ИН4С

ИН4С портал

Миљанић: Тужилаштво и полиција да крену са мртве тачке у истрази убиства Душка Јовановића

1 min read

Представници Комисије за праћење истрага напада на новинаре састаће се наредне сриједе са представницима Тужилаштва, Управе полиције (УП) и Агенције за националну безбједност (АНБ) због непоступања по препорукама тог тијела у вези са случајем убиства оснивача и главног и одговорног уредника „Дана“ Душка Јовановића. То је за „Дан“ потврдио потпредсједник Комисије и министар без портфеља Зоран Миљанић, поручујући да је његово једино очекивање од тог састанка да се коначно крене са мртве тачке у овом случају.

Састанак ће се, како је појаснио Миљанић, одржати 3. маја у „глувој соби“ Владе, а позвани су в.д. врховног државног тужиоца Татјана Беговић, тужилац из Вишег тужилаштва којег ће она делегирати, директор Управе полиције Никола Терзић, начелник Специјалног полицијског одјељења Предраг Шуковић и директор АНБ-а Борис Милић. Састанку ће, како је навео, присуствовати и два тужиоца – члана Комисије за праћење истрага случајева напада на новинаре и предсједник тог тијела Михаило Јововић.

– Разговараће се на тему поступања Тужилаштва у односу на извјештај Комисије из јануара ове године. Немамо информацију да ли је ико саслушан по нашим препорукама. У самом извјештају Комисије наводи се да је она увидом у документацију у случају убиства Душка Јовановића дошла до одређених сазнања да нијесу саслушаване неке особе које су морале бити саслушане. Од јануара до данас ми немамо информацију да ли су та лица саслушана, да ли је нешто рађено по том питању. Тражићемо детаљне информације у односу на тај случај – поручио је Миљанић.

Како је рекао, тражиће додатне информације у односу на оне које имају, те да ће размијенити одређене податке.

– Очекујем да се крене са мртве тачке. Вријеме је да се крене са мртве тачке и да све надлежне институције дају све од себе да коначно тај случај добије прави судски епилог. То је једино што очекујем – нагласио је он.

Миљанић је навео да је Комисија дошла до сазнања да неке процедуре у истрази убиства нијесу урађене како треба и да неки свједоци нијесу ни саслушани. Од јануара, откако је Комисија у свом последњем извјештају упутила низ препорука надлежним институцијама око овог случаја, никакав одговор од тужилаштва нијесу добили шта је по томе урађено.

Комисија је прије четири мјесеца упутила сет препорука ВДТ-у, којима је тражила да се у циљу интензивирања истраге о убиству оснивача „Дана“ поново саслушају тадашњи високи полицијски функционери и службеници Веселин Вељовић, Тихомир Гачевић, Бранислав Живковић, Милан Вујановић, тадашњи тужилац Љиљана Кликовац и судија Радомир Ивановић.

Комисија је у својим препорукама препоручила истражним органима да у оквиру истраге о убиству саслушају Ивана Ђукића, Веселина Вучељића и Уроша Марчетића на околности продаје и затамњења стакала на „голфу 3“, из којег је пуцано на Јовановића.

За све њих је препоручено да им се приликом саслушања понуди полиграфско тестирање.

Пропусти и препоруке

Комисија је у последњем извјештају указала на бројне пропусте у истрази о убиству Душка Јовановића, које се догодило 27. маја 2004. године. Констатовано је да су високи полицијски функционери Тихомир Гачевић и Бранислав Живковић 5. јуна 2004. године у Центру безбједности Подгорица сачинили службену забиљешку о информативном разговору са до сада јединим осуђеним саучесником у убиству Дамиром Мандићем, коју нису евидентирали, нити су је завели у службеним евиденцијама Управе полиције, у складу са законом.

Комисија је тражила да се у својству свједока саслуша и некадашњи директор Управе полиције Веселин Вељовић, и то „на околности да је на захтјев Вишег суда у Подгорици дана 30. јануара 2006. писано обавијестио наведени суд да у Управи полиције не постоји, нити је званично заведен документ – службена забиљешка у вези с наводним информативним разговором са оптуженим Дамиром Мандићем, на околности његових сазнања везаних за убиство Душка Јовановића, уз понуду за полиграфско тестирање“, преноси Дан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net