ИН4С

ИН4С портал

Одбрана тражи да се прибаве фотографије мучења Стефана Ковача

1 min read

Фото: Либертас

На поновљеном суђењу Стефану Ковачу у Вишем суду у Подгорици, данас је његов бранилац адвокат Дамир Лекић затражио да суд прибави фотографије полицијског мучења које су објављене на порталу Либертас прес.

“Да је Стефан Ковач био жртва немилосрдне тортуре свједоче и указују други докази, али свакако је нужно прибавити и тај материјал како би се вијеће и остали учесници упознали са његовом садржином”, изјавио је адвокат Лекић.

Апелациони суд Црне Горе укинуо је прије скоро пола године пресуду подгоричког Вишег суда, који је на три године затвора осудио Цетињанина Стефана Ковача, оптужен да је као припадник криминалне организацији коју је формирала особа са псеудонимом Џон Готи, а која је имала задатком да убије Дејана Кашћелана у Бечу 2020. године.

Цетињанин Стефан Ковач, приликом давања одбране средином септембра 2021,. у суду, тврдио је да је 29. јула 2020., године отишао у Беч како би као конобар или грађевинац зарадио нешто новца.

“Хтио сам да одем за Аустрију да радим као конобар или као грађевинац. Чињеница је да сам тада био у лошој финансијској ситуацији, била је корона, па сам хтио нешто да зарадим”, изјавио је тада Ковач.

Поводом мучења Ковача, суд је одредио да се саслушају још два свједока, као и да се провјери има ли видео надзора у ходницима и просторијама СПБОК-а, те да се прибави распоред запослених у СПБОк-у и тиму за оперативну подрску на дан када је Ковач ухапшен.

Окривљени Ковач у својој одбрани на главном претресу тврдио да је након лишења слободе у близини граничног прелаза, био психички и физички малтретиран од стране службеника Управе полиције – специјалног полицијског тима, који су га ударали по глави и тијелу, стављали му кесу на главу како не би могао да дише, тукли га у возилу док је вожен, те да су му репертирани пиштољ стављали у уста, а потом настављали да га малтретирају и у просторијама специјалног тима, а све из разлога како би полицајцима отворио телефон који је имао, односно дао им да шифру. Што је на крају и учинио, усљед малтретирања које је трајало од 11,00 ујутру до 23,24 часа навече.

Апелациони суд је уважио жалбу адвоката Дамира Лекића јер је нашао да је првостепена пресуда захваћена битним повредама одредаба кривичног поступка, јер пресуда не садржи разлоге о одлучним чињеницама, а дати разлози су нејасни и у знатној мјери противрјечни.

„Првостепени суд је при оцјени, да ли су докази изведени на главном претресу, службена забиљешка о прегледу садржаја података мобилног телефона који је одузет од оптуженог, записник о претресању мобилног телефона, листинг комуникација за телефонски апарат одузет од оптуженог, правно ваљани или не и да ли се на њима може заснивати судска одлука, био дужан, да провјери да ли су ти докази прибављени на законит начин. Посебно када се имају у виду наводи одбране оптуженог о примјени силе и принуде над њим од стране овлашћених полициијских службеника који су предузимали службене радње, након његовог лишења слободе, с обзиром на то, да је оптужени тврдио, да није добровољно дао шифру за отварање мобилног телефона који је пронађен код њега. У поновном поступку, првостепени суд ће отклонити битне повреде поступка указане овим рјешењем, а ради провјере навода одбране оптуженог саслушати овлашћене полицијске службенике одсјека специјалног полицијског тима, који су поступали у најранијој фази поступка након лишења слободе оптуженог, прибавити медицинску документацију за”, наводи се у образложењу рјешења Апелационог суда.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *