ИН4С

ИН4С портал

Поднијета иницијатива за оснивање првог омладинског ромског парламента у Никшићу

1 min read

Фото: Светлана Мандић

Захваљујући невладиној организацији (НВО) Центар за афирмацију ромске и египћанске популације (ЦАРЕП), а поводом 8. априла, Међународног дана Рома, у никшићком парламенту се први пут чуо глас младих Рома. Не и једини, јер је предсједнику Скупштине општине Никшић, Немањи Вуковићу, предата иницијатива за оснивање омладинског ромског парламента, на коју је он позитивно одговорио.

Да се глас младих Рома и Египћана чује

„Жао ми је што тек сада имате прилику да посјеттите како кабинет предсједника Скупштине општине, тако и саму зграду, јер овај кабинет и ова зграда су и ваша кућа и припадају једнако вама, као и мени и сваком другом грађанину Никшића. У нама ћете увијек имати партнере да заједнички рјешавамо проблеме и градимо заједничку бољу будућност, како за вас, тако и за цјелокупну заједницу“, поручио је Вуковић.

Како је казао, Дан Рома је прилика да се још једном освијетле сви проблеми са којима се ромско-египћанска популација сусреће и о којима треба разговарати не само на празник, већ свакодневно јер, како је истакао, Никшићу требају сви, без изузетка и без подјела.

А онда су ријеч узели млади Роми, они чији се глас често не чује. Како је казао Нарди Ахметовић, директор ЦАРЕП-а, не треба о Ромима причати само као о народу који воли музику и игру, или као о просјацима. Потребно је свакодневно говорити о многобројним проблемима са којима се сусрећу, јер само на тај начин њихови проблеми могу бити видљиви.

„Да би се чуо наш глас морамо бити укључени у креирању политике за младе, у процес доношења одлука на локалном и државном нивоу. Желимо да имамо једнак приступ образовању, здравственој заштити и другим услугама, да имамо представника у Парламенту и да се боримо против дискриминације на свим нивоима“, поручио је Ахметовић.

Захвалио се Вуковићу што су и Роми добили прилику да се у локалном парламенту њихов глас чује, али и на сарадњи на бројним пројектима које заједно реализују са локалном управом и надлежним секретаријатом.

Волонтери ЦАРЕП-а дошли су припремљени и имали су „посланичка“ питања на која су жељели да им одговоре предсједник СО и секретар Секретеријата за културу, спорт, младе и социјално старање Дејан Ивановић – да ли ће добити простор за дружење, хоће ли бити сређена путна инфраструктура у насељу код Жељезаре, да ли ће Роми и Египћани бити укључени у изради Локалног акционог плана за младе, а не само у изради Локалног акционог плана за РЕ заједницу, да ли ће, након средње школе, добити прилику да стажирају у Општини, као и да ли ће се локална управа интезивније окренути рјешавању проблема просјачења и формирати мултидисциплинаран тим. На одговоре нијесу морали да чекају када следећи пут посјете Скупштину општину.

Вуковић је рекао да су са Нардијем већ разговарали о простору за дружење за младе Роме и Египћане и да је у плану да та активност ускоро буде и реализована као и да ће путну инфраструктуру у поменутом насељу санирати. Што се тиче мултидисциплинарног тима који би се бавио просјачењем, према ријечима Ивановића, такав тим већ постоји од прошле године и иако није његово оснивање формализовано већ су имали више састанака и активности, а у изради Локалног акционог плана за младе, када са истим буду кренули, учешће припадника РЕ заједнице је, како је рекао, више него добродошло. Истакао је и да су кроз пројекат ЦАРЕП-а примили двоје припадника РЕ заједнице који ће стажирати годину.

Различитости треба да спајају, а не да дијеле

„У нама ћете имати истинског партнера спремног да вас саслуша, подржи сва ваша настојања да учините корак напријед, креира услове за снажнију афирмацију ромске културе и суштински ради на подизању квалитета живота ромско-египћанске популације у нашем друштву, што смо потврдили и кроз бројне заједничке активности“, казао је Вуковић.

Увјерен је да се заједничким снагама могу изборити са дискриминацијом и срушити предрасуде, јер боја коже и етничка припадност никада не смију бити фактори који одлучујуће детерминишу судбину било кога.

„У правима – морамо бити исти. Подјеле и етничку дистанцу превазићи ћемо поштовањем принципа правде и солидарности. Наше различитости – наше су истинско богатство. Уз одговорне институције и едукацију, као најефикаснији лијек за све проблеме и најбоље средство за подизање нивоа друштене свијести, увјерен сам да су пред нама бољи дани. Желим вам широке и срећне путеве, али да на њих идете туристички, а не зато што вам овдје није добро. Искрено желим да у Никшићу и Црној Горе будете срећни, и своји на своме. Заједно можемо и хоћемо боље“, поручио је Вуковић.

Дејан Ивановић је истакао да сарадња локалне управе са припадницима РЕ популације и НВО које их заступају није спорадична, него континуирана и добронамјерна, сазидана на здравим основама. Подсјетио је на активности које су реализоване на побољшању животног стандарда те заједнице, па је тако Општина, уз помоћ Хелп организације ријешила стамбено питање одређеног броја припадника РЕ породица, евидентирали су Роме и Египћане који живе у граду под Требјесом, а немају документа и омогућили им добијање истих како би могли остваривати основна права, редовно санирају депоније у и око ромског насеља, спровели су и спроводе низ пројеката који имају за циљ превенирање раних бракова и просјачење, подржали су ромски бал, а ускоро ће бити изграђено и прво дјечје игралиште у ромском насељу.

Биљана Јовићевић из Хелп-а, казала је да је ЦАРЕП треба да буде узор НВО које се баве питањима РЕ заједнице, а похвалила је и дугогодишњу добру сарадњу са локалном управом Никшића.

„Још од 1999, од када смо почели да дјелујемо у Црној Гори, фокус нашег рада је помоћ угроженим категоријама, посебно РЕ популацији. Имали смо прилично успјеха, иако још доста остаје да се ради“, казала је Јовићевић и додала да је на већинској заједници да пружи руку и помогне да образовање, здравствена заштита и запослење свима буду једнако доступни.

Састанку са припадницима РЕ заједнице, организованом у склопу кампање „Разлике нијесу препреке“, а у оквиру пројекта „Нек се чује глас младих Рома и Египћана“, који ЦАРЕП реализује, присуствовала је и секретарка Скупштине општине Ивана Шљук.

 

Извор: Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Поднијета иницијатива за оснивање првог омладинског ромског парламента у Никшићу

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net