Жеље и опомене: Како су Путин, а како Бајден честитали Србији Дан државности
1 min readУ америчкој честитки Србији за Дан државности тражи се осуда Русије и подршка Украјини а немачко-француски план за КиМ представља се као да га је наша страна прихватила. У руској се дотле изражава захвалност Србији због доследног досадашњег спољнополитичког става уз уважавање притисака које Србија трпи, каже Ђорђе Вукадиновић.
На адресу председника Србије поводом Дана државности Србије стигле су многобројне честитке, али су највише пажње, изазвале оне од руског и америчког председника Владимира Путина и Џозефа Бајдена, које се додуше тешко могу поредити.
„Дипломатске“ честитке
Ђорђе Вукадиновић, политички аналитичар и уредник портала Нова српска политичка мисао, овако коментарише за Спутњик, шта су то Бајден а шта Путин пожелели или поручили Србији кроз честитке:
„Честитке овог типа треба да су део протоколарних активности држава и дипломатских представништава и имају неку уобичајену форми, али се и у унутар те дипломатске форме много тога може и прочитати и схватити о односима између држава и односима оних који примају честитке,“ објашњава Вукадиновић.
Наш саговорник подсећа да су честитке за Дан државности Србије које стижу на нашу адресу из Вашингтона последњих година и за мандата Доналда Трампа, и за мандата Бајдена у бити врло сличне.
„Прошлогодишња Бајденова и овогодишња се у маломе разликују али суштина је да све америчке честитке у себи, што им је својствено, имају дозу цинизма, непрактичности, чак и бруталности јер су осим оног општег – блискости и добре воље и жеље за сарадњом садржале и када се тиче Косова и Метохије очекивања да се то питање реши узајамним признањем,“ подсећа Вукадиновић.
Овогодишња честитка из Вашингтона Србији, каже наш саговорник, имала је и додатне „жеље и опомене“.
Жеље и опомене
„Ове године Бајден је послао мало другачију честитку, не знам да ли је то утешно или не, јер није више акценат на узајамном признању Косова и Србије, али се неуобичајено за овакав вид комуникације помињу ствари за које Бајден и Америка дају подршку. Интересантно је да се у њиховој честитки нашло и места и за диферсификацију извора енергије, то јест снабдевања истом, а оно што посебно боде очи је подршка за нормализацију односа са Косметом. Додатно је бизарно и то што се помиње подршка народа у Украјини, као и потреба да се укаже на потребу за кажњавањем Русије због “неправедног и ничим изазваног рата против Украјине,“ цитира Вукадиновић део Бајденове честитке Србији поводом Дана државности.
„Све то се завршава практично позивом на кажњавање Русије је у честитки нашем председнику поводом прославе нашег Дана државности… Брутално је и неискрено како то покушавају да оправдају на друштвеним мрежама, али и у томе по мени треба имати границе. Жалосно је да Бајден уопште тако мисли. Посебно треба скренути пажњу да се у америчкој честитки француско-немачки, односно европски план за КиМ третира као нешто што је Србија већ прихватила, односно, помињу подршку нашој подршци том плану,“ истиче Вукадиновић.
Избалансиран став Русије
Честитка Америке, како истиче наш саговорник, тако сликовито и јасно говори о њиховом односу према нама и њиховим очекивањима од нас. С друге стране, честитка из Пекинга, и пре свега из Москве су у сасвим у другом тону.
„Честитка председника Путина је уравнотежена у односу на претходне године које јесу дипломатске, где се изражава уобичајена жеља за сарадњом, добрим односима и где се Србија истиче као значајан партнер. Додуше, има једна формулација која делује уједно и похвално али помало и упозоравајуће а то је да високо цени избалансирани спољнополитички став Србије који Београд спроводи у актуелним међународним сложеним околностима. То је такође интересна порука али не претња, већ просто порука да се напори Београда цене упркос притисцима,“ сматра Вукадиновић.
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
A što se može očekivat od divljaka koji su u osvajačkom pohodu masakrirali desetine miliona autohtonog naroda Amerike.