ИН4С

ИН4С портал

Ево ко су будући посланици у Скупштини Црне Горе

1 min read
skupstina cg

Скупштина ЦГ

Највише мандата на недјељним парламентарним изборима освојио је Покрет Европа сад, и то 24. Ова партија први пут улази у државни парламент, а сходно листи, у посланичким клупама требало би да се нађу Филип Ивановић, Маида Горчевић, Андреј Миловић, Анђела Јакшић Стојановић, Борис Пејовић, Василије Чарапић, Срђан Павићевић (Цивис), Владимир Добричанин (Уједињена Црна Гора), Сеид Хаџић, Јелена Недовић, Тихомир Драгаш, Филип Радуловић, Мирко Ђукић, Наида Нишић, Војислав Шимун, Угљеша Урошевић, Дражен Петрић, Радинка Ћинћур, Јован Суботић, Миодраг Лаковић, Милош Пижурица, Јевросима Пејовић, Дарко Драговић, Дане Марковић.

Треба напоменути да је носилац листе лидер ПЕС-а Милојко Спајић за кога у тој партији најављују да ће, уколико буде формирана нова влада бити нови премијер. Такође, ово је пројекција како за ПЕС тако и за остале партије на основу листе, уз напомену да су могуће измјене уколико дође до формирања Владе и одређени посланици преузму евентуално функције у Влади. Такође, извјесно је да ће фунцкионери који покривају сада одређене фунцкије своја мјеста уступити неком другом са посланичке листе.

Коалиција За будућност која ти припада, а коју чине ДПС, СД, ДУА и ЛП, освојила је 21 мандат.

Према листи, мјеста у посланичким клупама заузеће са листе ДПС-а Данијел Живковић, Никола Јановић, Нермин Абдић, Дрита Ллолла, Душан Раичевић који је предсједник Општине Бар, па се очекује да не буде посланик. У посланичким клупама, требало би да де нађу и Оскар Хутер, Александра Вуковић Куч, Иван Вуковић, Јевто Ераковић, Абаз Диздаревић, Соња Милатовић, Никола Миловић, Зоја Бојанић Лаловић, Андрија Николић, Никола Ракочевић, Михаило Анђушић, Александра Деспотовић.

Са листе Заједно окупљене око ДПС-а, у посланичке клупе требало би да сједну и Мехмед Зенка из ДУА, три посланика из СД-а Борис Мугоша, Бранислав Ненезић и Нихад Цановић. Међутим, како је Незезић предсједник СО Бар, а Цановић предаједник Општине Плав, њихова мјеста евентуално у парламенту могли би заузети Никола Зиројевић и Ирма Нишић. Са листе коалиције Заједно, једно мјесто ће вјероватно припасти и ЛП, па би у посланичким клупама испред Либералне партије требало да се нађе Ватрослав Белан.

Бошњачка странка која је остварила сјајан резултат на овим изборима, имаће шест посланика у новом сазиву парламента. То су Ервин Ибрахимовић, Амер Смаиловић, Кенана Струјић Харбић, Дамир Гутић, Адмир Адровић, Мирсад Нурковић.

Према листи Храбро се броји Демократе и УРА, посланичка мјеста заузеће Алекса Бечић, Дритан Абазовић, Момо Копривица, Зденка Поповић, Милош Конатар, Борис Богдановић, Драган Краповић, Ана Новаковић Ђуровић, Владимир Мартиновић, Стеван Катић, Филип Аџић. Како је Катић предсједник Општине Херцег Нови, а Мартиновић на челу Колашина, прва сљедећа два мјеста на листи да заузму њихова мјеста у посланичким клупама су Анђела Пековић и Валентина Минић, с обзиром да Никола Ровчанин покрива руководећу позицију у ЕПЦГ, а Владимир Јокић је на челу Котора.

Трианест посланичких мјеста освојила је коалиција За будућност Црне Горе. Према посланичкој листи, мјеста у парламенту требало би да заузму Милан Кнежевић, Андрија Мандић, Симонида Кордић, Марко Ковачевић, Маја Вукићевић, Славен Радуновић, Веско Делић, Милун Зоговић, Милутин Ђукановић, Милан Лекић, Владислав Бојовић, Јелена Божовић, Јован Јоле Вучуровић. Међутим, уколико у посланичким клупама не буду Лекић и Ђукановић јер покривају руководеће позиције у Руднику угља и ЕПЦГ, сљедећи на листи су Драган Бојовић и Максим Вучинић.

Прва два мјеста на листи СНП – Демос покривају Владимир Јоковић и Драгослав Шћекић.

У парламент се враћа и ХГИ, а први на листи је лидер партије Адријан Вуксановић. Албанска алијанса имаће једног посланика, а први на листи је Генци Ниманбегу.

Албански форум освојио је два мандата, а на прва два мјеста на листи су Ник Ђељошај и Никола Цамај. Међутим, Ђељошај је предаједник Општине Тузи, а трећи на листи је Ферхат Диноша.

У парламенту неће бити Покрета за промјене који није прешао цензус, али ни, према садашњем стању ствари, Социјалдемократске партије.

Много је нових лица, посебно са чињеницом да парламнтарни статус први пут има ПЕС. Такође, значајно је измијењен и састав посланичког клуба ДПС-а.

ЦдМ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *