Ердоган с предношћу улази у други круг предсједничких избора
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2023/05/o_1848024_1024.jpg)
Турска иде у други круг избора након што је предсједник Реџеп Тајип Ердоган на гласању у недјељу остварио бољи резултат од очекиваног и има значајну предност над својим супарником, али недовољну за потребну већину. Ни Ердоган ни опозициони кандидат Кемал Киличдароглу нису добили 50 одсто и поново ће се суочити 28. маја.
07.27 – Киличдароглу, који је најавио да ће на крају побиједити, позвао је своје присталице да буду стрпљиви и оптужио Ердоганову странку да се уплиће у пребројавање гласова и да манипулише објавом резултата.
Ердоган, који је добио више гласова у односу на предизборне анкете, дјеловао је самопоуздан и борбен када се обратио својим сљедбеницима.
„Имамо 2,6 милиона гласова више од најближег супарника. Очекујемо да ће се то још повећати када резултати буду званични“, рекао је Ердоган.
Након пребројаних 97 одсто листића, Ердоган води с 49,39 одсто, а Кемал Киличдароглу има 44,92 посто, извијестила је државна новинска агенција Анадолија. Државно изборно повјереништво је објавило да је за Ердогана гласало 49,49 одсто бирача након пребројаних 91,93 одсто листића.
Трећи, националистички кандидат Синан Оган освојио је 5,3 одсто гласова и могао би да одлучи о побејднику, у зависности од тога кога подржи у другом кругу.
На изборима за парламент који су се одржавали паралелно с предсједничким, Народни савез који чини Ердоганова исламистичка странка АКП, националистички МХП и други остварио је бољи резултат од очекиваног и на добром је путу да има већину. Након пребројаних 93 одсто листића, очекује се да ће имати 324 од 600 мандата.
07.04 – Пребројано 98,74 одсто гласова – Ердоган 49,35 процената, Киличдароглу 45
Резултати, на основу 98,74 одсто пребројаних гласова, показују да је актуелни шеф државе Реџеп Тајип Ердоган добио 49,35 одсто гласова.
Главни опозициони кандидат Кемал Киличдароглу освојио је 45 процента, преноси Хуријет.
Трећи кандидат на предсједничким изборима Синан Оган освојио је 5,22 одсто гласова.
06.30 – Киличдароглу: Ако је нација за други круг, то је више него добродошло
Обратио се и опозициони кандидат Кемал Киличдароглу који је рекао да “упркос свим лажима и клеветама, Ердоган није добио резултат какав је очекивао”.
“Избори се не добијају на балкону. Подаци и даље стижу. Ако наша нација каже други круг, то је више него добродошло. На овим изборима сигурно ћемо побиједити у другом кругу. Жеља за промјенама у друштву је преко 50 одсто”, поручио је Киличдароглу.
05.00 – Ердоган се обратио присталицама са балкона
Реџеп Тајип Ердоган обратио се присталицама са балкона сједишта партије АКП у Анкари. Појавио се пјевајући песму из кампање “За оне који чују и за оне који не чују”.
“Иако немамо коначне резултате, далеко смо у предности. Још не знамо коначне званичне резултате, још чекамо да видимо вољу нације. Док их чекамо, одлучио сам да одржим традиционални говор на балкону”, рекао је Едоган.
Изразио је захвалност свима који су га подржали на изборима.
“Наша земља је постала наша нација, изнад бројева које ће показати изборне табеле”, додао је Ердоган.
Указао је да су то показали и рекордном излазношћу на изборима.
“У свом политичком животу, без изузетка, увијек смо поштовали одлуку народне воље. Поштујемо и ове изборе. Поштоваћемо то и на сљедећим изборима”, навео је Ердоган.
00.56 – Грађани Турске гласали су на предсједничким и парламентарним изборима, који се сматрају једним од најзначајних за сто година модерне историје те земље.
Први резултати показали су око 21 сат да је актуелни шеф државе Реџеп Тајип Ердоган добио преко 50 одсто гласова, и да је на прагу велике побједе.
Главни опозициони кандидат Кемал Киличдароглу освојио је преко 40 одсто гласова, показали су ти подаци
Трећи кандидат на предсједничким изборима Синан Оган освојио је око пет одсто гласова.
Но, око 22.30 часова, Ердоган је пао испод 50 одсто, што је отворило врата другом кругу,
Истовремено, на парламентарним изборима бориле су се 24 странке и 151 независни кандидат.
Према првим резултатима, Ердоганова Странка правде и развоја освојила је 42 одсто гласова, док је Киличдароглуова Републиканска народна странка освојила 18 процената.
Сто година од оснивања модерне републике, грађани су одлучивали да ли ће се Турска вратити изворном Ататурковом секуларизму или ће наставити двадесетогодишњу политику традиционализма у унутрашњим и међународним односима.
За последњих 20 година, Ердоган је удаљио је Турску од секуларизма коју је успоставио Мустафа Кемал Ататурк, оснивач модерне државе.
Кемал Киличдароглу долази из највеће опозиционе Републиканске народне странке, чији је и лидер.
Промовише враћење на основе економске политике, парламентарну демократију и независно судство, области у којима, према мишљењу многих грађана, има највише пропуста.
Избори су одржани три мјесеца после катастрофалног земљотреса на југоистоку Турске, у којем је погинуло више од 50.000 људи, а многи грађани у погођеним областима незадовољни су због спорог одговора владе у Анкари.
Нека од мјеста погођена недавним земљотресом су упоришта опозиције, а нека су мјешовита.
Једна школа мишљења сматра да власт није довољно брзо притекла у помоћ унесрећенима, док други мисле да ће само уз политичку стабилност коју нуди Ердоган стамбене зграде бити изграђене за годину дана.
Угледни западни листови означили су изборе у Турској као најважније изборе на свијету у 2023. години.
Улога Турске је велика у компликованим односима на Блиском истоку.
Велике силе и западна јавност ишчекују да виде како ће се гласови грађана Турске одразити на њену актуелну политику према Израелу, Ирану, Сирији, ставу према рату у Украјини.
Присталице Ердогана сматрају да Анкара води најнезависнију спољну политику у историји Турске, балансирајући између Вашингтона и Москве.
Ердоган је пред изборе са Путином отворио нуклеарну електрану.
Његовом балансирању које је од почетка рата у Украјини Турској донијело статус посредника – главни изазивач супротставља политику дисциплинованијег члана НАТО-а.
С друге стране, очекује се да би побједа Киличдароглуа приближила Анкару Вашингтону.
Један од највећих изазова за Киличдароглуа као предсједника била би политика према Русији.
Он сматра да је Украјина неправедно нападнута.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)