мила Ђукановића и за откривање свих његових афера, нудећи да добијем статус сведока сарадника, или гаранције да се браним са слободе за све лажне оптужбе које ми је напаковао бивши специјални тужилац уз налог бившег режима. Није тај предлог о парламентарној истрази добио подршку парламентарне већине. Свеједно, чекам расплет и да крену судски процеси, ако уопште има основа за тако нешто. Тек када се Црна Гора ослободи судства на које Ђукановић још има утицај, спреман сам да дођем и да се у независном судском поступку утврди истина о свему за шта ме његова клика нељудски и лажно оптуживала. И, наравно, да ми се гарантује безбедност. Мој долазак у Србију такође спречава национална потерница коју Црна Гора није повукла ни после одлуке Интерпола”.

Пословни успеси и бизнис у више земаља, академска ангажовања, омогућили су Вам познанства са многим важним личностима из целог света, што показујете на Инстаграм профилу. Ко се од познатих налази међу Вашим пријатељима и познаницима?

“Кроз мој међународни бизнис и деловање, посебно кроз “Клинтон глобалну иницијативу”, упознао сам многе значајне људе из области политике, бизниса, јавног живота. Поред бившег америчког председника Била Клинтона, кога сам довео у Црну Гору 2011. године, упознао сам Карлоса Слима, успешног мексичког бизниснимена и једног од најбогатијих људи света, Мајкла Рубенс Блумберга, америчког пословног магната, Џека Ма, једног од највећих кинеских предузетника и власника “Алибабе”, па претходног америчког председника Доналда Трампа, многе председнике и премијере из Европе и са Балкана. Био сам, као члан Управног одбора Самита 100, редован учесник највећег скупа пословних лидера Југоисточне Европе.

Велики сам пријатељ с краљевском фамилијом из Абу Дабија. Шеик Бин Зајед ал Нахијан је био наш партнер у изградњи Атлас капитал центра у Подгорици, који представља једну од највећих инвестиција у Црној Гори и плод је сарадње Атлас групе као домаћег инвеститора и Капитал Инвестмента из Абу Дабија. Довео сам азебејџанске инвеститоре који су значајно инвестирали у Црну Гору”.

Да ли се плашите лажних пријатеља, јер Вас је пријатељ Ђукановић издао?

“Нисам уплашен ни од  кога, само су ме разочарали “ПРИЈАТЕЉИ” који су ми окренули леђа и стали уз Мила Ђукановића. Изгубили су право на моје пријатељство”.

Данас, из ове перспективе, да ли бисте исто урадили током каријере, или би ипак нешто променили, са освртом на данашњу ситуацију?

“Да не будем лажно скроман, врло сам задовољан својом каријером и пословним успесима које сам постигао. То је временска епоха која је почела са ратом, санкцијама и турбулентном транзицијом. Једино не могу себи да опростим што сам толико инвестирао у Црну Гору. Црна Гора није имала разумевања за моја улагања, а богатство које сам створио многима је засметало. Паметан човек се учи на сопственим грешкама. Данас, из ове перспективе, посебно кроз политички линч који сам доживео, другачије бих урадио. Да ми није било компанија у иностранству и пословне инфраструктуре, уопште не бих могао да преживим овај велики удар!”, преноси портал А Плус.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy