ИН4С

ИН4С портал

Држављани Саудијске Арабије током љетње сезоне моћи ће у Црну Гору без визе

1 min read

Држављани Саудијске Арабије моћи ће да, од 5. маја до 31. октобра ове године, бораве у Црној Гори до 30 дана, са важећом путном исправом, без визе. То се наводи у Одлуци о привременом ослобађању од прибављања визе за држављане Саудијске Арабије, која је данас усвојена на Влади.

“Одлуком се држављанима Саудијске Арабије омогућује да од 5. маја до 31. октобра ове године, могу улазити, прелазити преко територије и боравити у Црној Гори до 30 дана, са важећом путном исправом, без визе”, рекли су из Владе.

Они су подсјетили да је Одлука о привременој визној либерализацији за држављане Саудијске Арабије први пут донешена прошле године, у току љетње туристичке сезоне, у циљу привлачења туриста, подршке туристичкој сезони и снажењу веза и сарадње између двије земље.

Како су навели, Влада је утврдила Предлог закона о туризму и угоститељству с Извјештајем са јавне расправе, којим је предвиђено је опредјељење Црне Горе у погледу креирања висококвалитетног туристичког производа. То, саопштили су из Владе, подразумијева континуирано унапређење квалитета услуге и обликовања туристичко-угоститељске понуде, као и пратеће инфраструктуре у сврху позиционирања Црне Горе као конкурентне туристичке дестинације.

“Нови законски текст, првенствено, треба да омогући лакше и брже остваривање права пружалаца туристичких/угоститељских услуга, нарочито приликом добијања рјешења о одобрењу за обављање угоститељске дјелатности”, каже се у саопштењу.

Како се додаје, тај акт треба да ријеши проблем бизнис баријера као и да ријеши или на најмању могућу мјеру сведе проблем сиве економје, који је у претходном периоду препознат нарочито од туристичких посленика који послују у складу са позитивним прописима. Они су навели да је нови закон усклађен са Кривичним закоником, који прецизира да је пословање без одобрења или противно одобрењу крвично дјело.

Из Владе су појаснили да је предлог закона усаглашен са одговарајућим директивама ЕУ о путовањима у пакет-аранжманима и повезаним путним аранжманима, што се посебно односи на заштиту корисника услуга туристичких агенција, кроз јасно прецизиране обавезе пружаоца туристичко угоститељских услуга.

“Тим законским текстом предлаже се децентрализација, односно преношење одређених надлежности на органе локалних самоуправа због рационализације и економичности, али и ефикасности, у цију лакшег и бржег остваривања права субјеката који аплицирају за одобрења за рад објеката”, рекли су из Владе.

Они су казали да су новим законским рјешењима су нормативно препознати одређени видови туристичке понуде попут здравственог туризма, спортско-рекреативних и авантуристичких активности, као и угоститељиских услуга на узгајалиштима морских организама. Влада је донијела измјене Уредбе о накнади за подстицање производње електричне енергије из обновљивих извора и високоефикасне когенерације.

То је, како су навели, неопходно како би се створио реалан и одржив механизам обезбјеђивања средстава за давање подстицаја за производњу електричне енергије из обновљивих извора и високоефикасне когенерације, као и да се створе услови да се накнада за крајње купце усљед значајног раста енергије на тржиштву у коначном сведе на мањи износ.

“Изменом Уредбе се накнада коју плаћају крајњи купци смањује за 50 одсто у односу на постојећи износ. Поред овог, држава се растерећује плаћања дијела средстава за подстицање овог вида производње”, рекли су из Владе.

Они су казали да је усвојена Информација у вези са додијељивањем директне буџетске подршке Европске комисије Црној Гори за превазилажење енергетске кризе са Акционим планом.

Како су подсјетили, у склопу пакета подршке за превазилажење енергетске кризе, Европска комисија је Црној Гори додијелила 30 милиона еура. Након потписивања Финансијског споразум између овлаштених представника Европске комисије и Владе, Црној Гори је на располагање стављена прва фиксна транша од 27 милиона евра.

Друга транша, од три милиона евра, биће стављена на располагање најкасније у првом кварталу наредне године, односно након што буду испуњени сви индикатори којим ће се пратити имплементација енергетског пакета.

“Као резултат свеобухватног сагледавања потреба становништва и привреде у циљу очувања сигурности снабдијевања електричном енергијом и животног стандарда, и имајући у виду да ипак није дошло до повећања цијене електричне енергије што би додатно подстакло инфлаторна кретања и додатно се негативно одразило на стандард становништва и ликвидност предузећа, дефинисана је оквирна структура потрошње додијељених 30 милиона еура директне буџетске подршке”, каже се у документу.

Наводи се да су прве двије компоненте утврђене Мапом пута Акционог плана за енергетски пакет у јануару, а сада се додају још двије компоненте.

“Коначна структура потрошње енергетског пакета дефинисана је тако да ће за помоћ пензионерима и корисницима материјалног обезбјеђења који су погођени инфлацијом услијед раста цијене електричне енергије и енергената бити опредијељено око 8,5 милиона еура”, навели су из Владе.

Они су казали да ће за унапређење енергетске ефикасности, од средстава ЕК издвојити 13 милиона еура, док ће за реконструкцију и адаптацију резервоара у Бару у својини државе са намјеном складиштења обавезних резерви нафтних деривата и набавка обавезних резерви опредијелити око 7,5 милиона ева.

За издатак условљен обавезом двогодишњег одржавања софтверских система који омогућавају имплементацију тржишта “дан-унапријед” у Црној Гори и за набавку Маркет Манагемент система који би омогућио размјену података оператерима дистрибутивног система, биће опредијељено око милион евра.

Наводи се да је Влада је усвојила Информацију о резултатима преговора између Министарства економског развоја и туризма у име Владе Црне Горе и Агента регистрације домена „.ме“ компаније доМЕн са Извјештајем о финансијским ефектима Уговора о Агенту регистрације домена „.ме“ за прошлу годину.

Имајући у виду, како је наведено у Информацији, да је рок важења Уговора истекао 31. марта ове године, а како уговорне стране нијесе анексирале Уговор, већ наставиле само фактички да га извршавају након тог датума, Агент регистрације је дужан да пружа услуге на начин дефинисан Уговором, али не дуже од шест мјесеци од истека Уговора.

“Неопходно је да се у наведеном року спроведе поступак Јавног позива у складу са поштовањем основних начела у области електронских комуникација прије свега објективности, транспарентности, недискриминаторности и пропорционалности, обезбјеђивању услова за равномјеран развој тржишта електронских комуникација на територији Црне Горе”, рекли су из Владе.

Они су казали да се у Извјештају о финансијским ефектима Уговора наводи да је, од редовне регистрације слободних домена Влади, за прошлу годину уплаћено 2.697.569 евра, док је од регистрације премиум домена уплаћено 438.552 .

Влада је задужила Министарство економског развоја и туризма да припреми и распише Јавни позив за избор Агента регистрације националног Интернет домена .ме и о резултатима Јавног позива информише Владу.

На Влади је усвојена је Информација о активностима на реализацији развојних пројеката на унапређењу туристичке инфраструктуре за период од јула до децембра прошле године.

У Информацији је дат преглед активности на реализацији развојних пројеката на унапређењу туристичке инфраструктуре, у првом реду ски центара на подручју Бјеласице и Комова, Дурмитора и Хајле, али и природних атракција попут Ђаловића пећине, са тренутним статусом и фазама реализације, а који укључују изградњу нових жичара, скијашких стаза, система за вјештачко осњежавање, базних станица, приступних путева и пратеће инфраструктуре, као и потребне мјере за њихову реализацију.

Наводи се да је у те пројекте до сада уложено преко 105 милиона евра.

Влада је усвојила Информацију о активностима реализације Посебног програма улагања од посебног значаја за привредни и економски интерес Црне Горе за период од јула до децембра прошле године.

У Информацији се наводи да је у јулу прошле године објављен нови Јавни позив за исказивање интересовања за квалификовање пројеката на Листу развојних пројеката, као и да је пристигло седампријава, од којих је пет пројеката уврштено на Листу.

“Према подацима Агенције за инвестиције од 1. јула до 30. децембра прошле године, за потребе улагања у један од развојних пројеката у приморском, сјеверном или средишњем региону Црне Горе, на ЕСЦРОW рачун је положено 158.656.246 евра, док је укупан износ који је у ову сврху уплаћен инвеститорима 37.419.195 евра”, каже се у документу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *