Јушковић: Неморал, блуд и разврат се омладини представљају као врлине
1 min readУ последњих неколико дана, Србија је била потресена серијом масовних убиства, што је повећало јавну загриженост и створило осећај несигурности у заједници. Ови ужасни догађаји потврђују да су убиства још увек готово свакодневна појава код нас и да насиље може да има катастрофалне последице по животе многих људи.
Иако је тешко добити потпуну слику о томе шта се догодило и који су узроци таквог понашања, чини се да су сви случајеви повезани са насиљем у породици или међу блиским познаницима. Ово показује да су унутарпородично насиље и конфликти још увек један од главних извора убиства, а да се овакви догађаји дешавају у свим друштвеним слојевима и културним групама.
Ови нови случајеви масовних убиства налажу да друштво постаје свесније проблема насиља и убистава међу младима, али такође показују да још увек постоје велики предизазови који се морају решити.
О тој теми, за ИН4С говорио је Бојан Јушковић, службеник МУП-а Црне Горе и едукатор за безбједност дјеце на интернету.
Јушковић је нагласио да је један од узрочника ескалације вршњачког насиља, као и трагедија које су задесиле и потресле регион, атмосфера и систем у ком живимо.
,,Два трагична догађаја која су се готово један за другим десила, прво у Београду а затим и у околини Младеновца, а који су за биланс имали 17 мртвих и више од 20 њених, најбоље осликава систем који функционише као такав већ више од 20 година. Утицај система који имамо у школству, друштву, култури и медијима у подстицању насилничког понашања је довео ово друштво до тога да криминалци на телевизији промовишу неке наопаке вриједности“, истакао је он.
Јушковић наглашава да ми данас, нажалост живимо у друштву гдје лопове представљају као способне, криминалци и насилници су звијезде на телевизијама на насловним странама дневне штампе.
,,Неморал, блуд и разврат се омладини представљају као неке врлине и све наведено доводи до тога да смо потонули као у друштво у потпуности и плашим се да је све ово тек почетак“, наглашава Јушковић.
Он је истакао да је неопходно да као друштво кренемо у темељне промјене.
,,Када је у питању узрок пораста броја случајева вршњачког насиља, сматрам да је управо овакав систем вриједности довео до тога да родитељи и наставници немају ауторитет над дјецом а то доводи до тога да дјеца буквално раде шта хоће и без икаквих последица. Суштински проблем је нова педагогија која од дјеце прави буквално мале фараоне. Мјере и законе које имамо нису довољно адекватни. Нису чак ни најмање усмерени на рјешавање проблема и превенцију од настанка нових а у већини случајева се казнене одредбе не спроводе благовремено“, истиче он.
Јушковић упозорава да смо од задиркивања међу дјецом дошли до тешких телесних повреда које дјеца наносе другој дјеци, сексуалног узнемиравања вршњака и дијељење свега наведеног на друштвеним мрежама.
Посебно истиче то да су особљу у образовним установама руке везане.
Као велики проблем, он истиче то да много родитеља не сматра да је потребно да се и они сами едукују како би на тај начин и сами могли утицати превентивно на своју дјецу чиме би се утицало и на број случајева вршњачког насиља.
,,Кад је у питању утицај друштвених мрежа, као и код одраслих тако и код младих у данашњем времену друштвене мреже су постали саставни и незаобилазни дио живота. Уколико се адекватно користе могу имати вишеструке позитивне ефекте. Наравно, ту је и друга страна медаље. Присутност на друштвеним мрежама утиче на начин на који организујемо своје слободно вријеме јер оне данас замењују дружење уживо. Друштвене мреже нам такође одвлаче пажњу и имају огроман утицај на ментално здравље код дјеце“, наглашава он.
Јушковић додаје да се данас млади труде да себе представе у најбољем свјетлу на друштвеним мрежама, упоређујући се са другима што у неком тренутку доводи до појаве анксиозности.
,,Доста се често пута се дешава да негативно утичу на самопоуздање младих“, упозорава он.
,,Све у свему, друштвене мреже имају огроман утицај на дјецу а од тога на који се начин користе зависи какав ће став дјеца формирати. Управо то много зависи од самих родитеља. Ако родитељи прате шта им дјеца раде на друштвеним мрежама, на који начин се понашају на друштвеним мрежама и уколико их на вријеме почну наводити ка правим вриједностима и усмеравати у правом правцу, друштвене мреже могу имати итекако позитиван утицај“, наглашава Јушковић.
О томе како утицати на младе да бисмо спречили прије свега овакве догађаје у будућности, он истиче да би најефикаснији начин утицаја на дјецу био тај да управо родитељи својој дјеци дају примјер јер дјеца виде како се ми понашамо и то касније копирају.
,,Све оно што говоримо да је исправно, ми морамо показати својим примером јер у супротном ће дијете примити потпуно другу поруку. Родитељи се морају више посветити својој дјеци, саслушати их, разговарати, проводити вријеме са њима у заједничким активностима. Такође, свој примјер морају дати и сви други који су укључени у одрастање младих. Генерално у читавом систему морамо почети цијенити праве вриједности и под хитно на одговорним мјестима поставити људе са знањем. Наиме, крајње је вријеме да друштвени систем реагује и да прекинемо са праксом која је погубна по младе, да се неким стварима стане на крај јер једино тако можемо повратити младе на прави пут и праве вриједности опет представити као битне и важне. Неопходно је да се на вријеме крене са промјенама комплетног система, и то из коријена ако мислимо добро нашој дјеци и цјелокупном друштву“, закључује Јушковић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: