Економија (ни) је Бог ?
1 min read
Батрић Бабовић
Пише: Батрић Бабовић
Друга деценија трећег миленијума обилује бројним изазовима. У највећем броју, они потичу из непосредне временске орбите, а нешто мањи проценат је оног капитала бројних процеса који су започети много раније и њихово трајање постаје упитно. Уметање нових тенденција у токове дневне политике, на нивоу свијета поприма карактер специфичне епидемије. Историја се користи као подијум за сликање Новог Свијета, право као штап и шаргарепа да се фингира мртав светски правни поредак, а медицина да постане једно од оружја за остварење глобалистичке агенде уз што мању потрошњу новца.
Трагови хартија од вриједности су видљиви и невидљиви, мјерени разним бројевима и скалама, поређења прављена на основу инфлација које мјере разни струковни лобији и стручне куће. Све у свему, као финале све се врти око новца. Он нема ни мирис ни укус, пожељан је на Истоку и Западу, циљ и средство је свих политика,без разлика да ли се оне остварују или не остварују на микро или макроплану.
И онда слиједи питање шта је економија? Доступни подаци Свјетске Банке о укупном глобалном дугу за 2022. годину показују цифру чија вриједност износи 305 билиона америчких долара. Подсјећања ради, билион износи хиљаду милијарди. Други подаци, без политичких филтера и информационих блокада показују да се ради заправо о суми од 700 билиона америчких долара. Највећи дужници станују на Западу, или језиком савремених умјетности говорећи колективном Западу. Изградња мултиполарног свијета и рушење монопола су актуелни свјетски тренд. Зато је Украјина највећа свјетска непознаница, са малом доступношћу реалних информација о плановима рата, циљу СВО и евентуалном плану Б независно од исхода. Мисли се на план Б колективног Запада. Индикативно је да се вирус корона безмало и не помиње од почетка украјинске кризе и специјалне војне операције. Корона је умрла? Лабораторијски комплекси ако је у њима зачета постоје или не постоје? Или је све можда само оруђе за специјалне паравојне и директне економске акције? Било како било, у подацима које дају Свјетска Банка и ММФ нема података о зарадама фармацеутских фирми на корона пројекту. Многи вјерују да их никада неће ни бити. Сепарат фармацеутског програма било ког фармакомагната са лиценцама за вакцине против ковид 19 и посебне онколошке програме, може ставити у свој најмањи фолдер све буџете Западног Балкана. Питање је да ли су зараде дио дугова колективног Запада? Боље речено, да ли су зараде фармацеутске индустрије значајније од буџета већене свјетских земаља? Евидентна је диспропорција у реалном стању новца на рачунима и дуговима, као и приказивању укупног картона државних политика. Смрт било ког човјека нема цијену. Било да је од рата или болести економија нема сказаљку за показивање такве мјере. Шта је са државама Арапског Прољећа? Обнова и развој порушених земаља чекају кога?Или шта? Повратак расељених из ових земаља је на чекању до у бесконачно? Планови за мировне конференције о Сирији и Либији не постоје? Судбине су исте, а подношења задеса различита.
Такође, може се рећи да недавни земљотрес у Турској има епилог сличан рату. Жртве, немјерљив губитак живота и економска штета, опет мјерена у доларима који пропадају и који каналише и покрива укупан свјетски дуг. Тако је са Ријадом, Дамаском, Тел Авивом… Хегемоније нестају. Ратови трају. Војно политички комплекси опстају и остају, као и специфични савези многих држава са САД. Зависно или независно од тога да ли припадају НАТО савезу или не све може личити на лошу партију покера или лоше процијењени руски рулет.
Свијет почива на билионским дуговима, лажним економијама, фармацеутској индустрији, изградњи ремоделованог Новог Поретка, разореном Блиском Истоку, кинеској експанзији, новим савезништвима, спојевима међу неспојивима,сједењима на више столица, историјским утопијама , утопијским историјама, вјечним интересима и руско-малоруској доктрини Специјалне Војне Операције. Мале државе почивају на сналажењу унутар набројаног галиматијаса.
Бог није Економија. А да ли је економија Бог одговориће се ускоро.И то баш оном Трансверзалом која иде изнад Истока и Запада и без долара као мјерне јединице вриједности.
Зелембаћи без упоришта на тржишту и злату остају само за Холивуд, гдје су Авганистани, Вијетнами, Ирак и Сирије приказани као модерни амерички трилер са коначном побједом Великог Брата.
Ресет ће ипак на крају одлучивати ко је ко у шаховској партији и на табли непозната 64 поља. Фигуративно сликање прекомпоновања свјетске позорнице.
А као коначно решење уморене политичке приче на свјетском нивоу, бесциљна економија дугова ће коначно доћи на наплату, у корист националних држава.
Разлог за то лежи због сигурног пропадања дубоке мочваре и Свјетског Беспоретка(прецизније Легиона из Давоса) као неодрживог животног модела!

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

